Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na čem vydělat v nejisté době?

Na čem vydělat v nejisté době?

10.08.2020 6:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Tři scénáře vývoje na trzích pro následující měsíce a vhodnou odpověď investora na ně představili na velkém letním webináři v partnerství s E15 analytici vedoucího domácího obchodníka s cennými papíry Patria Finance. Nejsilněji sázejí na pozvolnější zotavení ekonomiky a trochu jiný svět po pandemii koronaviru než před ní. Pro ten představili investiční tipy, příznačně nazvané Covid-19 portfolio a Nový svět. Obě investiční inspirace zatím úspěšně překonávají výkon klíčových akciových indexů, ať je to americký S&P 500 nebo evropský Stoxx 600 Europe. Pandemie koronaviru vytvořila na trzích příležitosti, které přitáhly pozornost tisíců Čechů  a Češek k investování, včetně nejmodernějších nejdostupnějších forem v podobě investičního robota. Jak a do čeho Češi investují? Jak v těžké zkoušce pandemie obstál robot indigo?

Češi začínají aktivněji investovat

„Covid je velmi smutnou záležitostí se zásadními dopady na řadu sektorů ekonomiky. Pandemie však na trzích vytvořila velké příležitosti, a to se odrazilo v aktivním obchodování. Patria přivítala kolem 5 tisíc nových klientů hledajících nové příležitosti, ztrojnásobila počty transakcí a desetinásobně narostly i nové vklady,“ uvádí generální ředitel Patria Finance Tomáš Jaroš. Jde přitom o významný obrat v investičním chování Čechů, kteří dlouhodobě patří k nejkonzervativnějším investorům v Evropě. Z pohledu jejich investičních preferencí nicméně Evropa nevítězí. „Klienti nyní nejčastěji investují ve Spojených státech (56 %), následuje pražská burza (27,5 %) a teprve poté evropské burzy v čele s Německem,“ uvádí Tomáš Jaroš na datech Patrie do června. „Z konkrétních titulů klienti Patrie v době covidu nejčastěji obchodovali na pražské burze KB, Erste a ČEZ, v USA překvapivě Boeing či Teslu, dále Microsoft, Apple a Delta Airlines, zatímco Facebook nebo Google zůstaly více vzadu. V Evropě jsou vyhledávány například Shell nebo automobilka Daimler,“ dodává Jaroš. Po polovině roku 2020 Patria poskytuje služby více než 32 tisícům aktivních investorů, spravuje majetek přesahující 40 miliard korun a je tak retailovým lídrem trhu.

Patria nejobchodovanější tituly v době covid-19 

Zdroj: Prezentace pro webinář Na čem vydělat v nejisté době, 22. 7. 2020

Jaké investice upřednostňovali klienti makléřů Patria Finance? „Energetický sektor, technologie či covidem zásadně zasažené aerolinie,“ odkrývá seniorní makléř Patria Finance Jan Cepák. Příležitosti vidí v oblastech online zábavy a streamingových služeb, platebních karet či zprostředkování transakcí. Doporučuje i oblast medicínských technologií souvisejících s covidem, tedy výrobu plicních ventilátorů, CT či monitorovacích zařízení.

Investiční robot indigo v těžkém testu obstál

Pro robotické investování indigo, které Patria spustila na přelomu roku, byla neočekávaná koronakrize prvním velkým testem. Stěžejní rolí indiga je zhodnocovat prostředky klientů moderní, srozumitelnou a nákladově efektivní cestou při neustálém respektování cíle investora, který si nastavil vůči svým životním přáním a postoji k riziku. Indigo řídí chytrý investiční algoritmus – chceme-li, robot – za dohledu zkušeného analytického týmu Patria Finance.  „Už na přelomu února a března indigo začalo navyšovat hotovost v portfoliích a správně vyhodnotilo, že covid není pouhým zaškobrtnutím trhů. Automatické navýšení složky hotovosti investory částečně chránilo proti propadu na akciových trzích. V následném odrazu trhů se indigo chovalo jako obezřetný investor a ještě několik měsíců vyčkalo, než peníze znovu začalo vkládat do akcií či dluhopisů skrze burzovně obchodované fondy ETF. Svou průměrnou výkonností překonává index světových akcií MSCI World a první velkou zatěžkávací zkouškou tedy velmi dobře prošlo,“ uvedl hlavní analytik Patria Finance Tomáš Vlk. S indigem během prvního půlroku jeho ostrého provozu investovalo pravidelně kolem 2,5 tisíce aktivních investorů při objemu aktiv pod správou řádově 100 milionů korun.

Tři scénáře pro další vývoj a jak podle nich investovat

Analytický tým Patria Finance v úvodu března v reakci na koronakrizi stáhl investiční tipy poskytované klientům. Po odrazu trhů pak začal představovat tipy nové, nastavené na novou realitu.  Jako první přišlo Covid-19 portfolio. Tyto tematické tipy dosahují výkonnosti přes 37 procent od jejich zveřejnění, čímž se přibližují dvojnásobku zhodnocení amerického akciového indexu S&P 500 a zhruba dvojnásobně překonávají vývoj klíčového evropského akciového indexu Stoxx 600. „Tento set investičních doporučení je dosud velmi úspěšný a mohl by dobře fungovat i za případné druhé vlny koronaviru,“ soudí Vlk.

Patria Na čem vydělat v nejisté době výkonnnost doporučení  

Zdroj: Prezentace pro webinář Na čem vydělat v nejisté době, 22. 7. 2020

 

Přesto analytici Patria Finance podpořili klienty a jejich investice také alternativními scénáři možného budoucího vývoje. Soubor doporučení Nový svět se zaměřuje na strukturální změny v ekonomikách, včetně oblastí 5G, zelené energie nebo cyklické spotřeby.  Svým zhodnocením od publikace přes 20 % tento soubor rovněž překonává jak americký index S&P 500, tak evropský Stoxx Europe 600.

Webinář Patria E15 Na čem vydělat v nejisté době? 

Foto: Webinář Patria Finance a E15 na téma "Na čem vydělat v nejisté době". Zleva seniorní makléř Jan Cepák, CEO Tomáš Jaroš a hlavní analytik Tomáš Vlk

Proč alternativní scénáře?

 „Jako makroekonom jsem zvyklý na hodně velkou nejistotu v podobě dot-com bubliny, finanční krize, brexitu a série dalších událostí. To, co nás potkalo v roce 2020 s nástupem pandemie covid-19, ale bez nadsázky nikdo z nás nezažil,“ uvádí hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. „Extrémní makroekonomická nejistota, ve které selhává řada modelů, je spojena s největším propadem HDP v poválečné éře světové ekonomiky. Případná druhá vlna koronaviru vyvolává obavy ze sekundárních šoků ve světové ekonomice. Principiální nejistota má za výsledek, že firmy daleko méně investují a spotřebitelé odkládají nákupy. Zasáhnout by to mohlo odvětví jako průmysl, hlavně automobilový, a sekundárně stavebnictví. Optimistickou částí příběhu je ovšem reakce vlád a centrálních bank s loni ještě nepředstavitelnou pomocnou rukou Evropské unie,“ uvádí Bureš s tím, že na otázku, jaká aktiva jsou v současnosti bezpečná, není jednoduchá odpověď.

Analytici Patria Finance mají pro další vývoj v ekonomice a na trzích tři scénáře

„W scénář“ počítá s euforií, vystřízlivěním a dalším propadem. Řešením je investovat do firem se silnou bilancí, především z IT sektoru. Odpovídá tomu zmíněné Covid-19 portfolio, složené hlavně z IT firem, komunikačních společností a zdravotnictví. Nejvíce analytici Patria Finance pro další období sázejí na scénář ve tvaru U, kde se počítá s pozvolnějším oživením. Podle něj by investovali do cykličtějších firem se strukturálním příběhem skrze zmíněné portfolio Nový svět (5G, zelená politika, polovodiče, ropa či osobní spotřeba). Nejvíce rizikové portfolio „V scénář“ počítá s okamžitým oživením do roku 2021 a analytici Patrie tomuto scénáři přikládají nejmenší pravděpodobnost. Jako nejlepší investice by se v něm jevily firmy zasažené primárním šokem: banky, turismus, retail či letectví. Lákadlem tu je nízká valuace, řada z firem v těchto sektorech obchoduje kolem poloviny tržní hodnoty oproti období před nástupem pandemie. Zároveň ovšem jde o značně rizikovou investici.

Patria scénáře dalšího vývoje trhů covid-19 

Zdroj: Prezentace pro webinář Na čem vydělat v nejisté době, 22. 7. 2020

 

Pražská burza patří k nejlevnějším na světě

Investičně ještě zajímavější než dříve je v důsledku výprodejů spojených s pandemií domácí pražská burza. „Málokdo ví, že pražská burza aktuálně patří mezi nejlevnější burzy na světě a po korona-výprodejích je ještě atraktivnější,“ uvádí akciový analytik Patria Finance Ondřej Martínek, který se specializuje na domácí a regionální tituly. Index pražské burzy PX ztrácí od počátku roku řádově kolem 20 % (v době konání webináře kolem -15 %).

Další informace neváhejte čerpat přímo z investičního webináře, který můžete online zhlédnout skrze odkaz zde.


Čtěte více:

Investiční výhled Patrie 1/4: Turbulentní pololetí je za námi. Jak rychlý bude návrat zpět?
07.07.2020 12:33
Do druhého pololetí vstupujeme po rychlém propadu a mohutném návratu a...
Investiční výhled Patrie 2/4: Klíčová témata a hlavní rizika pro 2. pololetí
08.07.2020 11:14
Do druhého pololetí vstupujeme po rychlém propadu a mohutném návratu a...
Investiční výhled Patrie 3/4: Tři scénáře dalšího vývoje a jak se k nim postavit
09.07.2020 12:24
Do druhého pololetí vstupujeme po rychlém propadu a mohutném návratu a...
Investiční výhled Patrie 4/4: Shrnutí klíčových tezí
10.07.2020 5:51
Do druhého pololetí vstupujeme po rychlém propadu a mohutném návratu a...
Velký letní webinář už dnes od 18:00: Na čem vydělat v nejisté době? Ještě se stíháte přihlásit!
22.07.2020 14:11
Koronavirová pandemie vyvolala zemětřesení ve světě úspor a investic. ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2021
22:00Pouhých šest dnů stačilo Wall Street na návrat na historická maxima  
17:48Beta na Čínu
17:31Bitcoin překonal nové maximum, vyšplhal k ceně 67 000 dolarů
17:26Testy na covid už nebudou zdarma, restaurace budou kontrolovat bezinfekčnost a respirátory od pondělí povinně uvnitř
15:56Jak vidí JPMorgan aktuální ekonomiku? Stagflace ne, čas na zvedání sazeb ano
15:50Akcie dnes nenacházejí společný směr, výnosy mírně klesají  
15:02V objednávkové knize ASML padly rekordy. Potvrzujeme dlouhodobou investiční tezi  
14:55Šéf německé centrální banky Jens Weidmann z osobních důvodů odstupuje
14:07Micron plánuje proinvestovat v této dekádě 150 mld. USD (komentář analytika)  
13:27Problémy Novavaxu s výrobou vakcín jsou podle listu Politico zásadní. Akcie v premarketu padá o čtvrtinu hodnoty
12:46Ján Hladký k výsledkům Netflixu: Squid Game plní očekávání trhu. V závěru roku přijdou nové tituly  
12:16Stane se Elon Musk dolarovým bilionářem? Vesmírná SpaceX by mu mohla pomoci, říká analytik
11:39Akcie zůstanou vysoko. Podle Morganů kvůli přehnanému optimismu drobných investorů, podle Goldmanů kvůli nedostatku alternativ
11:38Výrobní ceny v Německu v září stouply nejvíce od ropné krize roku 1974
11:27Menší strach z Fedu, pokrok v Kongresu. Evergrande dochází čas  
10:25Společnost Facebook podle médií plánuje změnit své jméno, aplikaci by měl název zůstat
9:23Rozbřesk: Česká koruna se drží v defenzivě, německá výrobní inflace nejvýše od roku 1974
8:57Netflix zvedl zisk o čtyři pětiny a počet předplatitelů. Boduje Hra na olihen i Sexuální výchova
8:55Výsledky oznámily Avast i Netflix, futures jsou dnes ráno v záporných číslech  
8:32Avast zlepšil tržby i EBITDA a potvrzuje letošní celoroční výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Airlines Group Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Dow Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Intel Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Snap Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Southwest Airlines Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Whirlpool Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (09/21 Q3)
7:00ABB Ltd (09/21 Q3)
7:00Swedbank AB (09/21 Q3)
7:20Volvo AB (09/21 Q3)
7:30Huhtamaki Oyj (09/21 Q3)
8:00Barclays PLC (09/21 Q3)
13:00AT&T Inc (09/21 Q3)
14:00Union Pacific Corp (09/21 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/21 Q3)