Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trump: USA příští týden cla na mexické zboží asi opravdu zavedou

Trump: USA příští týden cla na mexické zboží asi opravdu zavedou

05.06.2019 8:31
Autor: ČTK

Americký prezident Donald Trump včera avizoval, že příští týden zřejmě opravdu nařídí zavést nová cla na veškerý dovoz mexického zboží do USA. Jak už zdůvodnil, učiní to kvůli migraci, a to navzdory diplomatickým snahám zavedení cel odvrátit. Zástupci Mexika se mají ve středu setkat s představiteli USA, aby předložili svůj návrh řešení, a doufají, že se jim podaří cla odvrátit. Trump však prohlásil, že jednání nebudou zřejmě stačit.

Trump minulý týden oznámil, že od 10. června se na veškerý dovoz zboží z Mexika bude vztahovat pětiprocentní clo, pokud Mexiko nezastaví nárůst migrace do USA.

"Uvidíme, zda můžeme něco udělat, ale já si myslím, že je pravděpodobnější, že cla zavedena budou," řekl Trump na tiskové konferenci v Londýně. Obrovský příliv migrantů do USA pak označil za invazi. "Mexiko by mělo zasáhnout a tento nápor, tuto invazi do naší země zastavit," řekl Trump. Vyzval rovněž americký Kongres, aby přijal imigrační zákony, které mají situaci řešit. Demokraty přitom obvinil ze zdržování veškerých snah o řešení.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador na dnešní tiskové konferenci uvedl, že je optimista a že věří v dosažení dohody. To je podle něj teď to nejdůležitější, uvedla agentura Reuters. Mexický prezident rovněž naznačil, že jednání budou pokračovat i v případě zavedení cel. Na tiskové konferenci ještě před vystoupením prezidenta Trumpa prohlásil, že očekává, že Mexiku se podaří dosáhnout dohody s USA o migraci ještě před 10. červnem.

Příliv migrantů, často žadatelů o azyl, kteří utíkají před násilnými trestnými činy ve Střední Americe, dlouho vyvolává Trumpům hněv a pomohl mu i v jeho úspěšném boji o Bílý dům, když v rámci předvolební kampaně slíbil, že přiměje Mexiko, aby zaplatilo stavbu zdi podél hranice s USA. Nepodařilo se mu však získat k tomuto kroku podporu zákonodárců v USA ani v Mexiku.

Trumpova výhrůžka, že zavede cla, měla zvýšit tlak na Mexiko. Vyvolala však také nervozitu na globálních trzích a pochybnosti o schválení nové obchodní dohody mezi USA, Mexikem a Kanadou.

Není také zcela jasné, co více může Mexiko udělat, a zda to bude stačit na to, aby to amerického prezidenta uspokojilo. Spojené státy totiž nepředložily konkrétní kritéria, podle kterých posoudí, zda toho Mexiko dělá dost na to, aby zastavilo příliv migrantů ze Střední Ameriky.


Čtěte více:

Adidas, Nike nebo Converse vyzývají Trumpa k ukončení obchodní války
22.05.2019 9:58
Velkovýrobci obuvi vyzývají amerického prezidenta Donalda Trumpa k uko...
Artus: Donald Trump je ekonomický génius, Němci míří k úpadku
23.05.2019 14:33
Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus se do...
CNBC: Trumpova cla vůči Mexiku ohrožují podpis USMCA
31.05.2019 12:12
Osud obchodní Dohody USA-Mexiko-Kanada (USMCA), která má nahradit Seve...
Faktograf: Dva rébusy na červen
03.06.2019 6:20
Z pohledu hlavních tržních témat se v červnovém programu sešla slušná ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y