Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ředitel HSBC: Fintech bude banky doplňovat, opravdu ne požírat

Ředitel HSBC: Fintech bude banky doplňovat, opravdu ne požírat

21.03.2020 12:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Za posledních dvacet let proměnily technologie nejedno odvětví – hudební průmysl, maloobchod nebo dopravu. I přes toto období velkých technologických změn finanční služby pokračovaly v růstu.

Bankovnictví bylo vždy spojeno s technologiemi. V 70. letech to byl příchod bankomatů a kreditních karet, v 80. letech debetní karty a v těch 90. internetové bankovnictví a e-commerce. Díky obrovskému nárůstu popularity chytrých telefonů se zrychlilo i tempo technologického pokroku, pokládající základy pro rozvoj mobilního bankovnictví.

Všudypřítomnost mobilních telefonů bourá bariéry mezi zákazníky a bankami. Zákazníci tak očekávají personalizované, interaktivní a okamžité služby na dosah ruky, a to prakticky kdykoli.

Tato změna se stala katalyzátorem pro novou generaci finančních startupů, které nabízejí služby na digitálních platformách přizpůsobené specifickým částem trhu. I technologičtí giganti udělali několik odvážných kroků ve finančním sektoru.

Pokrok podporují i zákonodárci. Regulátoři v Singapuru, Austrálii a Velké Británii např. vytvořili izolované testovací prostředí, tzv. sandbox, aby podpořili rozvoj finančních technologií. Hongkongský měnový úřad spustil několik iniciativ, jako např. veřejně dostupné aplikační programovací rozhraní pro banky či platformu pro zúčtování plateb v reálném čase Faster Payment System. Začal také vydávat licence pro virtuální bankovnictví.

Tvrdit, že fintechový boom požírá tradiční bankovnictví, by ale bylo přehnané. Většina těchto začínajících firem vstupuje do malých, úzce specializovaných segmentů širšího finančního sektoru a poskytuje inovativní finanční služby zaměřené na maloobchod, od online bankovnictví po přímé úvěrování.

Tato vlna technologického pokroku ve finančním sektoru nevyvolala revoluci. Finanční instituce naopak tento pokrok vítají a nadále zůstávají dominantními hráči na trhu.

Hlavní světové banky nyní mnohem více investují do technologií a snaží se ponořit do světa digitálních inovací – to obnáší například změnu firemní kultury a myšlení jejich zaměstnanců, vylepšení IT systémů nebo vývoj inovativních nástrojů jako např. nových řešení pro mobilní platby či automatizaci procesů.

Banky navíc využívají nejnovějších poznatků v oblastech zpracování velkých objemů dat a umělé inteligence k lepšímu pochopení potřeb, očekávání a preferencí jejich zákazníků.

Většina zákazníků HSBC nyní používá chytrý telefon k vyřízení finančních transakcí. Přes 80 procent našich retailových bankovních transakcí po celém světě probíhá prostřednictvím digitálních kanálů. Náš hongkongský peer-to-peer platební systém PayMe používá přes 1,6 milionu uživatelů, kteří měsíčně provedou miliony transakcí.

Kromě toho využívají banky nových technologií ke snížení papírování a větší podpoře každodenních aktivit svých klientů. Dále se snaží zautomatizovat rutinní činnosti, používat optické rozpoznávání znaků ke skenování dokumentů a blockchain k zefektivnění a většímu zpřístupnění obchodu.

Tyto kroky pomohou snížit riziko, zrychlit a zjednodušit obchod se zbožím, který po celém světě dosahuje hodnoty 19,48 bilionu amerických dolarů.

Pro dlouhodobou konkurenceschopnost bank je investice do technologií zásadní. Banky by se také měly zaměřit na vývoj a zavádění technologií, které vyhovují potřebám a požadavkům zákazníků. Díky tomu vidíme, že se celý ekosystém zahrnující již zavedené banky, technologické společnosti a fintechové firmy vyvíjí zdravým a konstruktivním způsobem.

Pokud byla první fintechová vlna především o snadnějším, rychlejším a účinnějším poskytování stávajících služeb, pak se další vlna zaměří na rozvoj spolupráce a partnerství mezi technologickými společnostmi a bankami.

Fintechové startupy budou těžit ze silných stránek stávajících bank: zavedené značky, široké zákaznické základny, finanční stability, zkušeností s regulací a osobního kontaktu se zákazníky na pobočkách, které budou i nadále patřit k nejdůležitějším částem bankovnictví.

Tradiční banky mohou na druhou stranu těžit z nekonvenčního myšlení, znalosti trhu a technologického know-how, které jsou charakteristickými rysy flexibilních a inovativních startupů.

Se zvětšováním digitální stopy se ale pojí vyšší riziko. Digitalizace totiž znamená i větší zranitelnost vůči kybernetickým útokům. Proto je nutné, aby banky, fintechové startupy i vlády zavedly důkladné etické kontrolní systémy při zpracování a sdílení dat, aby měly jistotu, že přínosy datových technologií vyvažují jejich rizika.

Dobrou zprávou je, že v politické, regulatorní a veřejné sféře roste očekávání o zavedení rámců, které zajistí, že podniky ochrání své zákazníky a jejich data a zároveň zajistí konkurenceschopnost a efektivitu trhů, zatímco se zpracování velkých objemů dat a umělá inteligence budou dále vyvíjet.

Technologické inovace bankám rozhodně nejsou cizí. Právě naopak. Víme, že před sebou máme dlouhou cestu, ale po celou dobu naší existence se snažíme jít s dobou. V tomto ohledu pro nás fintech není ničím zvláštním.

 

Autor textu Peter Wong Tung Shun je místopředsedou a generálním ředitelem Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited. Je také generálním ředitelem a členem správní rady skupiny HSBC.

 
 
 

Čtěte více:

Roubini: Evropa již může být v recesi, potrvá to déle, než jen do Q2
18.03.2020 6:04
Známý ekonom Nouriel Roubini, kdysi kvůli svým neradostným projekcím p...
Fed by měl kupovat firemní dluh, říkají exguvérnéři. Nemá na to ale pravomoci
19.03.2020 5:51
Americká centrální banka (Fed) by měla ochránit americkou ekonomiku př...
ECB kvůli koronaviru nakoupí další dluhopisy až za 750 miliard EUR
19.03.2020 8:31
Ve snaze bojovat proti ekonomickým dopadům koronaviru na ekonomiku eur...
Centrální banky USA a Austrálie kvůli viru dál podpoří ekonomiky
19.03.2020 9:32
Centrální banky Spojených států (Fed) a Austrálie (RBA) zavádějí nová ...
Ruská vláda kupuje největší banku v zemi - Sberbank
19.03.2020 10:05
Ruská vláda kupuje Sberbank. V této velmi ziskové a také největší banc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.05.2020
22:08Wall Street uzavřela v plusu, velký růst zaznamenaly aerolinky
17:54EK chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu
17:40Kutilové vybudovali na akciích horskou dráhu
17:35Bez špatných zpráv jasně převládla poptávka po riziku. S&P 500 nad 3000 body  
15:58ECB se prý chystá na nejhorší: Život bez Bundesbanky
15:27Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií
14:27FT: Hlavní výhoda ESG investic a firem
13:57Světová dvojka v produkci balené kávy míří pro dvě miliardy eur na burzu
13:14Webinář již tuto středu: Co ukázala první výsledková sezóna zasažená koronavirem a co čekat na trzích dále?
11:20Jan Bureš: Pomoc firmám od státu zatím mířila pomalu
10:32GfK: Nálada spotřebitelů v Německu se po pandemii zlepšuje
10:24Otevírání ekonomik drží trhy v dobré náladě. Těží z toho akcie, euro i koruna  
9:08Rozbřesk: To nejhorší za námi? Koruna dál těží ze zklidnění situace kolem záporných sazeb
8:47Trhy v USA a VB se dnes po prodlouženém víkendu opět otevírají, nálada je pozitivní  
8:41Česko postupně uvolňuje režim na hranicích. Další skok v červnu, kdy se dál otevře také Německo
5:48Podařilo se právě Japonsku porazit virus bez karantény a hromadného testování?
25.05.2020
17:39Začnou se Američané chovat jako Němci?
17:21Evropa i bez Wall Street slušně roste, eurodolar beze směru  
16:35ČEZ, a.s. - Svolání valné hromady společnosti na den 29. června 2020
16:14IEA: Globální spotřeba ropy vrcholu ještě nedosáhla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Autodesk Inc (04/20 Q1, Aft-mkt)
HP Inc (04/20 Q2, Aft-mkt)
Workday Inc (04/20 Q1)
14:00Ralph Lauren Corp (03/20 Q4)