Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankéř bankéřů: Na globální recesi ještě nesázejte

Bankéř bankéřů: Na globální recesi ještě nesázejte

18.09.2019 16:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Světová ekonomika ještě není na pokraji globální recese, myslí si šéf Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS), která bývá označována jako centrální banka centrálních bankéřů.

„Zcela jistě to zpomaluje. Zpomalilo to významně,“ řekl v rozhovoru s agenturou Bloomberg ředitel BIS Agustin Carsens. „Existují nějaké modely, podle kterých pravděpodobnost recese vzrostla, ale jistotě je to stále ještě vzdálené.“

Přesto Carstens centrální bankéře upozorňuje na nutnost opatrně balancovat při opětovném rozvolňování měnové politiky, aby se vyhnuli zvyšování budoucích rizik.

„Centrální banky musí být velmi obratné, aby došli k adekvátní rovnováze,“ myslí si Carstens. „Pokud, co týče se negativních úrokových sazeb, zajdeme příliš daleko, čímž povolíme přílišné pátrání po výnosech, mohli bychom dát vzniknout situaci, kde se v budoucnosti mohou začít zhmotňovat hrozby pro finanční stabilitu.“

Centrální banky po celém světě zápasí s tím, jak si poradit se slábnoucím růstem, zatímco obchodní rozepře USA hned na několika frontách rozdmýchávají nejistotu pro spotřebitele i společnosti. Americký Fed v červenci zmínil výhled globálních rizik při svém prvním snížení úrokových sazeb za poslední dekádu. Trh pak obecně očekává, že americká centrální banka tento krok dnes zopakuje.

Očividným problémem je obchodní politika, říká Carstens, bývalý guvernér mexické centrální banky. Pokud bychom měli jinou obchodní politiku, centrální banky by nebyly v takové míře tlačeny k podpůrné měnové politice, která vyčerpává prostor bank pro další zásahy, dodává Carstens.

Globální ekonomický výhled se před blížícími se každoročními setkáními Světové banky a Mezinárodního měnového fondu zhoršuje. MMF se připravuje aktualizovat svůj výhled růstu světového HDP, v červenci přitom odhad snížil na 3,2 %, nejnižší hodnotu od finanční krize. 

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Poučí se konečně MMF z Argentiny?
18.09.2019 5:41
Politicky nezvladatelná krize zahraničního zadlužení Argentiny působí ...
Saúdskoarabský trh s ropou bude plně funkční do konce září, řekl ministr
18.09.2019 8:26
Saúdská Arábie podle svého ministra energetiky obnovila 50 procent pro...
Propad registrací nových osobních automobilů v EU
18.09.2019 10:24
Evropský automobilový trh zažil v srpnu výrazný pokles registrací nový...
Fed sníží sazby, ale poslední události ho tlačí ještě dál. Trhy jsou v napětí
18.09.2019 11:38
Dnes večer se dozvíme informace o tom, na jakém nastavení měnové polit...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.01.2026
22:01Microsoft po výsledcích stáhnul technologický sektor níže  
17:20Komodity jsou relativně k akciím mimořádně „levné“…
16:33Nájmy ve mezičtvrtletně zlevnily o 1,2 procenta na 332 Kč za m2
16:31Horší listopadový zahraniční obchod vrací americký růst zpátky na zem
14:42Braňo Soták: Meta o opodstatněnosti kapitálových výdajů tentokrát přesvědčila, akcie rostou o 9 %  
13:38Toyota je opět světovou jedničkou, prodala rekordních 11,3 milionu aut
13:17Deutsche Bank vykázala za loňský rok nejvyšší čistý zisk od roku 2007
13:05Silné zisky, levné valuace a další růst na obzoru. Zářný výhled bank otestují přicházející výsledky  
11:06Akcie SAP letí dolů až o 15 procent. Výprodej spustil slabý růst cloudových objednávek
11:04Microsoft sice překonal očekávání, ale akcie klesly kvůli skokově vyšším investicím  
9:44Tesla ukončí výrobu Modelů S a X. Místo luxusních elektromobilů přijdou humanoidní roboti  
9:03Nvidia, Amazon a Microsoft jednají s OpenAI o investicích až 60 miliard dolarů
8:53Rozbřesk: Powell na otázku ohledně svého setrvání ve FOMC po odchodu z čela Fedu neodpověděl
8:42Po zasedání Fedu dolar zase oslabuje, zlato už je na 5 500 dolarech, Evropa otevře v plusu  
28.01.2026
23:11Zisk Tesly se loni propadl téměř o polovinu, firma investuje do xAI
22:55Akcie Microsoftu po vyšších než očekávaných výdajích klesají o pět procent
22:41Meta doručila silné výsledky i výhled, akcie letí prudce nahoru
22:30Fed sazby nemění a chce nechat promluvit data
22:02Trhy kolísaly, protože Powell naznačil pauzu Fedu  
20:38Fed ponechal sazby beze změny, americký trh práce se stabilizuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m