Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Kapitalisté bez kapitálu, 10 rizik letošního roku a my si už tolik nehlídáme kapsu

Perly týdne: Kapitalisté bez kapitálu, 10 rizik letošního roku a my si už tolik nehlídáme kapsu

10.01.2020 11:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Deset rizik letošního roku podle investiční společnosti Schwab, zavádějící graf akciového trhu a amerického fundamentu a v Americe 40 % obchodovaných společností v USA s negativní účetní hodnotou v případě, že nepočítáme hodnotu jejich nehmotných aktiv. O tom všem a více se dočtete v nejnovějším vydání Perel týdne.

Ve světě…

Deset rizik letošního roku: Investiční společnost Schwab na svých stránkách prezentuje seznam deseti hlavním rizik pro letošní rok. Podle jejích ekonomů je možný návrat inflace, i když ten nyní očekává jen velmi málo lidí. Neměli bychom ale zapomínat, že nečekaný růst inflace a utahování monetární politiky „ukončily v minulosti mnoho cyklů“. Možné je i to, že nepoleví obchodní tenze, či se nedostaví pozitivní vyústění brexitu.

Na akciový trh by pak mohlo negativně dolehnout i to, že růst nákladů zamezí oživení ziskovosti firemního sektoru. Schwab v této souvislosti zmiňuje, že tržby by podle očekávání měly letos růst jen mírně, ale analytici i přesto predikují 9 – 10 % růst zisků na akcii (pro index MSCI World Index). V roce 2019 akciím pomohlo zvýšení valuací, letos by to tak měly být právě zisky, ale uvedený optimismus může narazit zejména na mzdové náklady, míní Schwab.

Dalším rizikem je zablokované oživení ve výrobním sektoru, na které poukazuje i poslední vývoj na straně Markit Global Manufacturing Indexu. Možností je i geopolitický konflikt, i když v posledních dvou letech podle Schwabu tyto konflikty neměly na akcie významnějšího vlivu. Největším politickým rizikem roku 2020 pak je podle společnosti konec letošního roku s americkými prezidentskými volbami. Ty totiž mohou přinést významné změny legislativy, které by se dotkly sektorů, jako jsou banky, zdravotní péče, či energetiky.

Jako další zdroj rizika jmenuje společnost růst nezaměstnanosti, který by se projevil poklesem spotřebitelské důvěry a výdajů domácností. K tomu lze přidat změny v regulaci, které by zvýšily náklady firem. A v neposlední řadě Schwab jmenuje „neefektivní monetární politiku“ i přesto, že v roce 2019 trhy podle firmy vykazovaly „vysokou důvěru ve schopnost centrálních bankéřů stimulovat ekonomickou aktivitu“.

Zavádějící grafy a „fundament“: Známý ekonom a odborník na politiku Fedu Tim Duy se na svém blogu v poslední době opakovaně vrací k akciovému trhu a v posledním příspěvku vyjadřuje rozladění nad následujícím grafem. Ten srovnává vývoj na americkém akciovém trhu s vývojem ISM indexu. Komentář ke grafu podle Duye hovořil o „fundamentu“ – o tom, jak se růst akcií v posledním roce utrhl od negativního vývoje ISM:

001

Duy píše, že podobné grafy jsou „v nejlepším případě naivní a v tom nejhorším záměrně zavádějící“. A doporučuje, aby si lidé data v podobných grafech převedli do následující podoby:

001

I v tomto zobrazení nalezneme určitý vztah, jeho síla je ale zanedbatelná a rozhodně není dobré z něj činit nějaké silnější závěry. A už vůbec ne to, že akcie jsou nyní odtrženy od fundamentu. Pokud bychom pak dali stranou extrémy týkající se dat z recese, vztah podle ekonoma zmizí úplně. I detailnější statistická analýza dat zobrazených v prvním grafu ukazuje, že ISM nemá ohledně vývoje na akciovém trhu žádnou relevanci. Jediné, co z dat zjistíme, je že vývoj na trhu v jednom měsíci ovlivňuje vývoj v měsíci následujícím. Tedy že „trend is your friend“. I proti takovému závěru se ale Duy staví s tím, že trend vždycky přítelem není.

Kapitalisté bez kapitálu: V ekonomice i na akciovém trhu se stále více hovoří o takzvaných nehmotných aktivech. John Authers z Bloombergu před nimi varuje. Tvrdí, že 40 % společností obchodovaných na trhu v USA má negativní účetní hodnotu vlastního jmění v případě, že nepočítáme hodnotu jejich nehmotných aktiv. Před dvěma desetiletími to přitom bylo podle společnosti INTL FCStone Inc. jen asi 15 % firem.

Authers k tomu dodává, že firma s takovou negativní hodnotou vlastního jmění nemusí působit moc přitažlivě, ale fond, který se zaměřuje na investice do takového typu společností, svou návratností za posledních 20 let výrazně převýšil návratnost celého trhu. A tento náskok byl generován téměř úplně během pokrizových let. Authers v souvislosti s těmito společnostmi hovoří o „kapitalistech bez kapitálu, kteří vládnou kapitalismu“. Podle něj by současný stav měl budit obavy, protože může být odrazem finančního inženýrství a dosavadní rally je pak odrazem „kreativního účetnictví“. Celkově pak podle novináře probíhá „dematerializace kapitalismu“.

Stále na špici: Eurostat na svých stránkách prezentuje listopadový vývoj nezaměstnanosti v EU, eurozóně a jejich členských zemích. Nejnižší mírou nezaměstnanosti se můžeme chlubit stále my, podle metodiky Eurostatu dosáhla 2,2 %, zatímco v Německu 3,1 % a Polsku 3,2 %. Průměr EU se nacházel na 6,3 %. Vysoko nad ním se stále nacházely země periferie – Řecko, Španělsko a Itálie. Poměrně vysoká nezaměstnanost ale přetrvává i ve Francii (8,4 %):

001

... a u nás doma

Peníze podle silnic: Seznam.cz tento týden píše, že „financování krajů se musí podle Starostů změnit... chtějí, aby kraje dostávaly peníze od státu podle počtu obyvatel a kilometrů silnic II. a III. třídy. Zároveň prosazují přerozdělení devíti miliard ze státního rozpočtu a solidární příspěvek pro slabší regiony“. Kraje nyní dostávají cca 77 miliard ze státního rozpočtu. Podle STAN by to mělo být ještě nejméně o 9 miliard navíc, které by měly jít krajům přímo. A to výběr ze silniční daně a daně z minerálních olejů, dodává seznam.cz.

Kapsu si už tolik nehlídáme: Idnes.cz píše, „Češi si při návštěvě restaurace už tolik nehlídají svou kapsu. Útrata za minulý rok do prosince narostla o šest procent na 127 korun. Vyplývá to z dat stravenkové společnosti Edenred o útratách více než 180 tisíc zaměstnanců“. Méně než 120 korun jsou podle společnosti lidé ochotni za hlavní chod dne vydat jen v Ostravě, Olomouci a Jihlavě. „Nejvíc se u oběda rozšoupnou hosté pražských a brněnských restaurací. V metropoli útrata přesahuje 143 korun, v Brně 134 korun...trendem, který potvrzují restauratéři, je přechod k pestřejší nabídce a jídlům připravovaných z kvalitnějších surovin. Spotřebitelé také už nezůstávají jen u jednoho chodu“, píše portál.


Čtěte více:

Carvana a automobilové měřítko vyspělosti země
08.01.2020 17:32
Jedním z odvětví, které by se už v ne moc vzdáleném budoucnu mohlo měn...
JP Morgan: Po ztracené dekádě čeká evropské banky významný růst
08.01.2020 13:22
Evropské banky by mohly v první polovině roku 2020 svou výkonností pře...
Devalvace koruny před 30 lety: Podle ekonomů byla nezbytná
08.01.2020 14:02
Znehodnocení koruny v několik krocích během roku 1990 bylo nezbytným p...
Samsung pozitivně překvapil provozním ziskem. Našly ceny čipů dno?
08.01.2020 16:28
Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics klesl ve čtvrté...
WSJ: Čínské akcie ani po deseti letech nesmazaly všechny ztráty
08.01.2020 16:10
Čínské akcie stále nesmazaly všechny ztráty, které nabraly za finanční...
Analytici: Pokud Írán zablokuje Hormuz, ropa zdraží nad 100 USD
09.01.2020 8:24
Pokud Írán zcela zablokuje pro námořní přepravu ropy zcela klíčový Ho...
Světová banka: Globální ekonomika neporoste letos tak, jak jsme doufali
09.01.2020 8:54
Světová banka (SB) zhoršila svoji prognózu globálního ekonomického růs...
OTP Bank: Maďarský silák (nová cílová cena a doporučení Patrie)
09.01.2020 10:50
Maďarská banka OTP, která se obchoduje i na FREE marketu pražské burzy...
FAO: Ceny potravin jsou nejvyšší za pět let
09.01.2020 11:17
Světové ceny potravin se v prosinci třetí měsíc za sebou zvýšily a oci...
Brutálně špatný rok pro britské supermarkety
09.01.2020 12:15
Nejhorší rok v historii právě uzavřely britské maloobchodní řetězce. Z...
Švédská Heimstaden kupuje Residomo, stane se největším soukromým majitelem nájemních bytů v Česku
09.01.2020 14:10
Firmu Residomo, která v Moravskoslezském kraji vlastní více než 42.500...
Investiční okénko roku 2020
10.01.2020 6:42
Hodnocení právě uplynulého roku bylo silně ovlivněno děním v samém záv...
Jakub Lukáš: Se vstupem do pozice bych nyní spíše čekal
09.01.2020 17:00
Přestože před koncem loňského roku rostly akciové indexy na nová maxim...
Analýza: Americká cla stála americké firmy už 46 miliard dolarů
10.01.2020 8:36
Cla uvalená americkým prezidentem Donaldem Trumpem v rámci snahy o res...
Meziroční růst ekonomiky zpomalil na 2,5 %
10.01.2020 9:20
Česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na...
Zdrcující interní komunikace z Boeingu: 737 MAX navrhli klauni pod dohledem opic
10.01.2020 9:21
Americký výrobce letadel Boeing zveřejnil stovky interních zpráv, kter...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.10.2021
5:58Výhled Fidelity na závěr roku: Po letním zpomalení přijde stagflace
21.10.2021
22:06IBM propadákem dne, S&P 500 na historickém maximu  
18:17Tři témata pro kontrariány
17:33Inflační očekávání tlačí nahoru výnosy. Koruna dál ztrácí  
17:25Analytik Patrie k výsledkům Tesly: Rostoucí prodeje se opět vymykají konkurenci  
16:56Americké akcie jsou naceněné na dokonalost. Čína je investovatelná, říká šéf Bridgewater Associates
16:20Po náročném kvartálu poskytl Las Vegas Sands jen nic neříkající komentáře. Akcie reagují poklesem (komentář analytika)  
16:12ČNB obnoví po devíti letech odprodej části výnosů z devizových rezerv
16:01Analytik k výsledkům ABB: Ukázková tržní situace s polovodiči  
15:33Jan Cepák k aktuálním výsledkům ASML, Netflixu a Tesly
15:33Minimální mzda a aktivita. Dvojí interpretace jednoho příběhu
12:27ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Nový ESG risk rating od Sustainanalytics
12:04Hodnotové investování: Desatero pro investory i manažery podle Jamese Montiera
11:27Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:07Negativní dopoledne v Evropě a otazníky kolem Evergrande  
10:12Petrus Advisers radí Monetě, aby přestala usilovat o revizi dohody s PPF. Má podle nich nulový přínos a brzdí růst akcií
9:50Švédský výrobce nákladních aut Volvo prudce zvýšil čtvrtletní zisk
9:33PayPal údajně jedná o převzetí internetové sociální sítě Pinterest
9:10Rozbřesk: Inflace v eurozóně nejvýš za 13 let, trhy překvapil konec šéfa Bundesbanky
8:54Akcie China Evergrande se propadly o 14 procent a Tesla vykouzlila doposud nejlepší čtvrtletí, futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
HCA Healthcare Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Honeywell International Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Seagate Technology Holdings PLC (09/21 Q1)
7:45Thule Group AB (09/21 Q3)
8:00UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/21 Q2)
13:00American Express Co (09/21 Q3)
13:00Schlumberger NV (09/21 Q3)
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)