Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Špatné zprávy z domácí ekonomiky nahrávají stabilitě sazeb ČNB

Rozbřesk: Špatné zprávy z domácí ekonomiky nahrávají stabilitě sazeb ČNB

03.12.2019 9:14
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Dvě a rozhodně ne dobré zprávy přišly včera z české ekonomiky. Tou první byl poslední výsledek indexu nákupních manažerů (PMI), který se po krátkém zlepšení propadl na čtyřměsíční minimum (43,5 bodu). Znamená to, že situaci v průmyslu nelze zdaleka ještě považovat za stabilizovanou, neboť padají jak nové zakázky, tak aktuálně i výroba a zaměstnanost.

Tuzemské firmy se začínají utápět v pesimismu z důvodu slabé poptávky, problémů v automobilovém průmyslu i obav z obchodních válek. I když vazba mezi měsíčními výsledky PMI a průmyslovou výrobou není úplně nejtěsnější, jde nepochybně o negativní signál předznamenávající slabá čísla největšího tuzemského odvětví ve čtvrtém kvartálu. Už ta předchozí přitom nebyla rozhodně nijak působivá.

Klesající objednávky přitom netrápí pouze české výrobce, ale i ty německé. Tamní PMI se sice zlepšil, nicméně spíše kvůli subjektivním očekáváním, a nikoliv díky konečně se plnícím objednávkovým knihám. A s poklesem zakázek se z velkých evropských ekonomik potýká ještě Itálie a Španělsko, a tak mírné zlepšení hlásí francouzští průmyslníci.

Druhá negativní zpráva přišla odpoledne, když ministerstvo financí zveřejnilo výsledek hospodaření státního rozpočtu za prvních jedenáct měsíců. Za tuto dobu se totiž podařilo téměř zcela vytvořit deficit rozpočtu naplánovaný pro celý letošní rok (38,6 mld. korun), a to dokonce i po zapojení dodatečných 18 mld. korun z privatizačního účtu.

Celkový výsledek je sice tak trochu překvapením, avšak důvody, které za ním stojí, už nikoliv. V první řadě jde o výrazné zaostávání daňových příjmů, zejména pak DPH, za plánovanými hodnotami. Prosinec sice přinese zlepšení daňového výběru díky vyšším vánočním nákupům v obchodech a záloze na daň z příjmu právnických osob, ale současně bude ve znamení dalšího tlaku na výdajové straně, asi s velkou změnou výsledku se počítat příliš nedá. Nižší daňový výběr navíc nevěstí nic dobrého ani pro příští rok, naplánované příjmy rozpočtu pro rok 2020 naroubované na letošní už tak optimistický výhled se zdají být zcela nedosažitelné. A to ještě rozpočet ani neprošel celým rozpočtovým kolečkem.

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna se včera pohybovala v úzkém pásmu kolem 25,55 EUR/CZK. Absence dobrých zpráv z domácí i zahraniční ekonomiky ji dál drží na uzdě a sílu jí nejspíš nedodá ani prosincové zasedání bankovní rady ČNB. Centrální bankéři totiž budou dál zásobováni spíše negativními daty z domácí ekonomiky a počítat nelze ani s výraznější změnou sentimentu v zahraničí. Vše zatím nahrává obezřetnosti a vyčkávání, bez ohledu na fakt, že se inflace drží horní hranice cílového intervalu. Nakonec o ní nerozhoduje ani tak ČNB, jako spíše zaostávající nabídka nových bytů a ceny energií v zahraničí. Hlavní proud domácích dat přijde na řadu až příští týden, nicméně vývoj mezd ve třetím kvartálu a říjnové tržby v obchodech se trhy spolu s centrální bankou dozví ještě tento týden.


Zahraniční forex

Americký dolar dostal včera jasný zásah po uveřejnění slabých amerických dat - konkrétně ISM v průmyslu a stavebních výdajů. Obojí ukazuje na slabý růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí, což implikuje tlak na další pokles sazeb v USA, což se samozřejmě dolaru nelíbí.

Dnes bude před další sadou důležitých dat jednodenní pauza, v rámci které může eurodolarový trh přemítat, nakolik je reálná hrozba Trumpovy administrativy uvalit 100% cla na francouzské zboží jako odvetu za digitální daň (na Google, Facebook a spol.).


Ropa

Ropa Brent přešlapuje okolo hranice 61 dolarů za barel a vyhlíží čtvrteční zasedání kartelu OPEC. Mezitím však přijdou na řadu ještě fundamentální data k zásobám, a to hned dnes z dílny Amerického petrolejářského institutu a zítra oficiální čísla od EIA. Americká agentura navíc nabídne také nejnovější odhad americké těžby surové ropy, tedy proměnnou, která bude hrát zvláště důležitou roli v reakční funkci aliance OPEC+.

 

Čtěte více:

Český PMI se v listopadu nečekaně propadl, pokles v průmyslu trvá už rok
02.12.2019 9:48
Aktivita českých průmyslových podniků v listopadu klesala dvanáctým mě...
Audit k Babišovi je podle EK konečný, premiér to dál odmítá
02.12.2019 12:36
Audit ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO), který v p...
Schodek rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 38,6 miliardy Kč
02.12.2019 14:46
Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 38,6 miliardy ...
Překvapivý pokles ISM: Aktivita amerického průmyslu jde rychleji dolů (komentář analytika)
02.12.2019 16:38
Listopadový průzkum mezi firmami v americkém průmyslu nedopadl úplně p...
Odpolední obrat - akcie padají, eurodolar strmě roste
02.12.2019 17:13
Nový týden začal dobře, když tržní náladu podporovala nová data z Číny...
Wall Street po delší době v červené. Roku -15 %
02.12.2019 22:01
Americké akciové trhy se po delší době ocitly pod prodejním tlakem: Do...
USA pohrozily až 100procentními cly na některé zboží z Francie
03.12.2019 8:36
Americká vláda v pondělí oznámila, že by mohla uvalit až stoprocentní ...
USA pohrozily EU zvýšením cel kvůli sporu kolem Airbusu
03.12.2019 8:38
Spojené státy by mohly přikročit ke zvýšení i rozšíření cel, která v ř...
Černý pátek zvýšil tržby obchodů o desítky procent, slevy někdy sporné
03.12.2019 8:40
Marketingová akce Černý pátek, takzvaný Black Friday, zvýšila meziročn...
Evropa zelená i přes novou hrozbu amerických cel, Avast míří do evropského indexu
03.12.2019 8:55
Evropská akciové trhy nejspíše zahájí úterní obchodování růstem, a to ...

Váš názor
  • pánové
    03.12.2019 11:37

    .a nějaké dobré zvěsti by nebyly pánové - Bureš a Dufek ..?
    kominík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data