Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdraví nebo ekonomika a jeden opakující se vzorec

Zdraví nebo ekonomika a jeden opakující se vzorec

18.05.2020 17:41

Pandemie nás přivádí k řadě problémů a témat, které si opět rámujeme ve stylu „buď, a nebo“. Ptáme se tedy například, zda ekonomiku efektivně uzavřela vláda, nebo epidemie. Zda si lidé cení více peněz (práce, spotřeby), či života (zdraví). Zda ekonomiku nyní úplně otevřít, či naopak držet v útlumu. Na jednu stranu jsou podobné vyhraněné duální pohledy pochopitelné, ale podle mne mohou být hodně zrádné.

Byla zveřejněna nová studie, která by teoreticky mohla být přínosem pro onu diskusi, čeho si lidé v době pandemie cení více: Zda života a zdraví, či peněz, příjmů, spotřeby a podobně. Někdo může říci, že jde o věci, které ani nelze míchat a takový pohled se dá samozřejmě pochopit a ztotožnit se sním. Ale na stranu druhou také například těžko říci, že vysoká nezaměstnanost a následně řada lidí ve finanční tísni jsou „jen“ ekonomické problémy. V některých zemích v Latinské Americe prý lidé trpící hlady věší z okna praporky jako prosbu o jídlo.

Ona nově zveřejněná studie „Health Versus the Economy Amid COVID-19: What Do People Value More?“ celou věc uchopila velmi jednoduše: „Zeptala“ se přímo lidí, ne v průzkumu, ale na základě jednoduchého pokusu. Marco Palma z Texas A&M University a jeho kolegové Samir Huseynov a Rodolfo M. Nayga nechali dobrovolníky darovat určitý obnos dvěma různým charitám: první pomáhá ve zdravotní oblasti a druhá těm, kteří mají ekonomické problémy. Logika takového pokusu je jednoduchá:

Pokud by většina dárců dala peníze organizaci první, dalo by se z toho usuzovat, že lidem nyní záleží spíše na zdraví. Pokud by většinu peněz získala charita druhá, naznačovalo by to, že preferujeme spíše řešení ekonomických problémů. Průzkum přes takové dárcovství by pak podle ekonomů měl mít tu výhodu, že filtruje vliv osobní situace, v jaké se „korespondent“ nachází.

Ekonomové zjistili, že „podpora veřejnosti pro dimenzi zdraví je mírně vyšší, než pro dimenzi příjmů, ale rozdíly nejsou velké“. Studie tak dochází k závěru, že „záchrana životů a záchrana ekonomiky není v konfliktu“.

Dovolím si ale tohle konstatování trochu rozebrat. Já bych výsledky studie spíše prezentoval tak, že lidé by chtěli stejně tak zdraví, jako zachování svých příjmů. To je „poptávková“ strana věci (tedy co chceme). Ale to, jestli jsou tyto dvě věci v konfliktu na straně „nabídkové“ (jestli obojího za daného stavu věcí lze dosáhnout), je věc trochu jiná.

Politikům by v případě, že onoho přání dosáhnout nelze, asi pomohlo, kdyby veřejnost byla vyhraněná. A například dávala jasně najevo, že prioritou je zdraví. Jenže tak to není a to může úzce souviset s tím, co jsem psal v samém úvodu: Zarámování situace stylem „buď a nebo“. S tím, že jako celek chceme často vlastně obojí, i když se to vylučuje. Vezměme si možnou paralelu s brexitem: I tam společnost jako celek cca stejnou měrou řekla: chceme zůstat v EU a také chceme větší nezávislost, dávat méně peněz do společného rozpočtu, atd.“.

Kurz bývá v podobných situacích (kterých, zdá se mi, nalezneme překvapivě dost) pochopitelně nastaven podle většiny. Čímž se ale tenze ve společnosti, kde je to cca 51/49, prohlubují. Čímž se dostávám k tomu, co jsem psal nedávno: Co když je kauzalita „problém-rozdělení-tenze“ obrácená?

 

Čtěte více:

Víkendář: Práce z domova? Až každý čtvrtý
17.05.2020 9:17
Práce z domova může pomoci vypořádat se s pandemií a snížit zdravotní ...
Šéf Fedu: K plnému zotavení ekonomiky bude asi nutná vakcína
18.05.2020 8:46
K tomu, aby se americká ekonomika plně zotavila z dopadů pandemie, bud...
Macis: Italům se do návratu k nakupování moc nechce
18.05.2020 11:05
Efekt uvolňování vládních restrikcí na různé společenské a ekonomické ...
Týdenní výhled: Fed zůstává skeptický, vliv na trhy však odeznívá
18.05.2020 12:45
Americký Fed v čele se svým předsedou dál vysílá signály skepse o rych...

Váš názor
  •  
    19.05.2020 3:00

    Civil liberties, tam se schová vše.
    Čert
Aktuální komentáře
21.07.2024
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data