Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Carney: Dominance dolaru je problém. Nahradit ho může něco jako virtuální libra

Carney: Dominance dolaru je problém. Nahradit ho může něco jako virtuální libra

26.08.2019 16:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Tvůrci měnové politiky strávili pátek a sobotu debatami, jak by mohli posílit světovou ekonomiku, ač s rostoucími pochybnostmi, kolik toho mohou udělat. Současní i bývalí centrální bankéři si v Jackson Hole sice nebyli jistí, zda je myšlenka Marka Carneyho o virtuální rezervní měně tím nejlepším řešením, ale souhlasí s tím, že dominance dolaru je problém.

Guvernér britské centrální banky využil každoročního sympozia, aby představil svůj radikální cíl – vyvinout měnu jako je libra, se kterou přišel Facebook, založenou na několika dalších široce využívaných měnách. Ta by nakonec nahradila roli dolaru v mezinárodních transakcích.

Adam Posen, bývalý tvůrce politiky u Bank of England, tvrdí, že pro dolar stále hovoří fundamentální politické a ekonomické důvody. Jedním z nich je, že vedle eura nebo čínského jüanu vyhrává soutěž o „nejméně ošklivou“ měnu. Státy se pokoušely využívat košík měn i předtím a moc to nefungovalo, dodal Posen.

„Touha po tom dostat se z totální dominance americké měny je pravděpodobně zdravá,“ řekl Posen, který je nyní prezidentem Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii ve Washingtonu. I tak „mi přijde myšlenka technologického řešení zavádějící“.

Trpí menší státy

Mít dolar jako rezervní měnu funguje celkem dobře, dokud jsou USA a zbytek světa více méně synchronizované. Nyní si ale USA vedou lépe než většina ostatních, čímž tlačí dolar nahoru. Trumpova cla na dovozy z Číny a jiných zemí nejen že posilují dolar, ale vše ještě zhoršují.

Nejvíce trpí menší státy. Rozvíjející se země čím dál více platí za dovoz a vývoz v dolarech, což znamená, že nemohou dále spoléhat na pohyby svých vlastních měn, které by šoky absorbovaly.

Ekonomové ze Standfordské univerzity Arvind Krishnamurthy a Hanno Lustig, kteřé v Jackson Hole představili svoji studii, tvrdí, že dolar se stal jakýmsi zlatem. Rostoucí poptávka po dluhopisech spolu s utaženější americkou měnovou politikou způsobila, že dolar zhodnocuje.

Něco jako libra

„Mark upozornil na něco, co je důležité,“ uvedl Krishnamurthy. „Z mojí práce, kde jsem studoval roli dolaru v mezinárodním měnovém systému, mi přijde, že má pravdu“, ale „nemyslím, že by to komunita centrálního bankovnictví opravdu vzala v úvahu“.

Carney tvrdí, že řešení by mohlo spočívat v doposud nevyzkoušené technologii. Plánuje se, že Facebook spustí měnu libra, která bude světovou digitální měnou a která by byla mimo kontrolu centrálních bank. Doposud byla ale většina tvůrců politik vůči tomu skeptická. Carney, který příští rok Bank of England opustí, řekl, že nová měna, kterou má na mysli, by byla kontrolována veřejnými úřady.

Naše měna, váš problém

Carney varoval, že globální ekonomika riskuje, že spadne do pasti likvidity, ve které žádná míra měnového uvolňování už ceny neoživí. Trump eskaluje americkou obchodní válku s Čínou, protekcionismus roste a centrální banky zavádějí ultranízké úrokové sazby, aby podpořily růst. Něco se musí udělat, řekl Carney.

„Bezstarostné přijímání statu quo je zcestné“ a nakonec bude potřeba přijmout dramatické kroky, řekl Carney v pátek. Jeho myšlenka se snaží zaměřit na problém, který se objevil asi před padesáti lety poté, co prezident Richard Nixon a jeho ministr financí John Connally pronesli známá slova: „Dolar je naše měna, ale váš problém.“

Stanley Fischer, bývalý místopředseda Fedu a velikán světa centrálního bankovnictví, odpověděl na Carneyho prezentaci tím, že řekl, že větší hrozbou je Trump. „Jsme v systému, ve kterém se věci den ode dne zhoršují,“ řekl. „Nikomu neprospěje, alespoň ne soukromě, nezaměřovat se na problém, který tu je, a tím je chování USA.“

Fischerovu frustraci pravděpodobně sdílejí mnozí, zejména pak předseda Fedu Jerome Powell. Trump se v pátek na Twitteru ptal, zda je Powell větším nepřítelem než čínský prezident Si Ťin-pching. Prezident dallaského Fedu Robert Kaplan a prezident filadelfského Fedu Patrick Harker se za něj postavili a řekli, že v cestě rychlejšímu růstu stojí obchodní politika, ne hladina úrokových sazeb, jak Trump více než rok tvrdí.

Carneyho dalekosáhlý návrh by mohl být pouze jedním z mnoha. „Vždy stojí za to prozkoumat různé záležitosti a objevovat,“ řekla Kirstin Forbes, ekonomka u Massachusetts Institute of Technology. “Ale zdá se, že právě teď jsme od schůdného řešení daleko, teprve začínáme s konverzací.“

Zdroj: Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

Trump opět obvinil Evropu a Čínu z měnových manipulací
04.07.2019 8:44
Americký prezident Donald Trump včera opět obvinil Evropu a Čínu z měn...
Smith: USA mohou kvůli deficitům mířit k dlouhému období nulových sazeb
05.07.2019 15:02
Ekonom Noah Smith poukazuje na stránkách Bloombergu na to, že americká...
MMF: Americký dolar je teď nadhodnocen o šest až 12 procent
18.07.2019 8:11
Americký dolar je podle krátkodobých ekonomických základů nadhodnocen...
Heimer: Regulace může prospět trhům a dokonce zvýšit návratnost spekulací
07.08.2019 16:10
Na finančních trzích mohou vznikat ohromné vlny spekulací a příkladem ...
Víkendář: Čína se musí pomalu, ale jistě zbavit dolaru
10.08.2019 12:08
Dokud bude dolar dominantní světovou měnou, nemá smysl, aby se Čína s...

Váš názor
  • Dolar
    26.08.2019 17:21

    Je na překážku a vůbec papírové peníze.Takže zrušení dominance dolaru a papírových peněz je další globální snaha zadlužit a hlavně,aby každý měl rovno........tedy h
    viking
  • Socialista nedá pokoj
    26.08.2019 17:17

    Dokud třetí vlnu transformace nedokončí.A u nás už jede taky. 1 vlna rozkradená privatizace 2 rozkradený a vytunelovaný rozpočet se zákonnými výdaji 90 procent-tedy bez investic 3 snaha rozkrást soukromé majetky a zalátat díry všude-nulové úroky při 10 procentní inflaci už jedou desítky let a přesto to všechno dál jede prudce do dluhu.Proto chraňte si majetky -půjdou po vašich polích,domech,po čemkoli ve 3 vlně
    viking
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data