Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moneta (-0,4 %) ve čtvrtletí zvedla čistý zisk a výhled pro celý rok

Moneta (-0,4 %) ve čtvrtletí zvedla čistý zisk a výhled pro celý rok

01.08.2019 9:53, aktualizováno: 1.8. 9:53
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Moneta Money Bank ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk náležející vlastníkům na 1,029 miliardy z 948 milionů před rokem. Banka to uvedla v dnešním sdělení. Dále potvrdila závazek pro roky 2019, 2020 a 2021 vyplatit kumulativní dividendu 10,2 mld. Kč. Rovněž zvyšuje výhled pro letošní rok; chce dosáhnout konsolidovaného čistého zisku 3,8 mld. Kč. Dosud čekala 3,7 miliardy. Akcie společnosti na pražské burze klesají o 0,5 %.

Čistý výnos z úroků dosáhl během tří měsíců do konce června 1,995 miliardy oproti 1,782 miliardy ve stejném období loni. Zvýšily se jí ale provozní náklady, což je trend platný i pro celou polovinu roku (viz níže). V samotném reportovaném kvartálu dosáhly provozní náklady -1,221 miliardy Kč oproti -1,115 miliardy před rokem. Náklady na zaměstnance zůstaly stejné, zhoršily se odpisy hmotného a nehmotného majetku, které dosáhly oproti loňsku skoro dvojnásobné částky 234 milionů Kč.

V celém prvním pololetí dosáhl čistý zisk tuzemské banky 2,019 miliardy . Oproti stejnému období loni jde ale o pokles z 2,121 mld. . Meziroční růst úvěrů v tomto období dosáhl 12,6 % a společnost tak podle svých slov překonala výhled. Provozní výnosy jí vzrostly o 8,8 procenta na 5,189 miliardy Kč, kladně se na tom podepsal růst čistého úrokového výnosu, čistého výnosu z poplatků a provizí.

Banka za prvních šest měsíců roků poskytla o 62 procent více úvěrů pro živnostníky a podnikatele. Retailové úvěry Monety meziročně stouply o 22,3 procenta, a to zejména zásluhou hypoték a nezajištěných spotřebitelských úvěrů. Spotřebitelských úvěrů banka poskytla meziročně o 8,8 procenta více a úvěrů na bydlení o 49,7 procenta více.

Banka rovněž vykázala o 9,1 procenta meziročně vyšší čistý úrokový výnos a o pět procent měla pak vyšší čistý výnos z poplatků a provizí.

Současně jí ale stouply i náklady. Proti loňskému prvnímu pololetí byly vyšší o 7,8 procenta, což bylo dáno především vyššími příspěvky do Fondu pro řešení krize.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky z dřívějšího GE Money Bank se změnilo v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Průběh ceny akcií za posledních 5 let ukazuje graf. Letos je titul zatím o 9,5 % výše.

0

Zdroje: Moneta, Reuters, ČTK, Patria.cz

 

 

 
 
 

Čtěte více:

Výhled analytika: Půjčky a hypotéky pomohly zvýšit kvartální zisk Monety
31.07.2019 17:01
Moneta Money Bank oznámí svoje výsledky za druhé čtvrtletí letošního r...
Komerční bance rostl v prvním pololetí zisk o 6 procent, pomohly úrokové výnosy
01.08.2019 8:30
Komerční banka dnes oznámila své neauditované konsolidované výsledky z...
Rozbřesk: Fed snížil úroky “jen” o čtvrt bodu, koruna před zasedáním ČNB pod tlakem
01.08.2019 9:12
Americká centrální banka ignorovala apely prezidenta Trumpa, aby sníži...
Aktivita českých továren je nejslabší za 10 let
01.08.2019 9:46
Aktivita českých průmyslových podniků v červenci klesala osmým měsícem...

Váš názor
  •  
    01.08.2019 13:21

    No tedy. "Provozní náklady dosáhly -1,221 miliardy Kč oproti -1,115 miliardy před rokem." Kolik byly před dvěma roky, že mohou klesnout o 1,2 md.? ;-)
    Kalka.
    •  
      01.08.2019 13:43

      To odpovídá celkové částce, vyjádřené záporně oproti celému HV. Nikoliv oproti PN samotným. Prostě potřebovali o cca 0,106 více, aby dostáhli toho, čeho dosáhli.
      Malý Mik
      • malý Mik
        01.08.2019 14:52

        Tý brďo, to by mne opravdu, ale opravdu nenapadlo...
        Kalka.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data