Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Názor Fidelity: Používání plastů a role investorů při recyklaci

Názor Fidelity: Používání plastů a role investorů při recyklaci

28.08.2019 6:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Pro investory je poslední dobou čím dál důležitější faktor ESG – tedy, jestli je investice odpovědná, zda splňuje environmentální, sociální aspekty a chová se odpovědně i při řízení společnosti. Asset manageři mohou – a měli by – uplatňovat kritický přístup při hodnocení každé společnosti, jejíž cenné papíry nakupují, a zjišťovat, do jaké míry je dlouhodobá strategie firem v souladu s udržitelnými cíli. „To, že si to společnosti uvědomí, pomůže životnímu prostředí. Objevují se už náznaky takového fungování u některých firem,“ říká Mike Dolan, ředitel výzkumu Fidelity International. „Nejen náš výzkum, ale i ochota společností víc přemýšlet nad dopady své činnosti, je součástí našeho celkového hodnocení investic a může výrazně ovlivnit naše závěry.

V současné chvíli se svět se topí v plastovém odpadu. Více než dvě třetiny celosvětové produkce plastů se používá na obaly, přičemž převážná část je na jedno použití. Doposud ležela starost ohledně snižování dopadu na životní prostředí pouze na společnostech v obalovém a spotřebitelském sektoru. Nyní tato odpovědnost začíná přecházet i na chemické společnosti, které vyrábějí základní materiály, z nichž jsou plasty produkovány. Běžně se používá více než 30 různých druhů plastů, většina z nich se vyrábí z ropy a představují asi 6 procent její celosvětové spotřeby. Ekologové protestují proti tomu, aby chemické společnosti nezodpovídaly za své produkty po prodeji, protože to znamená, že tržní cena „panenského plastu“ nezohledňuje celkové náklady na plasty. Vlády už na to částečně reagují daňovými opatřeními směřovanými na chemické společnosti. Spojené království například plánuje počínaje dubnem 2022 zavedení daně na jakékoli plastové obaly, které mají recyklovaný obsah nižší než 30 procent.

V současné době se ve světě zrecykluje méně než 20 procent všech plastů, většinou za použití mechanických metod. Jde např. o drcení čistých druhů plastů, jako jsou PET lahve, na drobné pryskyřicové „peletky“. Naproti tomu chemická recyklace rozkládá plasty na jejich základní složky a poté je znovu používá. Je tedy univerzálnější. Chemická recyklace může být použita i na smíšené plasty nižší kvality, s nimiž má mechanická recyklace problém. Výrobci, kteří se spoléhají pouze na mechanické metody, pravděpodobně nebudou nikdy schopni uspokojit rostoucí poptávku po recyklovaném materiálu právě kvůli omezenému množství vysoce kvalitních čistých surovin. Technologie recyklace chemikáliemi se postupně rozvíjí a někteří leadeři v oboru předpovídají, že komerční využití je vzdálené dokonce i několik let. Zatím zůstává kapacita a dostupnost procesu omezená, ale v příštích desetiletích se očekává, že v oblasti nakládání s plastovými odpady poroste nejvíce právě chemická recyklace. „Některé předpovědi naznačují, že by jen v USA mohla generovat 10 miliard dolarů na ekonomickém výstupu. Tento vývoj by samozřejmě ovlivnil smýšlení o plastovém odpadu, jako cenném zdroji suroviny pro nové způsoby recyklace,“ vysvětluje Mike Dolan.

Role asset managerů

Ti, kdo spravují investice, by měli přesvědčovat vedení firem, aby byl vliv plastového odpadu zahrnutý do rozhodovacích procesů. Investiční možnosti okolo výzkumu a vývoje, ale i potenciální dopad na poptávku po plastech by měl být součástí doporučení asset managerů. „Pro nás to znamená nejprve u společností stanovit, kolik procent produktů a kolik zisku pochází z plastových obalů a kolik z plastů na jedno použití. Dále kolik recyklovaného materiálu, pokud existuje, se používá při výrobě, a jak se společnosti snaží usnadnit recyklaci svých produktů. Doporučujeme společnostem, aby si stanovily cíle na podporu recyklace a snižování množství odpadu. Při výrobě a přepravě je podle nás klíčové, aby se zabránilo únikům plastových částeček do vodních toků,“ vysvětluje Mike Dolan, ředitel výzkumu Fidelity International. „Společnosti musí ale přemýšlet nejen o plastech, ale dlouhodobě diverzifikovat, protože růst spotřeby plastů není zdaleka jistý.“ Podle některých odhadů se výroba plastů v příštích dvou desetiletích sice zdvojnásobí, ale celková informovanost společnosti o dopadech plastů na životní prostředí by mohla odvést část poptávky směrem od plastů. Zájem o bioplasty, které jsou vyráběny z přirozeně se vyskytujících polymerů, jako je škrob a celulóza, pravděpodobně poroste, což by mohlo pro některé společnosti vytvořit obchodní příležitosti. Následně by mohlo dojít i k převzetí části tržního podílu od tradičních petrochemických výrobců.

„V posledních měsících jsme téma plastů analyzovali s několika chemickými a obalovými společnostmi a jejich reakce se velmi lišily. Například přední výrobce polypropylenu považuje debatu o plastech za příležitost a sám zlepšuje recyklovatelnost svých produktů. Spoluprací se společnostmi zabývajícími se recyklací odpadů si zajistí vysoce kvalitní suroviny a vyvíjí takové produkty, které minimalizují odpad a vytěží maximum zdrojů. Jiný výrobce obalového materiálu zase očekává vyšší výnosy z přechodu na hliníkové plechovky a investuje do recyklačních zařízení, aby si zajistil přístup k recyklovaným surovinám. Bohužel, přístup jiných však zdaleka není takto proaktivní. I proto angažovanost společností v této problematice integrujeme do celkového posuzování každého investičního případu,“ shrnuje Mike Dolan, ředitel výzkumu Fidelity International.

 

 
 
 

Čtěte více:

Očima byznysu: Nepravé maso a nepravé cigarety mohou mít leccos společného
24.08.2019 15:34
Trh s falešným masem je v kurzu. Nestojí před ním ale podobné překážky...
Krugman: Cla, akciový trh a pravý důvod současných problémů americké ekonomiky
27.08.2019 6:05
„Pokud má vývoj na dluhopisovém trhu nějakou relevanci, tak obchodní p...
Co by měli mocní tohoto světa zvažovat na možné cestě k recesi
26.08.2019 17:47
Investiční společnost BlackRock přišla před několika dny s rozsáhlou ú...
Carney: Dominance dolaru je problém. Nahradit ho může něco jako virtuální libra
26.08.2019 16:01
Tvůrci měnové politiky strávili pátek a sobotu debatami, jak by mohli ...
Švýcarsko udělilo bankám první licence pro obchody kryptoměnami
27.08.2019 8:18
Švýcarský regulátor finančních trhů FINMA udělil první licence na posk...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2019
8:53Futures se po prohlášení Fedu vydaly do červeného  
8:47Microsoft oznámil zpětný odkup akcií za až 40 miliard dolarů a zvyšuje dividendu
8:26ČEZ musí SŽDC vrátit miliardu za proud, rozhodl pravomocně soud
8:23Čtyři největší tuzemské banky dnes podepíší vznik Národního rozvojového fondu, kam vloží až 7 miliard korun
7:36ČEZ, a. s. – Soud potvrdil povinnost ČEZ Prodej vrátit bezdůvodné obohacení společnosti SŽDC
6:20Může Trump zakázat nikotinového proroka?
18.09.2019
22:02Fed Wall Street sice potrápil, zármutek ale nevydržel
21:57Nejednotný Fed sice snížil úroky, ale v prognóze už s jejich další redukcí nepočítá
17:47Akcie, která prý může potopit celý trh
17:34FedEx - Poslíček špatných zpráv  
16:59Česká pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí
16:57Výnosy míří dolů. Zasáhne Fed na obranu peněžního trhu?  
16:17Bankéř bankéřů: Na globální recesi ještě nesázejte
14:20Politico: Podle Airbusu by si Američané novými cly uškodili sami sobě
12:41Strategie, která pohání růst bohatství Billa Gatese
11:38Fed sníží sazby, ale poslední události ho tlačí ještě dál. Trhy jsou v napětí  
10:47Elon Musk je nejinspirativnějším lídrem v technologiích, tvrdí průzkum
10:46Allianz: Domácnosti ve světě loni nepatrně zchudly, Češi zbohatli
10:24Propad registrací nových osobních automobilů v EU
9:40ČBA: Finanční gramotnost Čechů je stále jen průměrná

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů