Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Čína roste nejpomaleji za 29 let a těžko nabere rychle novou sílu

Rozbřesk: Čína roste nejpomaleji za 29 let a těžko nabere rychle novou sílu

17.01.2020 9:12
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

I když včera americké akcie podporovány úlevou okolo obchodních válek a solidními zisky lámaly nová maxima, Čína jako by zvedala varovný prst. HDP v roce 2019 rostlo nejpomaleji za posledních dvacet devět let s tím, že výsledek za poslední kvartál ještě lehce zaostal za očekáváním trhů. Pohled na čínská čísla, i když jim nemusíte stoprocentně věřit, ukazuje na prohlubující se strukturální problémy světové ekonomické dvojky. Přeinvestovanost řady odvětví, slabý finanční systém a stárnoucí populace jsou problémy, které tu byly před obchodní válkou s USA a zůstanou tady i po středečním uzavření dočasného příměří.

Investice, které tvoří skoro polovinu HDP (na tak velkou ekonomiku nevídané), zpomalily na historicky nejpomalejší tempo (3,1 % v roce 2019). S tím, jak roste předluženost řady podniků a finanční systém je křehčí, klesá schopnost Pekingu direktivně pumpovat do ekonomiky skrze státní banky nové úvěry a roztáčet kola investic.

Současně s tím vidíme i slábnoucí výdaje spotřebitelů, kteří na některých místech začínají být pod viditelným tlakem nárůstu nezaměstnanosti, která nemusí být vždy úplně přesně zachycena v oficiálních číslech.

Sečteno, podtrženo nehledě na obchodní příměří může být čínská ekonomika v roce 2020 velkým rizikem pro globální ekonomiku. Zvlášť pokud vezmeme v potaz rostoucí americkou inflaci a neschopnost Fedu pomoci letos globální ekonomice podobně jako v roce 2019 uvolňováním měnových šroubů. Nepřekvapí proto, že se řada podniků připravuje na další sešup v čínském růstu. Podle Financial Times se největší státní energetická firma (State Grid) připravuje na 4% zpomalení růstu. 

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna nehledě na zisky globálních akcií již nedokázala projít hlouběji pod 25,00 EUR/CZK a zkorigovala. Pokud však globální optimismus vydrží, nemusí být všem pokusům o zisky konec. 

Zahraniční forex
Dobrá data z USA (maloobchod a Philly Fed) a velmi dobrý start výsledkové sezóny tlačily včera americké úrokové sazby vzhůru a naopak eurodolar níže. Další americká čísla (průmysl za prosinec) a kvartální výsledky firem mohou pohnout americkými sazbami ještě výše, což se dolaru může líbit ještě více.

Co se líbí dolaru, se naopak nelíbí maďarskému forintu. Pár EUR/HUF je už opět na dostřel hranici 335 a může být pro forint ještě hůře. Pokud někdo z MNB neřekne něco v jestřábím duchu, tak forint může do příštího zasedání centrální banky (28.1.) vytvořit nová historická minima.

Ropa
Cena ropy Brent zůstává nadále přišpendlená v úzkém pásmu 64-65 USD/barel. Ropa si tak příliš nedělá z dnes zveřejněných čínských makro dat, které potvrzují, že čínská ekonomika rostla v minulém roce pouze 6,1 %, tedy nejpomaleji za posledních 29 let. Z pohledu ropného trhu přitom Čína představuje nejvýznamnější zdroj přírůstku ke globální poptávce a právě její růstová dynamika zůstává jedním z hlavních negativních rizik pro globální poptávku po ropě.

Pravidelný měsíční report Mezinárodní energetické agentury se včera nesl v medvědím duchu. Pařížská organizace očekává, že poptávka po ropě poroste v tomto roce pouze 1,2 mil. barelů denně, zatímco nabídka přidá k dobru až 2,1 mil. barelů denně. Rebalancujícím faktorem budou pokračující těžební škrty kartelu OPEC, nicméně ani ty dle IEA zcela neeliminují tlak na růst zásob. 


 

Čtěte více:

Rusko duplo v nákupech zlata na brzdu
16.01.2020 15:35
Rusko, největší světový nákupčí zlata, ztrácí o tento drahý kov zájem...
Růst cen domů a bytů v ČR byl ve 3. čtvrtletí šestý nejvyšší v EU
16.01.2020 16:33
Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského ro...
S&P 500 nad 3300b, Alphabet na metě 1 bilion USD
16.01.2020 22:07
Obchodování na Wall Street bylo ve čtvrtek ve znamení dalšího růstu. D...
Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za posledních 29 let
17.01.2020 8:32
Čínská ekonomika loni vzrostla o 6,1 procenta, což je nejméně za 29 le...

Váš názor
 • čínský procentní růst
  17.01.2020 10:49

  Očekává pingl, který při ceně 10 Kč běžně dostane 15 Kč, nebo aspoň 12 Kč - tedy 50 nebo aspoň 20 procent - stejný procentní díl i při útratě 100 Kč, nebo 500 Kč?... Jinak 4% zpomalení růstu (prý podle FT) není nic tak hrozného, ne? ;-)
  Kalka.
  • Re: čínský procentní růst
   17.01.2020 13:07

   Že by ses uměla vyjádřit srozumitelně se zrovna říct nedá...
   qwer
   • Qwer
    17.01.2020 13:52

    Že táhnou Čínu tringelty a místní číšnící maj neustále vyšší ekonomickou základnu, to je jasný
    Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů