Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americkým trhům pomohla masivní podpora ekonomiky

Americkým trhům pomohla masivní podpora ekonomiky

26.03.2020 21:15
Autor: Martin Kycelt, Patria Finance

Americké indexy dnes pokračovaly ve svých nárůstech, které jsou podporovány vlnou optimizmu. Tu tvoří právě existující podpory ekonomiky jak od centrální banky FEDu tak od kongresu. Investoři očekávají, že tyto stimuly budou pokračovat i do budoucna a že se monetární i fiskální politika budou snažit v této době omezit vliv nákazy na ekonomiku. Už se totiž začíná projevovat jeho vliv na ekonomiku a to jak pozastavením obchodní aktivity tak i skokem v žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Americkým indexům se dnes podařilo připsat další výraznější zisky, když se jejich nárůst pohyboval v blízkosti hodnoty +6 %.

Stimuly prozatím dosahují 2 bilionů amerických dolarů v oblasti fiskální politiky a v monetární sféře to je závazek navýšit program odkupu dluhopisů. Guverné FEDu Jerome Powell řekl, že americká ekonomika se může dostat do recese, ale že centrální bankéři udělají vše pro to, aby případné zotavení bylo co nejrychlejší a nejsilnější.

Závazek FEDu přišel ve chvíli, kdy počet infikovaných virem Covid-19 v USA přesáhl hranici 75 000 a počet zemřelých 1000 osob. V USA sice nejsou tak razantní opatření na zamezení pohybu osob jako například u nás, není tam ale ni tolik zakořeněná právní ochrana zaměstnanců na úkor zaměstnavatelů. Takže i vliv menších opatření se projevil nárůstem žádostí o dávky v nezaměstnanosti vyšším, než 700 000, což se stalo poprvé v historii sledování.

Jedním z hlavních trháků dnešního obchodního dne byly akcie Boeing, které poskočily o 13,7 %. Je to díky tomu, že velká část fiskálního stimulu bude pravděpodobně směřovat právě do výrazně zasaženáho leteckého sekotru. Dařilo se i bankám, které se nemusejí tolik obávat výrazných problémů se splácením od ekonomických subjektů a například JP Morgan, Goldman Sachs nebo Bank of America svými dnešními nárůsty okupovaly 7% hranici.
 

Váš názor
 • :)
  27.03.2020 8:08

  na jak dlouho? to bude horší než v roce 2008...mimo farmacie , e komerce se to dotkne všeho...jde to napříč vším a velmi rychle
  JN
  • Re: :)
   27.03.2020 8:24

   Je to az dojemny. Akciovy indexy rostou o 6% v den, kdy v New Yorku stavi kolem nemocnic provizorni marnice.. Docela by me zajimalo co by bylo kdyby.. treba kdyby do ted centralni banky neudelaly zadny intervence, dodavani likvidity, nakupy aktiv, snizovani uroku atd.. jestli uz by se nas ekonomickej system touhle dobou zhroutil nebo by to jeste drzelo pohromade
   Ai-kun
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data