Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéfka EK: EU kvůli koronaviru zřídí investiční fond o hodnotě 25 miliard euro

Šéfka EK: EU kvůli koronaviru zřídí investiční fond o hodnotě 25 miliard euro

11.03.2020 8:20
Autor: ČTK

Evropská unie v rámci boje s novým typem koronaviru umožní státní pomoc pro postižené firmy a vytvoří investiční fond v hodnotě 25 miliard eur s cílem zmírnit dlouhodobý ekonomický dopad současné epidemie. Včera se na tom při telekonferenci shodli šéfové zemí a vlád Evropské unie.

"Využijeme všechny prostředky, které máme k dispozici, aby evropská ekonomika této bouři odolala," ujistila von der Leyenová. Týká se to členských států, Evropské komise i Evropské centrální banky, dodala. Von der Leyenová upřesnila, že peníze nový pro fond jsou součástí evropského rozpočtu a jsou "spojené se strukturálními fondy". Tyto peníze budou určeny na zdravotnické systémy jednotlivých zemí, pro malé a střední firmy a pro trh práce a další citlivé části ekonomiky. Podle šéfky komise budou uvolňovány v těsné spolupráci s členskými státy bloku. V nejbližší době prý bude možné na investice související s bojem proti koronaviru vydat 7,5 miliardy eur.

Dění kolem epidemie sledují po celém světě finanční trhy s napětím a řadu společností vývoj výrazným způsobem zasáhne.

Evropská komise do konce týdne členským zemím sdělí, jak budou moci využívat unijní pravidla pro státní pomoc a jak pružněji aplikovat evropská pravidla týkající se schodku a zadlužení. Už v pondělí by věc měli mít na stole ministři financí zemí eurozóny.

Pravidelně spolu budou nutné kroky proti šíření koronaviru koordinovat ministři zdravotnictví a vnitra unijních zemí. Evropská komise zřídí mezinárodní tým epidemiologů a virologů, aby jí radil s dalším postupem během epidemie, řekla také von der Leyenová. Její úřad si nyní vytváří přehled o tom, kolik je po Evropské unii k dispozici ochranných prostředků proti koronaviru a jaké jsou jejich výrobní a distribuční kapacity.

Podle šéfa unijních summitů Charlese Michela je pro EU první prioritou zastavit šíření nákazy a účinná pomoc postiženým. Druhou je zajištění potřebného lékařského a dalšího vybavení k boji s nákazou, třetí je podpora výzkumu, včetně hledání léčiv i funkčních léčebných postupů. Lídři zemí unie se dnes také shodli na potřebě řešit dlouhodobější sociální a ekonomické dopady nynější epidemie.

Michel upozornil, že opatření, jaká země proti šíření koronaviru přijímají, by "měla být přiměřená, tak aby neměla výrazný dopad na naši společnost jako celek". Francouzský prezident Emmanuel Macron po videokonferenci řekl, že jeho země zatím nepřistoupí ke stejným karanténním opatřením jako Itálie nebo Čína, protože "k tomu není zatím důvod". Ve Francii se nakazilo přes 1600 lidí a zemřelo jich 30, kdežto v Itálii je infikovaných přes 10.000 a obětí na životech doposud více než 630.

Michel svolal "telesummit" poté, co se virus způsobující nemoc COVID-19 tento týden rozšířil do všech unijních států a Itálie vyhlásila karanténu na celém území. Po jeho skončení uvedl, že - "i v časech koronaviru" - drží plánu svolat na konec března do Bruselu řádnou dvoudenní unijní vrcholnou schůzku.

Český premiér Andrej Babiš dnes na telekonferenci prohlásil, že "bohužel se ztratil čas". Podle jeho vyjádření pro Českou televizi by také ostatní země EU "měly přijmout taková drastická opatření, jak jsme přijali my, protože situace je vážná a je potřeba postupovat společně".

Babiš také zkritizoval, že tříhodinová videokonference se uskutečnila bez Velké Británie. "Řekl jsem, že vir nezná ani brexit, ani schengen, takže je dobré mít u stolu Velkou Británii, i Srbsko, i západní Balkán," uvedl šéf české vlády.


Čtěte více:

Beckworth: Koronavirus a velké změny v americké monetární politice
11.03.2020 5:48
Výnosy desetiletých obligací minulý týden klesly na hranici 1 % a pro ...
Aktualizace: Česko kvůli šíření koronaviru zavírá školy a zakazuje akce nad 100 lidí
10.03.2020 17:32
Stát kvůli koronaviru od dnešních 18:00 zakázal akce nad 100 účastníků...
Změna sazeb není nyní podle Rusnoka příliš účinný nastroj, Michl navrhne snížení
10.03.2020 14:44
Změna úrokových sazeb Českou národní bankou není nyní příliš účinným n...
British Airways, Ryanair, Wizz Air ruší lety do Itálie i z Itálie
10.03.2020 15:31
Britské aerolinky British Airways a irské nízkonákladové aerolinky Rya...
The Guardian: Jak se Číně podařilo zkrotit koronavirus
10.03.2020 15:45
Zatímco počet případů nákazy novým koronavirem ve světě roste, v Číně ...
Wall Street zakončila s velkými zisky, S&P 500 +5 %
10.03.2020 21:52
Americké akciové trhy dnes zaznamenaly poměrně volatilní seanci, kdy i...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y