Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny v průmyslu v srpnu opět meziročně klesly, po páté za sebou

Ceny v průmyslu v srpnu opět meziročně klesly, po páté za sebou

16.09.2020 10:45
Autor: ČTK

Ceny v průmyslu v srpnu zrychlily meziroční pokles na 0,5 procenta z červencových 0,1 procenta. Současně klesly pátý měsíc za sebou. Zlevnily i zemědělské výrobky, u kterých ale pokles cen zvolnil na 1,9 procenta z červencových 4,1 procenta. Naopak stavební práce byly meziročně dražší, ceny však zpomalily růst na 3,4 procenta z předchozích 3,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

K poklesu cen výrobců v srpnu napomohla podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta posilující koruna. Tento efekt ale podle něj nyní kvůli šíření koronaviru slábne. "Brzdící efekt má také náročná situace v poptávce, slabý růst nových zakázek a v neposlední řadě i klesající optimismus ohledně budoucího vývoje ve výrobě. Navíc s přihlédnutím k rychlejšímu šíření koronavirového onemocnění v posledních týdnech je tak zdrojů pro růst cen průmyslových výrobců v příštích měsících poskrovnu," uvedl.

Pokud bude pokračovat expanze ekonomiky, měly by ceny ve výrobě podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky naopak začít oživovat a ve čtvrtém čtvrtletí v meziročním srovnání začít růst. "Celkově by však měl vývoj na straně cen výrobců přispět ke zmírnění celkové inflace v české ekonomice, tedy ke zpomalení růstu spotřebitelských cen, přičemž tato tendence bude patrná zejména v průběhu roku 2021," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

V průmyslu se v srpnu meziročně snížily ceny zejména v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Chemické látky a výrobky byly proti loňskému srpnu levnější o 11,5 procenta a ceny v těžbě a dobývání klesly o 3,5 procenta. Naproti tomu o 7,9 procenta stouply ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, o 1,4 procenta dražší byly dopravní prostředky a v odvětví nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu ceny meziročně vzrostly o 4,7 procenta. Potravinářské výrobky, nápoj a tabák byly dražší o 1,5 procenta.

Na zpomalení poklesu cen zemědělských výrobců se v srpnu kladně podepsalo zdražení v rostlinné výrobě, kde ceny po jedenácti měsících poklesu vzrostly o 1,1 procenta. O 4,1 procenta byly vyšší ceny ovoce a o 7,7 procenta olejnin. Vedle toho ale o téměř 26 procent zlevnily brambory a o deset procent čerstvá zelenina. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 5,4 procenta, přičemž klesly ceny jatečných prasat , skotu i mléka. Vejce a drůbež zdražily.

Ceny tržních služeb pro podniky stouply v srpnu stejně jako v červenci o 2,1 procenta. Vyšší byly zejména ceny za poradenství v oblasti řízení o 5,8 procenta. O více než čtyři procenta byly vyšší také ceny za bezpečnostní a pátrací služby a služby v oblasti programování.

V meziměsíčním srovnání ceny průmyslových výrobců klesly o 0,3 procenta a o 3,8 procenta v zemědělství, kde na to měly vliv levnější brambory, ovoce a čerstvá zelenina. Naopak ceny stavebních prací proti červenci stouply o 0,2 procenta a tržních služeb pro podniky o 0,4 procenta, důvodem bylo mimo jiné zdražení reklamních a finančních služeb.


Čtěte více:

Zájem o hypotéky byl v srpnu rekordní. Sazby klesají pátým měsícem v řadě
16.09.2020 8:37
Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu klesla na 2,11 procenta z červ...
Rozbřesk: Recese ničí pracovní místa pomalu, covid rekordy korunu rychle
16.09.2020 9:06
Nebývá to příliš často, kdy se ČR umístí na čele nějakého pozitivního ...
Nidetzký a Dědek (ČNB): Inflační epizoda ekonomice prospěje. Vývoj inflace nevyžaduje zvláštní nástroje
16.09.2020 10:09
Centrální banky po celém světě rozšiřují svou pomoc ekonomikám zasažen...
ČEZ spouští proces prodeje polských aktiv. První odhady, kdo je může chtít a za kolik
16.09.2020 10:10
Dnešním dnem ČEZ oficiálně zahájil divestiční proces v Polsku, tedy pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data