Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petr Dufek: Dluhová relativita

Petr Dufek: Dluhová relativita

19.07.2019 13:17
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Ačkoliv dnes zveřejněné statistiky vládního zadlužení zemí EU by mohly potěšit už proto, že relativní dluh zemí EU i eurozóny meziročně klesá na 81 % HDP, respektive 86 %, při pohledu na absolutní čísla už tak optimisticky situaci vidět nemusíme. Na konci prvního čtvrtletí překonalo vládní zadlužení zemí eurozóny poprvé 10 bilionů EUR a bylo o 157 mld. vyšší než ve stejném období loňského roku.

Když pomineme tři euro-země, které svůj dluh dokázaly mírně snížit, tak ty zbývající si tentokrát vlastně půjčily o téměř 180 mld. více než loni. Mimochodem v době, kterou charakterizoval, až na výjimky, solidní ekonomický růst, klesající nezaměstnanost, rekordně nízké úrokové sazby a v neposlední řadě napřažená ruka ECB skupující staré dluhy eurozóny. Nezbývá, než si položit otázku, jak tyto země budou hospodařit v době právě končící konjunktury a bez ECB, pokud se skutečně společná banka nerozhoupe svůj program nákupů státních dluhů obnovit.

Když se podíváme na „premianty“ na horních příčkách žebříčku, tak se toho moc nezměnilo. Nejzadluženější zemí zůstává Řecko (aktuálně 182 % HDP, respektive +4 procentní body meziročně), Itálie (134 %, +1 procentní bod) a Portugalsko (123 %, -2,4 procentního bodu). Straně nejméně zadlužených naproti tomu vévodí Estonsko (8,1 %), následované Bulharskem a Lucemburskem. ČR si po meziročním poklesu o necelé dva procentní body drží pátou příčku.

Obecně se dá říct, že staré členské země Unie zůstávají výrazně zadluženější ve srovnání s těmi novými a samozřejmě se i nadále většinově nachází nad hranicí, kterou kdysi stanovovala maastrichtská kritéria.

A na závěr jedno malé dávné ohlédnutí. Když v roce 2001 jedenáct zakládajících členů (nepočítám Řecko, které přistoupilo v témže roce) uvádělo do oběhu hotovostní eura, neplnily tehdejší dluhové kritérium jen tři z nich. Nyní je to osm…

 

Čtěte více:

Rusko: Dluhopisový ráj, akciové peklo
30.06.2019 16:40
Návštěvník, který se v Moskvě ptá na výhled ruské ekonomiky, dostane v...
Vládní dluh ČR stoupl v 1. čtvrtletí o 4,7 miliardy Kč
01.07.2019 9:41
Vládní dluh ČR stoupl v prvním čtvrtletí meziročně o 4,7 miliardy kor...
Summary: Evropské banky dostaly vzpruhu
03.07.2019 17:08
EVROPA: Banky Evropský bankovní sektor dostal pořádnou vzpruhu díky ...
Mankiw: Ty dluhy jsou skutečně problém
09.07.2019 13:59
„Když se Donald Trump dostal do Bílého domu, vládní dluh v rukou veřej...
Investiční výhled Patrie 5/5: Investiční strategie
12.07.2019 6:40
Během prvního půl roku 2019 jsme zažili propad na trhu s dluhopisy a ...
Pictet: Fed by neměl ignorovat Achillovu patu amerického hospodářství
18.07.2019 15:57
Investiční společnost Pictet ve své nové analýze tvrdí, že Fed pomáhá ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q