Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejednotný Fed sice snížil úroky, ale v prognóze už s jejich další redukcí nepočítá

Nejednotný Fed sice snížil úroky, ale v prognóze už s jejich další redukcí nepočítá

18.09.2019 21:57, aktualizováno: 19.9. 8:28
Autor: Jan Čermák, ČSOB

Aktualizováno

Vedení americké centrální banky sice v souladu s očekáváním snížilo úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů, ale je jasné, že stále hůře hledá konsensus k dalším krokům v měnové politice. Roztříštěnost názorů uvnitř je totiž patrná nejen z výsledku hlasování výboru FOMC, kde tři z deseti členů hlasovali proti dnešnímu rozhodnutí, ale také velké variability v názorech, kam by se měly úrokové sazby ubírat letos a příští rok. V prognóze úrokových sazeb se navíc skrývalo druhé velké překvapení, neboť mediánová trajektorie budoucího vývoje sazeb Fedu již nepočítá s žádnou další redukcí. To je v příkrém rozporu s tím, co si myslí trh. V tomto smyslu by šlo hodnotit výsledek záříjového zasedání Fedu jako zjevně jestřábí.

Co se pak týká vyloženě makroekonomického komentáře, a to ať již toho psaného či toho, co řekl šéf Fedu Powell na tiskové konferenci, tak zde se toho opravdu příliš mnoho nezměnilo. Jedinou výjimkou je jen to, že Fed vidí kromě slabších investic i exporty. Celkově však zůstává podle J. Powella výhled americké ekonomiky pozitivní, přičemž rizika - zejména ta geopolitická (brexit, obchodní války) - samozřejmě přetrvávají.

Jak se dalo očekávat, část tiskové konference J. Powella byla nevyhnutelně věnována čerstvému fenoménu, který se objevil tento týden na dolarovém peněžním trhu, kde nečekaný propad likvidity vyhnal jednodenní sazby až na 10 %. Šéf Fedu k tomu uvedl, že včerejší a dnešní dodání likvidity v podobě masivních repo operací zabralo a trh se zklidnill. Fed tuto epizodu s nedostatkem likvidity spíše hodnotí jako záležitost, která byla způsobena jednorázovými faktory, a tudíž nepovažuje za nutné přijímat další opatření. Powell nicméně uvedl, že bankovní sektor s centrální bankou stále hledají optimální úroveň bankovních rezerv, přičemž pokud by se ukázalo, že stres na peněžním trhu bude přetrvávat, tak centrální banka upraví svoji politiku tak, aby zajistila organický růst své bilance (a tím nepřímo i vyšší úroveň bankovních rezerv).

Na první pohled by se tedy dalo říci, že Fed chtěl na tomto zasedání vyslat signál, že není připraven doručit americké ekonomice další uvolnění měnové politiky, a tudíž by trh s dalším snížením úroků v tomto roce již neměl raději počítat. Na druhou stranu šéf Fed Powell několikrát na tiskovce zdůraznil, že americká centrální banka bude svoji politiku odvíjet od příchozích makro dat. Navíc zde důležitě utrousil, že pokud se výhled ekonomiky zhorší, tak další snížení úroků přijdou. Nic tedy není předem dané, přičemž my zatím nemáme důvod měnit náš názor, že Fed sníží úrokové sazby v tomto mini-cyklu ještě jednou a teprve poté se zastaví.

 

Čtěte více:

Yardeni varuje před „novým abnormálem, v němž všichni ztrácí zdravý rozum“
04.09.2019 11:05
Americký prezident Donald Trump hraje podle známého investora a ekonom...
JPMorgan: Už je čas nakupovat akcie
02.09.2019 15:24
Teď je konečně správný čas na to nakupovat rizikovější aktiva. Tak zní...
Smith: Fed může svou stimulací podkopávat růst
06.09.2019 12:10
Fed při rozhodování o výši sazeb řeší dlouhou řadu otázek. Vedle jeho...
Pictet: Fed se může inspirovat Greenspanem, sazby půjdou dál dolů
09.09.2019 6:12
Investiční společnost Pictet zveřejnila novou analýzu, na jejímž zákla...
Rozbřesk: Fed dnes sníží úrokové sazby, ty na trhu jsou však o dost výše
18.09.2019 9:11
Sešlo se to docela hezky: v okamžiku, kdy Fed musel provést největší l...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl
17:11Co říká jeden alternativní pohled na valuace amerických a světových akciových trhů?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data