Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podařilo se právě Japonsku porazit virus bez karantény a hromadného testování?

Podařilo se právě Japonsku porazit virus bez karantény a hromadného testování?

26.05.2020 5:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Japonský nouzový stav končí a nové případy nákazy koronavirem klesají na pouhé desítky. A to i přes značné ignorování základních scénářů - na pohyb obyvatel nebyla uvalena omezení a podniky od restaurací až po kadeřníky zůstaly otevřené a ani nebyly nasazeny žádné aplikace, které by sledovaly pohyb lidí.

Japonsko nemá ani centrum pro kontrolu této nemoci. A přestože se podněcovalo, aby státy „testovaly, testovaly a testovaly“, Japonsko otestovalo jen 0,2 % své populace, což je jedna z nejnižších hodnot v rozvinutých zemích.

Přesto se křivka zploštila a počet úmrtí byl výrazně pod 1 000 – s přehledem nejméně ze skupiny sedmi rozvinutých zemí. I když je příchod druhé vlny infekce stále možný, Japonsko stihlo vyhlásit a zase ukončit krizový stav během několika týdnů, přičemž u posledních regionů včetně Tokia se zrušil v pondělí.

Celostátním tématem ke konverzaci se stala analýza toho, jak Japonsko zkrotilo virus, aniž by se řídilo scénářem jiných úspěšných zemí. V jedné věci se ale shodují: nemělo žádné zázračné řešení, žádný faktor, který by něco změnil.

"Stačí se jen podívat na čísla úmrtí a můžete říci, že Japonsko bylo úspěšné," řekl Mikihito Tanaka, profesor na univerzitě Waseda se specializací na vědeckou komunikaci a člen veřejné poradní skupiny odborníků na virus. "Ale ani odborníci neznají důvod."

Seznam 43 možných důvodů široce uváděný v mediálních zprávách, sahá od kultury nošení roušek přes nízkou míru obezity až po relativně včasné rozhodnutí uzavřít školy. Mezi ty nápaditější návrhy patří i tvrzení, že japonština ve srovnání s jinými jazyky při mluvení emituje méně kapének.

Sledovači kontaktů

Odborníci Bloomberg News také navrhli nesčetné množství faktorů, které k výsledku mohly přispět, ale žádný z nich nepoukazuje na politický balíček, který by mohl být replikován v jiné zemi. Opatření Japonska však stále nabízejí dlouhodobé ponaučení pro země ničené pandemií, která může trvat ještě roky.

Rozhodující byla včasná reakce na rostoucí infekce. Zatímco ústřední vláda byla kritizována za své pomalé politické kroky, odborníci oceňují roli japonských stopovačů kontaktů, kteří se objevili hned poté, co byly v lednu odhaleny první infekce. Tuto rychlou reakci umožnila jedna z výhod Japonska - jeho centrum veřejného zdraví, které v roce 2018 zaměstnávalo více než polovinu z 50 000 zdravotních sester, které mají zkušenosti se sledováním infekce. Za normálních okolností by tyto sestry sledovaly běžnější infekce, jako chřipku a tuberkulózu.

"Je to velmi analogické - nejedná se o systém založený na aplikacích, jako v Singapuru," řekl Kazuto Suzuki, profesor veřejné politiky na Hokkaidské univerzitě, který psal o reakci Japonska. "Přesto to bylo velmi užitečné."

Zatímco země, jako USA a Velká Británie, teprve začínají najímat a školit sledovače kontaktů, Japonsko sleduje pohyb nemoci od doby, kdy byla odhalena první hrstka případů. Tito místní experti se zaměřili na takzvané klastry nebo skupiny infekcí z jednoho místa, jakými jsou kluby nebo nemocnice, aby omezili počet případů dříve, než se vymkne kontrole.

"Mnoho lidí tvrdí, že v Japonsku nemáme centra pro kontrolu této nemoci," uvedl Yoko Tsukamoto, profesor kontroly infekcí na University of Health Sciences v Hokkaidu, který tak citoval častou stížnost na řízení infekce v Japonsku. "Ale toto středisko veřejné zdravotní je jakýsi druh tohoto centra."

Hořící auto před barákem

Včasnou reakci také podnítila jedna nepravděpodobná událost. Japonsko poprvé získalo mezinárodní pozornost v bitvě s virem v únoru svou velmi kritizovanou reakcí na výletní loď Diamond Princess, která vedla ke stovkám infekcí. Přesto díky této zkušenosti poskytli japonští odborníci na začátku této krize velmi cenná data o tom, jak se virus šíří, a také jej dostali do veřejného povědomí.

Ostatní země tento virus stále považovaly za problém někoho jiného, uvedl Tanaka. Ale v Japonsku mezinárodní kontrola infekcí na této lodi a tempo, jakým se virus šířil po celé lodi, zvýšilo povědomí toho, že to samé se může stát i v celé zemi. "Pro Japonsko to bylo jako mít hořící auto přímo před barákem."

Ačkoli politické vedení bylo kritizováno jako nedostatečné, umožnilo lékařům a lékařským odborníkům dostat se do popředí, což se obvykle považuje za nejlepší postup při řešení mimořádných událostí v oblasti veřejného zdraví. "Dalo by se říci, že Japonsko má na rozdíl od jiných zemí přístup vedený odborníky," doplnil Tanaka.

Odborníci také vytvořili snadno srozumitelnou zprávu o tom, jak se vyhýbat uzavřeným prostorům, přeplněným prostorům a těsným kontaktům místo úplné izolace od ostatních. "Sociální distancování sice může fungovat, ale v normálním společenském životě to nepomůže," řekl Suzuki z hokkaidské univerzity. Přístup navržený odborníky je „mnohem pragmatičtější, velmi efektivní a má podobný účinek."

Jiný kmen

Odborníci na infekční choroby rovněž poukázali na další determinanty. Shigeru Omi, zástupce panelu odborníků, který radí japonské vládě a bývalý šéf WHO pro západní Pacifik, udává jako nejdůležitější faktor povědomí Japonců o zdraví. Zmiňuje se ale také možnost, že virový kmen šířící se v Japonsku se může lišit a být méně nebezpečný než ten, kterému čelí jiné národy.

Vědci v Los Alamos National Laboratory v USA studovali varianty koronaviru v databázi a našli jeden kmen viru šířící se po Evropě, který měl několik mutací, a které jej odlišují od jeho asijské verze. Ačkoli studie nebyla recenzovaná a je kritizována, zjištění ukazují, že je třeba důkladněji studovat, jak se virus mění.

Stále zůstávají otázky ohledně skutečného rozsahu šíření patogenu. V dubnu provedla tokijská nemocnice testy hrstce pacientů bez covid-19 a zjistila, že asi 7 % z nich mělo koronavirus, což ukazuje na nebezpečí případů s žádnými či menšími příznaky, které ale mohou být nakažlivé. Test na protilátky na 500 lidech v hlavním městě naznačil, že skutečná nákaza může být až 20krát větší než ukazují čísla.

Sledování kontaktů je obtížné, jakmile je počet infekcí vysoký, a média se plnila zprávami o lidech, kteří se nemohli nechat otestovat nebo dokonce léčit na příznaky podobné covid-19. Faktem zůstává, že japonská reakce rozhodně nebyla dokonalá. Jeho asijští sousedé, jako je Tchaj-wan, měli jen sedm potvrzených úmrtí na virus a Vietnam neměl žádná.

"Nemůžete říci, že japonská reakce byla skvělá," řekl Norio Sugaya, hostující profesor lékařské fakulty Keio University v Tokiu a člen poradního panelu pro pandemii Světové zdravotnické organizace. "Když se podíváte na další asijské země, všechny měly úmrtnost, která byla asi setinová proti západním zemím."

Koupený čas

Japonsko se sice mohlo nejhorším zdravotním důsledkům vyhnout, ale ani volná karanténa neuchránila zemi před ekonomickým dopadem. Její ekonomika se v prvních třech měsících roku dostala oficiálně do recese. Ekonomové varují, že druhý kvartál bude nejhorší v historii, a že se znovu objeví přízrak deflace, který pronásleduje ekonomiku po celá desetiletí. Počet turistů v dubnu klesl o 99,9 % poté, co země uzavřela své hranice, čímž zabrzdila prosperující průmysl. Ten sliboval, že bude několik let pohánět růst. Stejně jako v jiných zemích, i zde bankroty prudce vzrostly.

I když stav nouze končí, úřady varují, že život se k normálu ještě nevrátí. Když počty případů začátkem března zpomalily, došlo k veřejnému optimismu, že to nejhorší je pryč. Jenže hned na to se případy nákazy znovu objevily a vedly k vyhlášení stavu nouze. Pokud přijde smrtící druhá vlna, rizikový faktor Japonska, které má nejstarší populaci na světě, zůstává vysoký.

Země rychle schválila remdesivir od společnosti Gilead Sciences a nyní se snaží povolit i použití stále nevyzkoušeného antivirového Aviganu od Fujifilm Holdings. Volá se po tom, aby země využila čas, který si koupila, aby navýšila testování a naučila se od sousedů, jak se to dělalo při SARS a MERS.

Úředníci začali hovořit o fázi, ve které lidé „žijí s virem“, s vědomím, že japonský přístup nemá možnost patogen vymazat. "Musíme předpokládat, že druhá vlna by mohla být mnohem horší než první vlna, a připravit se na ni," řekl Yoshihito Niki, profesor infekčních chorob na Showa University. "Pokud bude další nárůst případů horší, zdravotnický systém se rozpadne."

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Japonská ekonomika klesla nejvíce od roku 2014
17.02.2020 8:36
Japonská ekonomika v období říjen až prosinec klesla v celoročním přep...
Natixis: Nové vnímání cyklu a japonský ekonomický malér
05.03.2020 5:27
Po druhé světové válce byla hlavním tahounem ekonomického cyklu vyspěl...
Jaké si vzít ponaučení z japonských nákupů ETF
26.03.2020 13:21
Japonská centrální banka nakupuje burzovně obchodované fondy za stovky...
Japonsko povzbudí ekonomiku zasaženou koronavirem 108 biliony jenů
07.04.2020 8:20
Japonská vláda ekonomiku zasaženou dopady koronaviru povzbudí 108 bili...
Japonský export v dubnu klesl nejvíce od globální finanční krize
21.05.2020 9:03
Japonský export se v dubnu meziročně snížil o 21,9 procenta. Zaznamena...

Váš názor
  • Co to vypovídá o Evropě?
    26.05.2020 18:01

    I kdyby, tak tu jejich bezkontaktní kulturu + nošení roušek i při běžném kašlíku prostě nejde srovnat k ultrakontaktními a ultrapospolitými středomořskými státy, které vždycky na všechny nařízení vlády z principu kašlou (leda že se začnou hromadit mrtvoly, jako právě v tomto případě). To samé Švédsko kde jevýhoda nízká denzita populace, a kde si navic všichni lidé dali sakra pozor i bez vládních nařízení, zejména když viděli tu katastrofu v Itálii apod. Všechny opatření jsou a byly jen o risk managementu - ničem jiném. To tady snad nikomu není potřeba moc vysvětlovat. Pokud by to u nás přitáhli lyžaři a opravdu to bouchlo + by se prokázalo, že je Covid uměle upravená svině s horším profilem než SARS či MERS a která mutuje a nevytváří imunitu na delší čas - to bych pak rád viděl všechny chytré, kteří tu situaci zpětně bagatelizují. Když Číňan, kterému na životě pár lidí rozhodně nesejde, zastaví business a neprodyšně uzavře velká města, tak ten vir prostě nelze pokládat za "jen tak nějakou kuličku", jak by řekl Alessandro Scotta...:)
    Monty_CZ
Aktuální komentáře
25.04.2024
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.