Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Horečka na Beyond Meat povýšila hrášek na žhavou komoditu

Horečka na Beyond Meat povýšila hrášek na žhavou komoditu

04.07.2019 14:45
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Na trhu zemědělských komodit se zatím žádná rally nekoná. Výjimkou by ale mohla být jedna malá zelená plodina. Hrášek. Tato luštěnina, kterou farmáři využívali spíše na střídání v rámci osevního postupu, se dostala do popředí zájmu. Ten rozdmýchaly firmy jako Beyond Meat a Impossible Burger, které vyrábí rostlinné náhražky masa.

Firmy s rostlinnou stravou tu jsou už desetiletí, ale jejich produkty cílily pouze na vegetariány a vegany, což je malý trh, uvedl Greg Wank z newyorské poradenské firmy Anchin, Block & Anchin. Nyní ale i spotřebitelé, kteří jedí maso, zvyšují poptávku tím, že se snaží získat více bílkovin z alternativních zdrojů, což dokazuje raketový debut Beyond Meat. Akcie tohoto výrobce rostlinných burgerů vzrostly od svého uvedení na trhu letos v květnu o 500 %.

0

Ceny za hrášek nejsou tak transparentní jako např. za kukuřici, kde světový benchmark nastavují futures. A ani nevydělávají tolik jako akcie firem na rostlinné bílkoviny. Přesto podle vládních dat pěstitelé z Kanady a USA čekají, že letos osejí hráškem o asi 20 % polí více.

Kromě poptávky tlačí cenu nahoru i kvóty Indie. Ty jsou v účinnosti více než rok poté, co světový nadbytek držel ceny pod pokličkou. Indie letos koncem března zvýšila kvótu pro dovážený hrášek na 150 000 tun do roku končícím 31. březnem 2020, oproti 100 000 tunám v předchozím období.

„Z věcí jako Beyond Meat a Impossible Burger, které dávají hráškový protein do svých burgergů, jsem nadšený. Je to super,“ uvedl Paul Kanning, který pěstuje žlutý hrách v montanském Flaxville. Kanning tuto sezónu akry svého hrášku nezvýšil, ale pokud bude zájem spotřebitelů silný, bude o tom příští rok uvažovat. „Věřím, že poptávka bude jen růst a uvidíte, že produkce v různých oblastech USA poroste,“ dodal.

Zdroj: Bloomberg, Grain Central

 
 
 

Čtěte více:

Za pár dní návratnost 163 % a „vegani všech zemí, spojte se“
16.05.2019 17:51
Pozornost investorů v posledních dnech láká vývoj akcií společnosti Be...
Americký Beyond Meat bude vyrábět náhražky masa i v Evropě
29.05.2019 9:14
Americký výrobce rostlinných náhražek masa Beyond Meat bude od příštíh...
Pohled na pražskou burzu dnes veselejší. Výkon ČEZu byl dán hned v úvodu
30.05.2019 16:50
Pohled na index pražské burzy je dnes opět o něco veselejší, index PX ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů
10:49Výnosy stoupají, akcie v Evropě také. Na programu jednání Trump - Si  
9:01BoJ mění směr: Prodej ETF značí konec jedné éry japonské měnové politiky
8:58Rozbřesk: Jestřábí ČNB a slabý dolar = nadále silná koruna
8:57Šéf KHNP rezignoval. Byl pod tlakem kvůli kritizované smlouvě s Westinghouse
8:54Prezident KHNP rezignoval, Trump bude jednat se Si a snižování sazeb Fedem je více nejisté  
18.09.2025
22:00Spojení Intelu a Nvidie přineslo pozitivní náladu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data