Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Majitel Lega s partnery kupují...Legolandy

Majitel Lega s partnery kupují...Legolandy

28.06.2019 14:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Britskou společnost Merlin Entertainments, která provozuje muzeum voskových figurín Madame Tussauds či zábavní parky Legoland, koupí americká soukromá investiční firma Blackstone Group a investiční firma KIRKBI, která patří rodině vlastnící výrobce hraček Lego. Transakce ohodnocuje celou firmu včetně dluhu na téměř šest miliard liber (170 miliard Kč) a je jedním z největších převzetí uskutečněných soukromou investiční firmou v Evropě za několik let, uvedla agentura Reuters.

Akcie Merlin Entertainment po oznámení dohody stouply dnes na burze v Londýně až o 14 % na 451,5 GBp, zůstala ale pod nabídkovou cenou 455 GBp/akcie.

0 

Zdroj: Google Finance

Firma KIRKBI by po dokončení transakce měla vlastnit v Merlinu podíl 50 procent, zbývajících 50 procent bude patřit Blackstonu a kanadskému penzijnímu fondu CPPIB.

Vedení firmy akcionářům doporučilo nabídku přijmout. Celá transakce by měla být dokončena v posledním čtvrtletí letošního roku. Firma také po šesti letech stáhne své akcie z londýnské burzy.

Dohoda přichází měsíc poté, co investiční společnost ValueAct Capital vyzvala firmu, aby stáhla své akcie z burzy a stala se opět soukromou, protože potřebuje více investovat. Podle fondu, který je druhým největším akcionářem Merlinu, by jako soukromá měla o zhruba 30 procent vyšší hodnotu.

Společnost Merlin je druhým největším provozovatelem zábavních parků na světě za firmou Walt Disney. Provozuje více než 130 atrakcí ve 25 zemích. Za poslední rok se však potýká s problémy kvůli růstu pracovních nákladů a slabšímu výkonu zábavních parků Legoland.

KIRBI je již nyní největším akcionářem firmy s podílem 29 procent. Potomci zakladatele Lega Oleho Kirka Christiansena tak navyšují svoje angažmá v byznysu zábavních parků. Merlin měl v úmyslu rozšířit svoji síť Legolandů na dvojnásobek, i když dluh mu dál bobtná a turistů v parcích ubývá.

Zdroje: ČTK, Bloomberg, Foto: www.merlinentertainments.biz

 

Čtěte více:

Google ohrozí výrobce konzolí i herních počítačů, službou Stadia přenese hry v reálném čase na Youtube
20.03.2019 8:35
Internetový gigant Google se pouští do videoher. Představil streamingo...
Herní vývojář zklamal, uvidíme, jaké karty má v rukávu (komentář analytika)
27.03.2019 13:30
CD Projekt završil svůj rok 2018 a bohužel jsme trochu zklamaní. Zatím...
CD Projekt králem konference E3
13.06.2019 16:03
Electronic Entertainment Expo 2019 skončila a CD Projekt byl právem ko...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y