Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová vyzvala k pomoci nejchudším zemím se zvládáním pandemie

Merkelová vyzvala k pomoci nejchudším zemím se zvládáním pandemie

21.05.2020 8:34
Autor: ČTK

Bohaté státy by měly podpořit nejchudší země v boji s koronavirovou pandemií tak, že jim nesníží rozvojovou pomoc. Zvážit by měly i další úlevy, které půjdou nad rámec pozastavení splatnosti dluhů. Včera to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová po jednání se šéfy mezinárodních rozvojových organizací.

Po videokonferenci s lídry Mezinárodního měnového fondu, Světové banky či Světové obchodní organizace (WTO) Merkelová novinářům sdělila, že je třeba dělat více pro nejzranitelnější lidi. "Pro Německo to znamená žádné škrty v rozvojové pomoci, ale naopak další investice do zahraniční pomoci a reorganizaci fondů tak, aby se lépe hodily do současné situace kolem pandemie," citovala kancléřku agentura Reuters.

Největší mezinárodní věřitelé se již minulý měsíc dohodli na tom, že tento rok zbaví nejchudší země povinnosti splácet dluhy. Učinili tak s ohledem na drtivé ekonomické dopady pandemie, která patrně způsobí nejhlubší hospodářskou recesi od 30. let.

Lídři se podle Merkelové na videokonferenci shodli, že panuje vysoké nebezpečí celosvětového protekcionismu. "Vidíme, jak škodlivé je, když se zhroutí dodavatelské řetězce," uvedla. Německo podle ní bude usilovat o posílení systému mezinárodního obchodu.

Šéf WTO Roberto Azevedo při videorozhovoru poukázal na množství jednostranných opatření, která v ekonomické oblasti zavádějí některé země. Podle Merkelové je to znepokojivé, zejména pokud jde o omezování vývozu potravin. Z nezaměstnanosti se stává chudoba a z té velice rychle hlad. Zásobování lidstva potravinami je proto zcela klíčové, míní šéfka německé vlády.

Kancléřka nicméně připustila, že pro Německo i Evropskou unii je jedním z poučení ze současné krize nutnost diverzifikovat určité typy dodavatelských řetězců a být méně závislý na jediném výrobci. "Ale odpovědí na pandemii určitě nyní nesmí být opětovné znárodňování veškerých mezinárodních dodavatelských řetězců. Za to by pak všichni zaplatili velmi vysokou cenu," dodala.

Pandemie covidu-19 podle ní skončí teprve tehdy, až bude nalezena vhodná léčba nebo přímo vakcína. Ta by podle ní měla být chápána jako "globální společný statek", ke kterému budou mít přístup všichni lidé na světě.


Čtěte více:

Andersen: Dánské vodítko dalšího vývoje v ekonomice
21.05.2020 6:06
Někteří ekonomové hovoří o tom, že současná pandemie je šokem zejména ...
Zdraví nebo ekonomika a jeden opakující se vzorec
18.05.2020 17:41
Pandemie nás přivádí k řadě problémů a témat, které si opět rámujeme v...
Co říkají alternativní data o propadu a zotavení
19.05.2020 10:56
Lavina vládami nařízených restrikcí napříč globální ekonomikou vedla k...

Váš názor
 • Německo
  21.05.2020 16:03

  Pošle naše prachy a doveze je s heslem,my to zvládneme.Už mě udivuje,,že německý právní,údajně demokratický systém dovolí,aby se jeden člověk držel u moci skoro 30 let................to už je systém mafiánský a ne demokratický.Naposledy tak vládl Brežněv
  viking
 •  
  21.05.2020 10:36

  Je známou pravdou, že pomáhat má smysl tak, kde ten komu se pomáhá má o pomoc zájem a snaží se pomoci sám sobě. Zájem o pomoc je, ale už ne pomoci sám sobě.
  juniper
 • Velkým uměním politiky je pokrytectví
  21.05.2020 10:30

  jsou to jen prázdné řeči. Co také má politik říkat, že?
  Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m