Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Handelsblatt: Kellner bude televizním králem, jeho vliv vzroste

Handelsblatt: Kellner bude televizním králem, jeho vliv vzroste

28.10.2019 14:13, aktualizováno: 28.10. 17:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Nejbohatší Čech Petr Kellner se podle německého listu Handelsblatt díky převzetí mediální společnosti Central European Media Enterprises (CETV) stane "televizním králem východní Evropy". Handelsblatt dnes rovněž upozornil, že Kellner touto akvizicí posiluje svůj politický vliv.

Kellnerova investiční skupina PPF ohlásila dohodu o převzetí CME v neděli večer. CME vlastní v České republice televizi Nova a další stanice, působí také v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku.

"Petr Kellner je v cíli svých televizních snů," napsal dnes Handelsblatt. "Koupí CME posiluje svůj politický vliv ve střední a východní Evropě," uvedl rovněž.

List poznamenává, že Kellner udržuje úzké kontakty s politickými špičkami v České republice i v dalších zemích. Televizní pořady společnosti CME se podle Handelsblattu sice soustředí na zábavu, hrají však také důležitou roli při prosazování politických cílů.

"Tvrzení, že nákup CME míří na ovlivňování politiky, je mylné. Při nákupu (telekomunikačního operátora) O2 také někteří psali nesmyslná obvinění, že ji kupujeme pro někoho dalšího, že přestaneme v O2 vyplácet dividendy, nebo že PPF nerozumí telco byznysu. Nic z toho nebyla pravda," uvedla PPF.

Součástí CME v České republice je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

"Nákupem CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování," uvedl v neděli Kellner.

Kellnerova skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství. PPF působí ve 23 zemích v Evropě, Rusku, Asii a Severní Americe.

Profil: Kdo vlastní tuzemské televize?

Televize Prima (vysílá od roku 1992):

Od roku 2005 vlastnily televizi napůl švédská mediální skupina Modern Times Group (MTG) a GES Holding podnikatele Ivana Zacha, který do firem kolem Primy vstoupil již v roce 1999. Předtím spadala do skupiny firem kolem IPB. MTG v dubnu 2017 prodala poloviční podíl firmě Denemo Media, v níž ovládal Zach prostřednictvím svých firem 25 procent, zbytek patřil podnikateli Vladimíru Komárovi, Zach se tak stal většinovým vlastníkem Prima Group. Letos v červnu pak televizní skupinu Prima zcela ovládl Ivan Zach: jeho firma THR Media koupila 75 procent v polovičním vlastníkovi Primy Denemo Media od Vladimíra Komára; v Denemo Media má přitom zbývající čtvrtinový podíl Zachova skupina GES, která zároveň už vlastní druhou polovinu Primy. V červenci převzetí povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Televize Nova (vysílá od roku 1994):

Americká mediální společnost CETV se majitelem CET 21, která vlastní licenci na vysílání televize Nova, stala znovu v roce 2003. Koupila ji od finanční skupiny PPF, která Novu ovládla poté, co se její někdejší ředitel Vladimír Železný kvůli následkům svého dramatického rozchodu s CETV v létě 1999 ocitl v dluzích. Později se o CETV začal zajímat americký koncern Time Warner, který je jejím hlavním akcionářem. V neděli skupina PPF podepsala dohodu se společností CETV o jejím plném převzetí. Pokud získá souhlas akcionářů společnosti CETV, Evropské komise a národních regulátorů, ovládne lídra českého televizního trhu opět investiční skupina PPF, která investuje do řady odvětví a působí na třech kontinentech.

Televize Óčko (vysílá od roku 2002):

Hudební kanál, původně vysílaný v kabelových rozvodech a ze satelitu, založila skupina několika podnikatelů (například Hynek Chudárek či Jiří Němeček). Od nich ji v roce 2005 koupila mediální skupina Mafra, která mimo jiné vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, provozuje zpravodajské portály iDNES.cz a lidovky.cz a patří jí i rádia Impuls. Majitelem Mafry je od roku 2013 skupina Agrofert Holding, kterou vlastnil současný premiér Andrej Babiš a kterou v únoru 2017 Babiš převedl do svěřenských fondů.

Televize Barrandov (vysílá od roku 2009):

Televize, která získala licenci v rámci digitalizace pozemního vysílání, původně patřila barrandovskému filmovému studiu. Od jeho vlastníka Tomáše Chrenka, který podniká v ocelářství, energetice či zdravotnictví, ji v roce 2012 koupil majitel největší české mediální agentury Médea Jaroslav Soukup. Dnes TV Barrandov spadá pod jeho mediální společnost Empresa Media vedle například časopisů Týden, Sedmička a Interview (letos přestal vycházet měsíčník Instinkt). V září 2015 do Empresy vstoupila čínská skupina CEFC, jejíž aktivity letos převzala další čínská skupina CITIC Group, která podle databáze Prodata drží 49 procent akcií Empresy.

 
 
 

Čtěte více:

PPF kupuje mediální skupinu CETV. Co to znamená pro budoucnost a akcie? (komentář analytika)
28.10.2019 7:11
Skupina PPF prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu se ...

Váš názor
 • dobré zprávy
  28.10.2019 14:52

  Mě to potěšilo, mj. Kellner řekl: „Pro moji generaci jsou svoboda, pracovitost, podnikavost a úcta k tradicím základními principy, na nichž jsme formovali své názory a postoje. To jsou také hodnoty, díky kterým jsme mohli vytvořit náš byznys a vybudovat firmy po celém světě. Dnešní západní společnost, a zejména Evropa, je ale stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot. Novo­dobé ideologie mají tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení. Věřím ale, že česká společnost, která tradičně stojí především na umu a pracovitosti zdejších lidí, v takovém světě obstojí.“
  sgt.Mike
  • Re: dobré zprávy
   28.10.2019 20:13

   s tímto názorem se zcela ztotožňuji
   občan
Aktuální komentáře
20.03.2023
15:16Credit Suisse byla vždy problematická, u SVB měla vliv i stádová mentalita, domnívá se portfolio manažer
14:09Týdenní výhled: Akcie Credit Suisse v prachu dějin. Před Fedem stojí velmi složitý úkol  
13:15Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o pravidelné výplatě úrokového výnosu
12:23ČEZ zítra oznámí rekordní výsledek hospodaření ve výši 73,7 mld. Kč (výhled analytika)  
12:17Řešení pro Credit Suisse zatím zabírá, úvodní nervozita překonána  
10:24UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
10:04UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:45Credit Suisse propadá (-62 %) přes záchranu od UBS (-13 %). Držitelé dluhopisů zřejmě odejdou s prázdnou. Flagstar převezme vklady a úvěry Signature a SVB chce regulátor rozdělit
9:37Reuters: Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v zemi
9:09Rozbřesk: UBS koupí Credit Suisse. Proč bude i tak složité udržet finanční napětí trvale pod poklicí?
8:55UBS převezme Credit Suisse, futures ale dál padají a banky budou znovu pod značným tlakem  
8:49Komerční banka, a.s.: Informace o konání řádné Valné hromady KB
6:18Výhled technologických firem a změny vyvolané zákazy TikToku
19.03.2023
14:26Toto není medvědí trh, upozorňuje stratéžka Wells Fargo
8:10Víkendář: Gabelli o akciích, které považuje za zajímavé
18.03.2023
14:30Belski hovoří o finančních akciích jako o hodnotových investicích, predikce medvědů se podle něj nenaplňují
7:45Víkendář: Mario Gabelli očekává stagnující akciový trh, na kterém ale nebudou chybět příležitosti
17.03.2023
21:53Wall Street se opět propadla; pro Nasdaq to byl nejlepší týden v roce; akcie First Republic Bank za 5 USD?  
17:25Jsou Spojené státy drahé a zbytek akciových trhů ve světě levný?
16:50Akciím během dne došel dech a nabírají ztráty, zatímco dluhopisy jsou opět na koni  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Foot Locker Inc (01/23 Q4, Bef-mkt)