Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Virgin Media a O2 vytvoří telekomunikačního obra za 31 miliard

Virgin Media a O2 vytvoří telekomunikačního obra za 31 miliard

07.05.2020 11:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Španělská společnost Telefónica se dohodla na spojení svého britského mobilního operátora O2 s britskou telekomunikační firmou Virgin Media, která je součástí americké skupiny Liberty Global. Transakcí zhruba za 31 miliard liber vznikne jeden z největších telekomunikačních a zábavních podniků v Británii, který zároveň zvýší tlak na bývalý britský telekomunikační monopol BT. Jde o jednu z největších transakcí od začátku pandemie letos v březnu.

O2 je největší telefonní společností v Británii se zhruba 34 miliony klientů. Virgin Media poskytuje v Británii kabelovou televizi a širokopásmové připojení k internetu asi šesti milionům klientů. Zhruba tři miliony zákazníků pak využívají její služby pro mobilní telefony.

Sloučená skupina hodlá během pěti let v Británii investovat deset miliard liber. Bude významným konkurentem pro BT, která je nyní v Británii hlavním poskytovatelem kombinovaných internetových a telefonních služeb a jediným operátorem vlastnícím zároveň pevné i mobilní sítě.

Telefónica se v minulosti pokoušela prodat britskou divizi O2 konglomerátu Hutchison, který za ni nabízel 10,3 miliardy liber. Evropská komise ale v roce 2016 transakci zablokovala kvůli obavám z negativních dopadů na hospodářskou soutěž. Analytik Paolo Pescatore ze společnosti PP Foresight nepředpokládá, že by podobný osud hrozil také dohodě o spojení firem O2 a Virgin.

Vyjednávání o sloučení začala v prosinci, synergie přinesou zhruba 6,2 miliardy liber. Dohoda by měla být dokončena do poloviny roku 2021. Obě firmy budou mít ve společném podniku rovný podíl.

Jednou z podmínek transakce je i to, že O2 neponese dluh žádný, naopak Virgin Media bude mít na zádech čistý dluh za 11,3 miliardy liber. Finanční potřeby I tvorbu cash-flow si budou dělit napůl. Tři rok po uzavření dohody budou mít také právo odstartovat IPO. Ta by mohla vnést větší jasno do tržní hodnoty nového podniku, žádná z firem „do něj ovšem nevstupuje se záměrem odejít,” uvedl Mike Fires, generální ředitel Liberty Global.

Rivalovi BT bude společný podnik konkurovat v takzvaných konvergovaných službách, které kombinují pevné a mobilní volání, širokopásmové sítě a televizní vysílání. BT také masovně investoval do vylepšení sítě optických vláken, čímž ohrožoval jeden z klíčových prodejních bodů Virgin: rychlost internetových služeb. Pro O2 pak fúze znamená mimo jiné možnost růst za hranice výlučně mobilního trhu, na kterém aktuálně působí.

Oznámení o fúzi zastínilo dnešní výsledky Telefóniky. BT ale sdělila, že ruší dividendu, takže její akcie poté klesly o více než 11 %. Akcie Telefónika rostly až o 4,4 %, zisky ale průběžně umazaly.

Jde tedy o jednu z největších transakcí koronavirové doby, pro předsedu Liberty, miliardáře Johna Maloneho jde ale jenom o jednu z mnoha. Malone je akvizičně čilý od roku 1999, kdy prodal Tele-Communications společnosti AT&T za 48 miliard dolarů. Loni ovšem jeho nákupní horečku zchladil neúspěch v prodeji UPC Switzerland za 6,4 miliardy USD.

Co potom transakce přináší Telefónice? Firma má dluhy a její předseda José María Álvarez-Pallete, který se funkce chopil před čtyřmi lety, má příležitost ukázat, že jeho závazek restrukturalizovat firmu trvá. Jasnou strategii růstu a snížení dluhu firma nemá a akcie jsou letos nižší o 30 % - navzdory tomu, že Pallete v listopadu představil strategii soustředit se na Španělsko, Brazílii, Británii a Německo, které generují velkou část tržeb.

Zdroje: ČTK, Bloomberg, Google Finance

 

Čtěte více:

T-Mobile US prý získala zelenou s převzetím Sprintu (+65 %)
11.02.2020 13:23
Telekomunikační společnost T-Mobile US získala soudní souhlas s převze...
Deutsche Telekom loni zvýšil zisk o 79 %, čeká zpomalení
19.02.2020 8:47
Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom loni zvýšila čistý...
ČEZ zvažuje účast v aukci kmitočtů pro mobilní sítě 5G
17.03.2020 14:30
Energetická společnost ČEZ zvažuje účast v připravované aukci kmitočtů...
Ericsson potvrzuje výhled na roky 2020 a 2022 (komentář analytika)
22.04.2020 14:38
Výrobce telekomunikačních zařízení a přední poskytovatel 5G vybavení E...
O2 využila příležitosti: Nová cílová cena a doporučení Patrie
27.04.2020 10:55
Patria Finance mění svoji cílovou cenu na akcie mobilního operátora O2...

Váš názor
  •  
    07.05.2020 20:07

    Jsou to nepředstavitelná čísla, jaký prospěch z toho má konečný zákazník. Zlevnit mu neslaví nic, spíše naopak, tak pak si říkám... jaký to má smysl, takové fůze?
    Čert
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m