Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Sny nám problémy nevyřeší

Víkendář: Sny nám problémy nevyřeší

13.06.2020 8:46
Autor: Redakce, Patria.cz

„Pokud někdy byla ta správná chvíle připomenout si to, že pouhé sny nic nezmění, pak je to nyní.“ Na stránkách Harvard Business Review to tvrdí Andrew King z Boston University, jeho kolega Ken Pucker a Auden Schendler z Aspen Skiing Company. Podle jejich názoru jsme totiž jasně viděli, že „virus jen tak nezmizí“ a moc nepomůže ani teplé počasí či hydroxychlorochin. V dohledné budoucnosti podle nich budou fungovat hlavně „nudná a nákladná řešení" jako sociální distancování a roušky. A to vše dává jedno poučení, které bude relevantní i poté, co pandemie skutečně poleví: „Touha po sexy jednoduchých řešeních může škodit, pokud stojí v cestě ozkoušeným řešením.“

King a jeho kolegové se domnívají, že i před COVID-19 panovala touha po jednoduchém řešení vážných společenských a ekonomických problémů včetně změn klimatu, příjmové nerovnosti a podobně. Mnozí měli za to, že změny mohou nastat díky nové formě kapitalismu a „novému typu vůdců firem“. Například Jamie Dimon, který stojí v čele JP Morgan, a Larry Fink, ředitel společnosti Blackrock, nedávno představili vizi, podle které by starosti o životní prostředí, komunitu a zaměstnance vedly ke zvýšení ziskovosti. Ale tato vize narazila na realitu - The New York Times informovaly o tom, že ti, kteří se pod ní podepsali, nyní houfně propouštějí zaměstnance a zároveň vyplácejí dividendy a sklízí kritiku za to, že pro zaměstnance nezajišťují dostatečnou bezpečnost práce.

King tvrdí, že během posledních více než 25 let viděl řadu konzultantů, profesorů a manažerů, kteří nabízeli „kouzelná řešení“. Sám se přiznává k tomu, že se k nim někdy přidával. Pro řešení změn klimatu tak měly stačit jen chytré přístroje, odpady měly být vyřešeny recyklací, tenze ve společnosti měly skončit poté, co vedení firem pochopí, že zisky mohou zvýšit tím, že budou „šířit dobro“. King píše, že on sám býval z podobných myšlenek nadšený. Nyní se však stále více kloní k tomu, že řešení, která jsou výhodná pro všechny, nejsou tak reálná, jak se zdálo.

Podle vědce mohou „pečlivě vybrané studie ukazovat, co je také možné, ale ne to, k čemu v průměru dochází. Například společnost Patagonia bývá vydávána za příklad toho, jak může prosperovat firma, která se stará o celou společnost. Používá organicky vypěstovanou bavlnu, recykluje a tak dále. Ale jen málo firem může podle vědce následovat v praxi jejího příkladu. „Korporace mohou být součástí řešení tak, jak mnozí slibují. Ale žádat po nich, aby řešily problémy společnosti bez toho, aby došlo ke změně zavedených pravidel, fungovat nebude,“ míní King a jeho kolegové. A poukazují na to, že v posledních 20 letech došlo k exponenciálnímu růstu v počtu firemních výkazů zaměřujících se na udržitelnost, ale emise oxidu uhličitého rostly dál.

Podle vědců je tak načase vzdát se planých nadějí a dát se do práce. „Když Američané čelili špinavým řekám a hromadám odpadků, tak v sedmdesátých letech nečekali záchranu od hlubokých změn v kapitalismu, ale požadovali regulaci. Když americká města zahalil smog, aktivisté se neobraceli na ředitele firem, aby přišli s řešením, které bude výhodné pro každého, požadovali zavedení emisních standardů, píše King. Naděje podle něj není strategie, tou nejlepší je nyní návrat k tomu, o čem víme, že to funguje. I když jde o staré a nudné věci.

Držitel Nobelovy ceny James Heckman již před lety ukázal, že investice do vzdělání u malých dětí zlepšuje celkový stav společnosti a ekonomickou produktivitu. Jsou to ovšem náklady, které jsou vydávány dlouho před tím, než se dostaví výsledky, poukazuje King. I tak „je ale možná načase, abychom Heckmanovi naslouchali“. A u dalších problémů bude třeba „snahy a uskromnění se na to, aby bylo dosaženo výsledků“.

Zdroj: Harvard Business Review
Čtěte více:

FT: Hlavní výhoda ESG investic a firem
26.05.2020 14:27
Za zkratkou ESG stojí „social, environmental, governence“, tedy faktor...
Podařilo se právě Japonsku porazit virus bez karantény a hromadného testování?
26.05.2020 5:48
Japonský nouzový stav končí a nové případy nákazy koronavirem klesají ...
Víkendář: Estonsko a jeho „jednou a dost“
31.05.2020 7:11
Zatímco Spojené státy si kvůli pandemii prošly „drtivým zastavením vlá...
Deb: Ekonomika a vysoký počet zachráněných životů
11.06.2020 14:38
COVID-19 se již rozšířil do více než 200 zemí světa. Jelikož není k di...

Váš názor
  •  
    13.06.2020 22:14

    A jo, je třeba lidi bubákovat až roh a na fest. Auden Schendler je ekologický aktivista, jenž miluje za vybrané peníze důvěřivých amíků, létat “private jet” do DC, kde dle jeho slov lobbing za klima.
    Čert
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data