Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Italská banka UniCredit se kvůli odpisům propadla do ztráty

Italská banka UniCredit se kvůli odpisům propadla do ztráty

06.05.2020 9:25
Autor: ČTK

Největší italská bankovní skupina UniCredit se v prvním čtvrtletí propadla do ztráty 2,7 miliardy eur (72,9 miliardy Kč) po zisku 1,18 miliardy eur ve stejném období loni. Mohou za to odpisy špatných úvěrů v souvislosti s pandemií nemoci covid-19, mimořádné náklady na propouštění a odpisy turecké divize. Banka, která působí i v České republice, to uvedna v dnešním prohlášení.

Analytici podle agentury Reuters v průměru čekali ztrátu 1,53 miliardy eur. Výnosy klesly o osm procent na 4,38 miliardy eur, hlavně kvůli poklesu příjmů z obchodování.

Banka zaúčtovala čisté odpisy půjček za 1,26 miliardy eur. Další 1,3 miliardy eur činily mimořádné náklady na plánované snížení počtu zaměstnanců, na kterém se banka v dubnu dohodla s odbory. Firma chce zrušit 5200 pracovních míst prostřednictvím dobrovolných odchodů. Odepsala také 1,7 miliardy eur v souvislosti s prodejem podílu v turecké bance Yapi Kredi.

Itálie v pondělí začala s pomalým uvolňováním téměř dva měsíce trvajícího omezení pohybu, které velmi negativně zasáhlo ekonomiku. Vláda nyní čeká nejhorší recesi od druhé světové války a také vlnu bankrotů.

Když pandemie začala, UniCredit zrovna končila úspěšnou restrukturalizaci, v rámci které snížila náklady, zbavila se špatných půjček a prodala část majetku. Podařilo se jí snížit podíl špatných úvěrů na pět procent z celkového objemu úvěrů z 16 procent v polovině roku 2016, kdy se jejím ředitelem stal francouzský investiční bankéř Jean Pierre Mustier. Na začátku tohoto roku ale kvůli pandemii banka zastavila plány na výplatu dividend a odkup akcií.

V úterý konkurenční italská banka Intesa Sanpaolo oznámila překvapivý růst zisku za první čtvrtletí o deset procent. Pomohly jí vysoké zisky z obchodování a nízké rezervy na ztrátové úvěry.

UniCredit se výrazně angažuje v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Na českém trhu začala působit v listopadu 2007, vznikla spojením HVB Bank a Živnostenské banky.

 


Čtěte více:

Wall Street zakončila druhý den v plusu, S&P 500 +1 %
05.05.2020 22:08
Americké akciové trhy zakončily dnešní obchodní den v kladném teritori...
Airbnb kvůli koronaviru propustí čtvrtinu zaměstnanců
06.05.2020 8:18
Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí...
Komerční banka snižuje výhled a odkládá rozhodnutí o dividendě za 2020, zisk ale nad odhady
06.05.2020 8:29
Komerční banka snížila čistý zisk náležející akcionářům meziročně o 16...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2026
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.