Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PwC: Šéfové českých firem se bojí zpomalení německé ekonomiky

PwC: Šéfové českých firem se bojí zpomalení německé ekonomiky

03.12.2019 10:42
Autor: ČTK

Nejvíc z globálních hospodářských hrozeb české firmy letos ovlivnila zpomalující německá ekonomika. Zároveň se šéfové českých firem obávají, že v roce 2020 bude ještě hůř. Vyplývá to z průzkumu společnosti PwC CEO Survey 2020 mezi šéfy českých podniků.

Německá ekonomika v průběhu roku několikrát balancovala na hraně recese a vzhledem k propojení obou ekonomik se to projevilo i u českých firem. V průzkumu uvedlo 45 procent ředitelů, že jejich firmu letos zpomalování německé ekonomiky ovlivnilo velmi negativně nebo negativně. Ještě hůř bude podle oslovených ředitelů v nadcházejícím roce 2020. To se negativního či velmi negativního dopadu kolísající německé ekonomiky obává 76 procent ředitelů.

"Česká a německá ekonomika jsou úzce provázané. S Německem realizujeme přibližně 29 procent zahraničního obchodu. Dopady německého zpomalování na českou ekonomiku jsou tedy bezprostřední," uvedl partner PwC ČR Petr Kříž.

S odstupem za obavami z německé ekonomiky se umístily celní války a brexit. Dopady celní války USA a Číny negativně či velmi negativně pocítilo 32 procent ředitelů českých firem, u odchodu Spojeného království z EU to bylo 31 procent. I zde platí obava, že hůř teprve bude. V roce 2020 předpokládá negativní dopad celních válek na svou firmu 44 procent ředitelů . Negativního dopadu brexitu se jich obává v příštím roce 43 procent.

Jako velká hrozba už na ředitele nepůsobí hospodářské sankce vůči Rusku. Ty za negativní v roce 2019 považovalo 18 procent šéfů firem, v roce 2020 se jich obává pětina respondentů z řad šéfů českých společností.

Celkem 13 procent ředitelů uvedlo, že se kvůli brexitu snížila poptávka po jejich výrobcích nebo službách. Podle devíti procent šéfů nejistota ovlivnila jejich dodavatele, osm procent firem muselo hledat klienty či odběratele na jiných trzích. Naopak pět procent uvedlo, že pro ně brexit znamenal obchodní příležitost. Nejčastěji, v 59 procentech, ovšem ředitelé míní, že brexit jejich firmy nepoznamenal.

"Spojené království je naším pátým nejvýznamnějším vývozním partnerem a za první tři čtvrtletí letošního roku náš vývoz stále mírně rostl a dosáhl cca 4,6 procenta celkových vývozů. Brexit bez dohody by znamenal zásadní ohrožení většiny těchto objemů, logistické obtíže, růst cel a administrativních bariér a nákladů," upozornil Kříž.

PwC CEO Survey 2020 se koná od 4. listopadu do 8. prosince 2019. Do pondělí se průzkumu zúčastnilo 121 respondentů. Sběr dat probíhá formou online dotazníků a osobního dotazování mezi generálními řediteli a členy představenstev významných českých firem z různých odvětví.

 

Čtěte více:

USA pohrozily EU zvýšením cel kvůli sporu kolem Airbusu
03.12.2019 8:38
Spojené státy by mohly přikročit ke zvýšení i rozšíření cel, která v ř...
Černý pátek zvýšil tržby obchodů o desítky procent, slevy někdy sporné
03.12.2019 8:40
Marketingová akce Černý pátek, takzvaný Black Friday, zvýšila meziročn...
Rozbřesk: Špatné zprávy z domácí ekonomiky nahrávají stabilitě sazeb ČNB
03.12.2019 9:14
Dvě a rozhodně ne dobré zprávy přišly včera z české ekonomiky. Tou prv...
USA znovu hrozí cly, ale dnes už tržní náladu nekazí
03.12.2019 10:15
Na začátek týdne americký prezident zaskočil obnovením cel na ocel a ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data