Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Začal nový býčí trh, rotace je na spadnutí a u nás platíme na (ne)dálnicích

Perly týdne: Začal nový býčí trh, rotace je na spadnutí a u nás platíme na (ne)dálnicích

02.10.2020 13:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Roubini přišel s dalším varováním, ale jiní se domnívají, že začal další cyklus a býčí trh. Hovoří se o rotaci do cyklických titulů, Čína ale už není motorem globální ekonomiky. U nás platíme za (ne)dálnice a ještě mnohem více. Další Perly týdne jsou tu.

Ve světě…

Roubini opět varuje, Wilson povzbuzuje: Nouriel Roubini na videu Bloombergu tvrdil, že čelíme dezinflačním tlakům, které ještě nějakou dobu přetrvají. Pokud ale bude pokračovat monetizace vládních dluhů spojená s poškozenou nabídkovou stranou ekonomiky, může se dostavit stagflace. Negativní nabídkový šok by mohl pramenit z deglobalizace, protekcionismu a politik, které omezují potenciální růst. Může tak za pár let nastat podobný problém jako v sedmdesátých letech minulého století. Část investorů se přitom tohoto scénáře podle ekonoma obává již nyní.

Roubini vyjmenoval dlouhou řadu rizik včetně pandemie a geopolitických tenzí a podle jeho názoru není divu, že akcie v září tak oslabily. Jiný pohled na další vývoj má Mike Wilson z Morgan Stanley, který hovoří o novém cyklu a novém býčím trhu. I on uznává existenci řady rizik, ale investoři by podle něj již měli podvážit sektory, jako jsou utility, zboží běžné spotřeby a technologie a namísto toho se orientovat na finanční společnosti, průmysl, materiály a také zdravotní péči.

Rotace na spadnutí: Podle průzkumu CNBC hodlá 52 % investorů v následujícím čtvrtletí rotovat do cyklických akcií. Si Čchiao z UBS Global Wealth Management k tomu uvedla, že tyto akcie jsou v portfoliích její společnosti také mírně nadváženy. Je ale „třeba být opatrný“, protože bude hodně záviset na tempu otevírání ekonomiky a na dostupnosti vakcíny. Odbornice se tak domnívá, že je dobré zůstat u akcií velkých růstových firem a do cyklických akcií „pomalu rotovat“. Její společnost má pro index S&P 500 pro letošní rok cílovou hodnotu 3 500 bodů a pro polovinu roku příštího 3 700 bodů.

Čína netáhne: Alicia Garcia Herrero je hlavní ekonomkou pro Asii v investiční bance Natixis a pro Bloomberg Finance uvedla, že jihovýchodní Asie si ekonomicky nevede nejlépe, což je z nemalé části dáno tím, že „Čína neimportuje“. Dodala, že „pokud nyní Čína odněkud dováží, tak ze Spojených států, ale ne z Asie, či Evropy“. Takže její ekonomika nyní neslouží jako tahoun globálního růstu. V Asii ale jsou patrná „světla na konci tunelu“.

Garcia Herrero tvrdí, že čínské hospodářství prochází oživením, které je do značné míry taženo vládou – státem vlastněnými společnostmi, místními vládami a podobně. To znamená, že v roce 2021 už nebude oživení zřejmě tak rychlé, protože stimulace ztratí na síle. K tomu se v ekonomice zvýší počet zombie firem a další dlouhodobější problémy. Natixis čeká, že Čína letos poroste o 2,2 %. Ohledně dlouhodobějšího vývoje ekonomka zmínila i problematické státem vlastněné firmy, které namísto aby ztrácely své pozice, naopak rostou. Jde o odraz současných stimulačních snah a je otázka, jaký bude dlouhodobý dopad.

Ohledně Japonska ekonomka uvedla, že jeho dlouhodobý ekonomický útlum je často vysvětlován stárnutím populace. Podle jejího názoru lze ale v Asii najít další země s podobným demografickým vývojem, ale také rostoucí produktivitou. Té se ale Japonsko netěší, a to je jádrem jeho problému. Vláda by tak měla provést deregulaci a reformy trhu práce, které by produktivitu zvýšily a které již měly být provedeny dávno. Monetární politika již Japonsku výrazněji pomoci nemůže, centrální banka podle ekonomky „udělala, co mohla“. O potřebných reformách ale nikdo nemluví, politici hovoří spíše o tom, jak zachovat současný stav.

Jen krátký úsek „americké“ historie: Deutsche Bank v jedné ze svých analýz přináší následující graf s podíly na světovém produktu od roku nula. Podle čísel z Maddison database byla v té době většina světové ekonomické aktivity koncentrována v Číně a Indii. Na významu postupně získávaly evropské země, až v devatenáctém století začal podíl Indie a Číny prudce klesat s tím, jak rostl produkt ve Spojených státech. V posledních desetiletích ale americký podíl na světové ekonomické aktivitě opět klesá, a to zejména kvůli vývoji v Číně. Indie, alespoň prozatím, své předchozí pozice zpět nezískává:
perly 1
Zdroj: Deutsche Bank, The Daily Shot, Twitter

Čínští turisté nejsou: The Daily Shot ukazuje na Twitteru graf s vývojem počtu čínských turistů mířících do zahraničí. Ten měl až do roku 2019 rostoucí trend, v posledních měsících ale došlo k prudkému propadu a nyní do zahraničí podle grafu nemíří v podstatě žádní turisté z Číny:
perly 2
Zdroj: Twitter


Banky zatím ne: Marija Veitmane ze State Street Bank pro Bloomberg Markets uvedla, že banky potřebují pro svou ziskovost vyšší sazby a napřímenější výnosovou křivku. Platí to zejména o těch evropských, které mají ve svých portfoliích velký objem úvěrů. ECB ale vyšší sazby a napřimování křivky vyloučila. Na druhou stranu ale v poslední době vidíme, že v Evropě se zvedá objem poskytnutých úvěrů, k čemuž přispívá i vládní politika a poskytované garance. Kvalita úvěrů je ale celkově problematická, a to samé platí o jejich ziskovosti.

„Museli byste mi zaplatit, abych dala banky do své rozvahy,“ shrnula svůj pohled strategička. Na to, aby se věci změnily a „probudil se dluhopisový trh“ by podle ní bylo třeba vyšší inflace, která by vedla i ke zvedání sazeb. V dohledné době ale podle ní k růstu inflace nedojde, nejdříve za několik let.

„Free“ sever: Eurostat přináší tento týden srovnání evropských zemí podle toho, jak jednoduché je v nich vybrat si rychle pár hodin volna. Nejvíce svázaní jsou v tomto ohledu v zemích, jako je Bulharsko, Rumunsko, či Slovensko. U nás jsou poměry znatelně volnější, ale stále ne tak jako ve Švédsku, Dánsku, či Nizozemí:
perly 3
Zdroj: Eurostat

Druhý graf ukazuje, kde si mohou lidé nejvíce rozhodovat o vlastní pracovní době. V Bulharsku, Litvě, či Maďarsku jen výjimečně, na opačném konci spektra jsou opět zejména severské země:
perly 4

u nás doma...

Dálniční poplatky na (ne)dálnících: Seznam.cz upozorňuje na to, že „přes 8 000 lidí se podepsalo pod petici, která žádá zrušení dálničního poplatku na silnici D56 mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou". „Přijde nám absurdní platit dálniční známku kvůli několikakilometrovému úseku, který na dálnici ani nenavazuje a je často opravován, takže řidiči si musejí stále hlídat nejen rychlost, ale také se soustředit na dopravní kužely a provizorní čáry. To spoustu řidičů vyhání na okresky vedoucí přes okolní obce, kde narůstá doprava a s tím spojený hluk, prašnost a zvýšené emise z výfukových plynů,“ stojí v takzvané petiční průvodce.

Stále prostor pro omezení korupce:
Ihned.cz píše, že „podle Evropské komise má Česko stále ještě nedostatky v boji proti korupci. Podle Bruselu existují obavy, že velké korupční případy nejsou v tuzemsku vyšetřovány systematicky“. Podle portálu se to píše „ve vůbec první zprávě o stavu právního státu ve všech 27 zemích Evropské unie“. Ve středu ji představila místopředsedkyně komise Věra Jourová, která řekla: „Pokud někde chybí vláda práva nebo je v ohrožení, má to dopad na život každého z nás“. K tomu připomněla, že „sama vyrostla v komunistickém Československu a má tak zkušenosti se systémem, kde někteří si byli rovnější“.
Čtěte více:

Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu
01.10.2020 18:19
Společnost Playboy Enterprises, která vlastní stejnojmenný pánský časo...
CZG startuje na 290 korunách za akcii. Zbrojovka získala z úpisu 812 milionů korun
02.10.2020 8:32
Společnost CZG – Česká zbrojovka Group SE dokončila úpis svých akcií v...
Rozbřesk: Trump s manželkou jsou pozitivní na COVID-19, trhy čelí nárůstu averze k riziku
02.10.2020 9:10
Americký prezident Donald Trump a první dáma USA jsou pozitivní na COV...
Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 10,9 procenta
02.10.2020 9:15
Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 10,9 procenta a mez...
ECB zintenzivňuje práci na digitálním euru
02.10.2020 12:40
Evropská centrální banka (ECB) zintenzivňuje práci na digitálním euru...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.07.2022
22:20Úterní obchodování zachráněno Nasdaqem  
18:24Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 %. Trh se ale více bojí recese, cena suroviny se propadla
17:54Zlato a očekávaná inflace
17:22Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Rozjezd inflace změnil pravidla hry  
15:49Vysoké ceny a nejistota zpomalí růst poptávky po zemním plynu, říká IEA
14:47Euro vůči dolaru sestoupilo nejníže za 20 let a americké futures se po sváteční pauze červenají  
13:22Marks: Nechcete kupovat, když panuje euforie. Nechcete prodávat, když vládne skepse. Drahá kvalita není dobrá investice
9:33Skandinávské aerolinky SAS požádaly v USA o ochranu před věřiteli
9:22Bizarní situace na evropském trhu práce podle hlavního ekonoma Natixis
9:14Austrálie zvýšila hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
04.07.2022
17:29ECB mluví o normalizaci politiky, šéf Bundesbanky má výhrady k řízení spreadů na dluhopisech  
16:56Německá vláda spolu s odbory a zaměstnavateli hledá řešení vysoké inflace
16:52Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Zhodnocení prvního pololetí  
16:38ECB chce při nákupu firemních dluhopisů zvýhodňovat ekologické firmy
15:15Učebnicový akciový cyklus a aktuální vývoj
12:49Na evropských trzích se začátkem týdne kupují akcie a prodávají dluhopisy  
12:34Týdenní výhled: Tržní vývoj se dál točí kolem recese, tažení proti nadměrným ziskům pokračuje  
11:57Německo v květnu vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu
10:57Na trh START míří druhý e-shop. Bezvavlasy plánuje nové logistické centrum a expanzi nejen do zahraničí
10:35#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m