Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Andersen: Dánské vodítko dalšího vývoje v ekonomice

Andersen: Dánské vodítko dalšího vývoje v ekonomice

21.05.2020 6:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Někteří ekonomové hovoří o tom, že současná pandemie je šokem zejména pro nabídkovou stranu ekonomiky s tím, že negativní efekt se může projevit i na poptávce. Jiní se ale domnívají, že může dojít k takovým změnám v chování spotřebitele, že hlavní škody budou napáchány na poptávce. Spotřebitel může například citlivě reagovat na masové propouštění a nejistotu omezením výdajů na řadu položek.

Některé vlády proto zavedly programy podpory domácností i firem. Ekonomové Asger Lau Andersen, Emil Toft Hansen, Niels Johannesen, a Adam Sheridan na stránkách VoxEU představují svou studii založenou na datech týkajících se plateb kartou v Dánsku. Dochází mimo jiné k závěru, že v počáteční fázi krize klesly výdaje placené kartou o 25 %.

V době mezi lednem a dubnem 2020 se krize v Dánsku vyvíjela podobně jako v mnoha dalších zemích. První případ nákazy koronavirem se objevil na konci února, vláda čtrnáct dní poté částečně uzavřela část ekonomiky a veřejné služby, včetně škol, knihoven a univerzit. Lidem pracujícím v soukromém sektoru bylo doporučeno, aby zůstali doma. Za týden vláda oznámila další opatření, v jejichž rámci uzavřela velké obchody, kadeřnictví či restaurace. Celkově byly restrikce zhruba v souladu s ostatními severskými zeměmi, ale podle ekonomů nebyly tak přísné jako na jihu, kde byla epidemie intenzivnější.

Následující graf porovnává výdej spotřebitelských výdajů placených kartou v roce 2019 a v roce 2020:
výdaje kartou

Ekonomové odhadují, že výdaje v důsledku COVID-19 klesly o zmíněných 25 %. Celkově byly totiž výdaje v roce 2020 do uzavření ekonomiky v průměru asi o 2 % vyšší než v období roku 2019. Následně klesly v průměru zhruba o 23 %. Druhý obrázek ukazuje rozdělení výdajů podle hlavních skupin. Zatímco u potravin a léků došlo k určitému růstu, jiné položky prošly prudkým poklesem, a nejvíce výdaje na stravování a cestování:
sektory výdaje

Ekonomové dodávají, že výdaje více omezili ti, kteří pracují v sektorech nejvíce ohrožených uzavřením ekonomiky. A také ti, kteří investovali do akcií. Méně naopak své výdaje snížili lidé, kteří pracují ve veřejném sektoru a nedrží akcie. Rozdíly ale podle ekonomů nejsou nijak významné. K tomu se ukázalo, že starší lidé omezili své výdaje více než mladí, a to může být vysvětleno tím, že COVID-19 je ohrožuje víc.

Andersen a jeho kolegové poukazují na to, že pokles výdajů nastal ve stejné době, kdy vláda uzavírala ekonomiku. To by mohlo být bráno jako důkaz toho, že otevírání ekonomiky povede k opětovnému zvýšení výdajů a oživení poptávky. Ekonomové ovšem dodávají, že k redukci výdajů mohlo nakonec dojít stejně v závislosti na tom, jak by se vyvíjela epidemie.

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

NYT: Po oficiální karanténě neoficiální a útlum po celý zbytek roku
19.04.2020 14:43
Ekonomové se většinou shodují v tom, že ekonomika nezačne normálně fun...
Ceny kávy rostou poté, co ji lidé začali pít doma
16.04.2020 17:15
Ceny kávy v posledním měsíci vzrostly. Globální karanténa podnítila pa...
Ajzenman: Brazílie a COVID-19
09.05.2020 15:10
V krizích podobných té současné mají politici a vůdci disproporcionáln...
Musk pohrozil přesunem Tesly z Kalifornie
11.05.2020 11:24
Generální ředitel výrobce elektrických aut Tesla Elon Musk pohrozil, ž...
Berkshire Hathaway a otevírání ekonomiky
13.05.2020 17:26
John Authers se na Bloombergu a Twitteru zamýšlí nad návratností akcií...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m