Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Revoluční rozhodnutí německých soudců: proč ECB překročila mantinely?

Rozbřesk: Revoluční rozhodnutí německých soudců: proč ECB překročila mantinely?

06.05.2020 9:24
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Německý ústavní soud překročil Rubikon - historicky poprvé se postavil proti názoru Evropského soudního dvoru a označil hlavní politiku kvantitativního uvolňování ECB (program PSPP) jako teoreticky protiústavní. Pokud se ECB nevypořádá s námitkami německých soudců do tří měsíců, bude se německá Bundesbanka muset přestat podílet na této politice ECB.

A výhrady německých soudců nejsou vůbec triviální. Německý ústavní soud je přesvědčen, že masivním programem nákupu státních dluhopisů ECB překračuje své pravomoci - v rámci programu PSPP nakoupila ECB od roku 2015 více než 2 biliony veřejného dluhu a státní dluhopisy členských zemí v tuto chvíli tvoří přes 80% bilance ECB. Podle soudu v Karlstuhe velikost a záběr programu PSPP (především jeho “nekonečnost”) jsou v rozporu s principem proporcionality, podle kterého by měla ECB podniknout k plnění svých cílů (udržení inflace v okolí 2%) pouze nezbytně nutné kroky. Německý soud výslovně mluví o tom, že současná politika ECB je z pohledu tohoto principu přehnaná, protože zadělává na nové problémy do budoucna.

Konkrétně němečtí soudci zmiňují, že čím déle program potrvá, tím větší bude závislost členských států na ECB a tím složitější ho bude program ukončit aniž by byla narušena stabilita měnové unie…..tento závěr by ECB asi podepsala, ale doposud to centrálním bankéřům nevadilo. Teď se námitkou budou muset vážně zabývat.

Věříme, že ECB svůj postoj do tří měsíců kreativně obhájí, a že program PSPP bude pokračovat. Na druhou stranu džin byl z láhve byl jednou vypuštěn a nové stížnosti na ECB se mohou vršit. Nové krizové programy jako PEPS zatím nikdo neprozkoumával. A u nich může být zásadní problém s nižší kvalitou nakupovaných papírů (ECB v rámci programu může nakupovat i řecké dluhopisy). Rozhodnutí sice nepřijde hned a ve prospěch mimořádného programu PEPS bude hrát i jeho dočasnost. Na druhou stranu je jasné, že ECB má a do budoucna bude mít legislativně daleko sešněrovanější prostor a flexibilitu než americký Fed.


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Česká koruna se zastavila na intervenční hranici 27,00 EUR/CZK a vyčkává na zítřejší rozhodnutí ČNB. Počítáme s tím, že ČNB sníží sazby o 50 bps, ale otázkou zůstává, zda a jak vážně budou eventuálně debatovány některé méně ortodoxní nástroje měnové politiky.

Zahraniční forex

Německý ústavní soud svým včerejším rozhodnutím o tom, že ECB musí více přihlížet k proporcionalitě při svých rozhodnutích o nákupech dluhopisů, překvapil, neboť se v zásadě rozhodl ignorovat dřívější verdikt Evropského ústavního soudu. ECB má tři měsíce na to, aby svůj postoj obhájila, což zřejmě povede, ale rozhodnutí německého soudu je nebezpečným precedentem pro měnovou unii (ale i EU), neboť v podstatě ignoruje rozhodování vyšší (evropské) instance.
Na eurodolar nemělo nakonec ani rozhodnutí německého soudu, ani nová data (např. ISM ve službách) zásadnější vliv. Uvidíme, zda měnový pár zareaguje na dubnový ADP report z trhu práce, který ukáže ztrátu pracovních míst v řádu desítek miliónů pracovních míst.

Ropa

Ropa Brent pokračuje ve svižném růstu, který katapultoval její cenu nad hranici 30 dolarů za barel. Ropný trhem se šíří vlna výrazného optimismu, který pramení z částečného rozvolňování karanténních opatření v Evropě a očekávání bryskního oživení poptávky. Na druhou stranu, včerejší neoficiální data k zásobám ve Spojených státech naznačila, že situace na trhu je z hlediska převisu ropy nadále vážná a pro ještě výraznější cenový růst neexistují fundamentálně pozvbudivé argumenty. Z tohoto důvodu bude dnes pozornost upřena na statistiky k zásobám v USA z dílny EIA.


 
 

Čtěte více:

Taylor: Historie čínského obchodu a důležitá zpráva pro Spojené státy
06.05.2020 5:39
Pokud se dnes hovoří o Číně, vybaví se nám možná hlavně výroba roušek ...
Důležitý verdikt: Nákupy dluhopisů ECB z části odporují německé ústavě
05.05.2020 11:29
Nákupy státních dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka (ECB) s...
Německý soud znejistěl euro, další slabé ISM optimismus nenarušilo
05.05.2020 17:02
Průzkum mezi firmami působícími v americkém nevýrobním sektoru dopadl ...
Komentář analytika: Výhled staví BNP Paribas do zvláštního světla
05.05.2020 17:13
Jsme zhruba v polovině výsledků evropských bank a před investory postu...
Summary: Obavy z osekání dividendy se u Totalu nenaplnily
05.05.2020 17:57
EVROPA: Total (Investiční tipy) 1Q20 Akcie tohoto francouzského těžaře...
Airbnb kvůli koronaviru propustí čtvrtinu zaměstnanců
06.05.2020 8:18
Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí...
Komerční banka snižuje výhled a odkládá rozhodnutí o dividendě za 2020, zisk ale nad odhady
06.05.2020 8:29
Komerční banka snížila čistý zisk náležející akcionářům meziročně o 16...

Váš názor
 • Každý slušný ekonom
  06.05.2020 10:00

  Každý slušný ekonom musí rozhodnutí německého ústavního soudu uvítat. Centrální banka má dbát na stabilitu finančního trhu a měny a ne monetární expanzí (ať už se se nazývá jakkoli) řešit, ani kamuflovat fiskální problémynárodních států. To, že má méně prostoru než FED pokládáte za problém? A co ve svém velkém prostoru FED vyřešil?
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Každý slušný ekonom
   06.05.2020 10:27

   Odložil socialní otřesy min o 12 let. Dlouhidobým býkem zachránil důchody. Likviditu postupně stahoval.
   Velkamedvědice
   •  
    06.05.2020 12:22

    myslím, že FED v roce 2009 hasil pouze požár, který sám založil.....centrální bánkéři, ekonomové jsou považování za modlo, který zachrání prosperitu....koupil by jsi si italské dluhopisy, pokud by je nekryla záda ECB? asi ne co....zvykli jsem si, že když se vyskytne problém, tak ho zasypeme penězi....dle mne ty dluhy jsou nespaltitelné, přijde doba, kdy se škrtnou nuly.....
    abc1
    •  
     06.05.2020 18:46

     Jasně, že sou nesplatitelné. Nikdo je ani splácet nehodlá.. o))
     Velkamedvědice
     •  
      06.05.2020 18:56

      abc1 asi chce, aby vláda zvedla DPH na 80% a daně z příjmu na 80%, aby mohla co nejrychleji splatit státní dluh. :-) Každý mravokárně mele o tom, jak by se měl splatit státní dluh, ale nikdo si neuvědomuje, že ten dluh se sám nesplatí, že ho budou muset splácet všichni daňoví poplatníci. Vyhlásil bych závazné hlasování, jestli začít má byt započato se splácením státního dluhu, a jen těm, kdo by hlasovali pro, bych následně zvedl daně a z takto navýšených daní by začal být státní dluh splácen. :-) Daně by jim klesly zase zpět až by byl státní dluh splacen.
      Richard Fuld
      •  
       06.05.2020 21:12

       nic takového jsem nepsal....podle tvé filosofie můžeme jít všichni do státního sektoru a brát statisíce....přeci není žádný problém, dluhy se platit nemusí a stát vytiskne....kdo se bude namáhat, když je to tak jednoduché...tak přeci komunismus může fungovat
       abc1
      •  
       06.05.2020 19:09

       Ono, když se to vezme fakt prakticky, tak dluh na hlavu ČR není natolik vysoký, že by se nedal zaplatit. Mělo by to ale fakt celkem vtipné následky.
       Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data