Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Biden v předvolební debatě obvinil Trumpa z nezvládnutí pandemie

Biden v předvolební debatě obvinil Trumpa z nezvládnutí pandemie

23.10.2020 8:32
Autor: ČTK

Kandidát demokratů na amerického prezidenta Joe Biden v poslední předvolební debatě zkritizoval postup prezidenta Donalda Trumpa v řešení pandemie koronaviru. Trump naopak svůj postup hají a tvrdí, že nejhorší koronavirová krize v USA pominula, píše Reuters.

"Kdokoliv je odpovědný za tolik úmrtí by neměl zůstat prezidentem Spojených států," řekl Biden. Trump naopak uvedl, že tu nejhorší část pandemie má USA za sebou. Zároveň hájil znovuotevření ekonomiky. Biden uvedl, že otevírání ekonomiky musí provázet důsledná ochranná opatření.

Televizní duel v Nashvillu ve státě Tennessee agentura Reuters označila za jednu z posledních šancí prezidenta Trumpa ovlivnit kampaň, které dominuje pandemie, jež si v USA vyžádala na 221.000 mrtvých a zdevastovala ekonomiku.Do oficiálního termínu voleb zbývají méně než dva týdny.

Debata je rozdělena do šesti 15minutových bloků, boj s koronavirem byl prvním z nich.

Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden uvedl, že jakákoliv země, která by se vměšovala do amerických voleb, za to zaplatí, pokud by se stal šéfem Bílého domu. Vměšování přitom označil za útok na americkou svrchovanost.

"Jakákoliv země, které se vměšuje do amerických prezidentských voleb, za to zaplatí," uvedl Biden. "Nabourávají tím americkou suverenitu. To se právě teď děje," řekl. Podle Bidena by znovuzvolení prezidenta Trumpa uvítalo Rusko.

Američtí činitelé uvedli, že ruští hackeři v uplynulých dnech zaútočili na desítky amerických úřadů a odcizili data nejméně ze dvou serverů. Činitelé také viní Írán ze záplavy e-mailů, které v několika klíčových státech obdrželi voliči demokratů. Výhrůžné e-maily je měly zastrašit, aby dali svůj hlas Trumpovi.

Trump uvedl, že nikdo nepřistupoval tvrději k Rusku prostřednictví sankcí a prosazováním zvýšení vojenských výdajů NATO než jeho vláda.

Trump a Biden se otázce věnovali v rámci druhé části debaty, která byla věnována národní bezpečnosti. Zpravodajský server BBC poznamenal, že oproti poslední debatě si kandidáti dovolili navzájem mluvit a patrný byl uctivější tón. I když šli do útoku, učinili to klidným a uvážlivým způsobem.

Oproti předchozí debatě, která se nesla v poněkud chaotickém duchu, mají na začátku každé části oba řečníci dvě minuty nepřerušovaného prostoru, po něž je mikrofon nemluvícího kandidáta vypnutý. Následně se debata otevře a mikrofony zůstanou po zbytek patnáctiminutového bloku zapnuté.

Trump a Biden se střetli v otázce daňových přiznání

Demokratický kandidát Joe Biden dnes při poslední předvolební debatě s prezidentem Donaldem Trump uvedl, že zveřejnil svá daňová přiznání za uplynulých 22 let a celý život si nevzal peníze od zahraničního zdroje. Agentura AP napsala, že tím reagoval na nepodložená obvinění prezidenta Trumpa, který jej obvinil, že získal peníze z ruských zdrojů.

"V životě jsem si nevzal ani cent z žádného cizího zdroje,“ uvedl Biden. Ukázal pak na Trumpa se slovy "Co skrýváte?". Prezidenta pak vyzval, aby zveřejnil svá daňová přiznání a přestal mluvit o korupci.

Trump následně uvedl, že by chtěl svá daňová přiznání zveřejnit "hned, jak budeme moci". Zopakoval ale podle AP výmluvu, že stále čelí auditu, což tvrdil i před čtyřmi lety. Podle AP prezidentovi audit právně nebrání ve zveřejnění dokumentů.

Trump také reagoval na zprávu, že v roce 2017 odvedl na daních v USA pouze 750 dolarů. Podle něj mu bylo řečeno, že "předplatil desítky milionů dolarů" a že 750 dolarů, které zaplatil, byl "poplatek za podání". Biden Trumpa následně vyzval, aby zveřejnil důkaz.

List The New York Times (NYT), který získal Trumpova přiznání za dvacetileté období, na konci září napsal, že současný šéf Bílého domu řadu let nezaplatil žádné federální daně z příjmu, zatímco v letech 2016 a 2017 odvedl vždy jen 750 dolarů. Důvodem údajně nebyly podvody ani efektivní práce s daňovým řádem, nýbrž to, že Trumpovy firmy rok co rok zaznamenávaly ztráty. Tento týden NYT napsal, že Trump si udržuje otevřený bankovní účet v Číně, kde se v minulých letech snažil prosadit několik podnikatelských projektů a platil tam i daně.

Kandidát demokratů Joe Biden v poslední předvolební debatě obvinil prezidenta Donalda Trumpa z rasismu a rozdmýchávání rasových nepokojů. Stávající šéf Bílého domu naopak uvedl, že žádný americký prezident kromě Abrahama Licolna neudělal víc pro Afroameričany než on sám, píše agentura AP.

Biden označil Trumpa za jednoho z "nejrastičtějších prezidentů, které jsme v novodobých dějinách měli". Doplnil přitom, že Trump "přilévá palivo do každého rasistického ohně". S odkazem na poslední debatu dodal, že prezident odmítl odsoudit krajně pravicovou skupinu Proud Boy a vyzval její přívržence, aby "ustoupili stranou a byli připraveni".

Trump se naopak označil za velkého zastánce černochů. Podle AP zároveň již poněkolikáté zopakoval, že žádný americký prezident kromě Abrahama Licolna, neudělal víc pro Afroameričany než on sám. Prezident také obvinil Bidena a někdejšího prezidenta Baracka Obamu, že se nevěnovali otázkám rasové spravedlnosti.

"Neudělali jste nic jiného než zákon o trestné činnosti, který uvrhl desítky tisíc černochů do vězení," řekl Trump na adresu Bidena, který byl za vlády Obamy viceprezidentem.

Biden uvedl, že se snažil změnit zákony o trestech za drogy, které neúměrně poškodily Afroameričany a že veřejnost zná jeho výsledky.

Trump následně hovořil o reformách trestního soudnictví, které podepsal a prohlásil: "Jsem nejméně rasistický člověk v této místnosti".

Trump a Biden se střetli v otázce balíku na pomoc ekonomice

Prezident Donald Trump a jeho demokratický rival Joe Biden se v poslední předvolební debatě střetli v otázce dalšího balíku pomoci koronavirem zasažené ekonomice a navzájem přitom obvinili své strany z neschopnosti se domluvit. Biden v duelu také řekl, že by prosazoval navýšení minimální hodinové mzdy. Trump uvedl, že by takové opatření uškodilo malým podnikům a nakonec i zaměstnancům.

Trump osočil demokratickou šéfku Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou z toho, že nechce udělat nic, co by mu mohlo pomoci. Agentura AP v této souvislosti připomněla, že Pelosiová o balíku postižené ekonomice jedná s ministrem financí Stevenem Mnuchinem.

Biden se zeptal Trumpa, proč o balíku nemluví se svými "republikánskými přáteli".

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell svým stranickým kolegům řekl, že Bílý dům varoval před docílením dohody s Pelosiovou před oficiálním termínem voleb 3. listopadu.

Biden uvedl, že demokraty kontrolovaná Sněmovna reprezentantů schválila balík před několika měsíci, ale republikány vedený Senát jej ignoroval.

Bývalý viceprezident Biden také řekl, že by prosazoval federální minimální hodinovou mzdu ve výši 15 dolarů. Odmítl přitom, že by to uškodilo menším podnikům. Současná minimální hodinová mzda nyní činí 7,25 dolarů.

"Jak pomáháte malým podnikům, když vynucujete mzdy? Co se stane, co se stalo, je, že když to uděláte, tyto malé podniky začnou dávat zaměstnancům výpovědi," řekl Trump s tím, že otázku minimálních mezd by měly řešit jednotlivé státy.

V závěru poslední předvolební debaty prezident Donald Trump a jeho rival Joe Biden odpověděli jinak na dotaz, co by v případě svého zvolení vzkázali voličům, kteří pro ně nehlasovali. Velké pochvaly se mezitím na sociálních sítích dostává moderátorce Kristin Welkerové, jejíž vedení debaty ocenil i sám Trump.

Trump uvedl, že v případě svého znovuzvolení by při inauguračním projevu řekl:"Úspěch nás spojí, jsme na cestě k úspěchu". Poukázal přitom na růst americké ekonomiky "před čínským morem", který způsobil pandemii covidu-19.

Biden uvedl, že by Američanům řekl "zastupuji vás všechny, ať jste hlasovali pro nebo proti mně" a "postarám se o to, abyste byli zastoupeni". Odkázal pak na hlavní programové body své kampaně, jako je ekonomický rozvoj, boj s rasismem, rovné příležitosti či přechod k obnovitelným zdrojům.

Na internetu si mezitím pochvalu od mnoha uživatelů vysloužila moderátorka debaty, dopisovatelka stanice NBC z Bílého domu Kristen Welkerová. Podle mnohých se jí dařilo oba kandidáty zastavit, když překročili stanovený časový limit, aby byl dodržen čas pro jednotlivá témata. Novinářka MSNBC Rachel Maddowová označila Welkerovou za "skutečnou vítězku" debaty.

Neobvyklé pochvaly se moderátorce dostalo také od prezidenta Trumpa. "Musím říct, že zatím velmi respektuji způsob, jak se s tím vypořádáváte," řekl Trump při debatě. Agentura AP připomněla, že Trump Welkerovou pochválil poté, co ji o víkendu na twitteru obvinil, že je neobjektivní.Čtěte více:

Trump a Biden se navzájem kritizovali při souběžných diskusích
16.10.2020 8:19
Americký prezident Donald Trump dnes odpovídal vyhýbavě na dotazy, zda...
Goldman Sachs: Technologie předají růstovou štafetu bankám a automobilkám
19.10.2020 5:57
Příval politických a ekonomických změn dočasně ukončí silný výkon na t...
Evropské akcie mohou proplout volatilním koncem roku s klidem
20.10.2020 14:49
I přes to, že se blíží volatilní konec roku, nemusí se evropské akcie ...
Reuters: Po America First může přijít povzbuzení pro zahraniční trhy
22.10.2020 13:56
Po čtyřech letech agendy pod vlajkou America First někteří správci maj...

Váš názor
 •  
  23.10.2020 20:21

  Jediné nač se senilní Joe zmohl, vinit a kritizovat. Anebo vysvětlovat voličům jak je zachrání před virem a krizí. Trump za 4 roky udělal mnoho práce, kontraktů, smluv, zákonů atd..., než senilní Joe za 47 let v politice, 8 let jako VP. Neudělali s Obamou nic, jen jezdili po planetě a plácali se po ramenou s globalisty, aktivisty a jinými vyžírkami. Trump musí dostat ještě 4 roky!
  Čert
  • musi?
   23.10.2020 21:08

   No nebo taky nemusi. Kdyz porovnam pruzkumy z 2016: https://en.wikipedia.org/wiki/Nationwide_opinion_polling_for_the_2016_United_States_presidential_election s rokem 2020: https://en.wikipedia.org/wiki/Nationwide_opinion_polling_for_the_2020_United_States_presidential_election , tak ty letosni ma Biden celkove vetsi naskok nez mela Clintonova. A i kdyz predpokladam ze Trump bude dotahovat, tak stejne tohle uz asi neda. Ale mozny je, ze v roce 2024 bude mit vetsi sanci.
   Ai-kun
   • Re: musi?
    23.10.2020 23:45

    Jestli mu to dotahování má být co platné, tak by Trump měl docela přidat. Přece jej už je třetina hlasů odevzdaná.
    ..
Aktuální komentáře
02.12.2020
22:07Wall Street zakončila bez výraznějších změn, Salesforce -9 %  
17:38Nakopne Teslu Wrightův zákon?
17:05Americké akcie klesají, i když jednání o stimulu propad trochu brzdí  
15:52Opustit Libora nebude tak jednoduché...
14:00AQUAPALACE, a.s. - Konsolidovaná výroční zprávy společnosti AQUAPALACE, a.s. za rok 2019 - opravené úplné znění
13:39Fidelity International: Biden podpoří čistou energii a garantuje zdravotní péči pro širší skupinu obyvatel
13:34Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady
12:48Ján Hladký: Salesforce měl prvotřídní čtvrtletí, akvizice Slack je ale nešťastná  
12:09Siegel: Zisky budou v roce 2021 vyšší, reálná návratnost akcií atraktivní
11:28Nezaměstnanost v EU zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla
10:36Stock Spirits zvýšil roční tržby, zisk ale klesl. Navrhuje mimořádnou dividendu
10:20IPO Airbnb by mohlo být pozitivní, pak bude záležet na epidemii (komentář analytika)  
10:03Salesforce.com kupuje aplikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů
9:12Rozbřesk: Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika výrazně polepšila
8:59Británie schválila použití covidové vakcíny. Dostupná má být od příštího týdne
8:48Pochybnosti o nových maximech trhů, razie na Slovensku i roční čísla Stock. Trhy zřejmě otevřou mírně níže  
8:39Zeman ohlásil veto daňového balíčku, Vystrčil vliv na Senát nečeká
8:29Bilance třetího kvartálu: Zisk amerických bank se zvedá, meziročně ale stále chybí desetina a zvedl se počet neúspěšných
8:23Zásah ve slovenské Pentě: Policie zadržela pro podezření s korupce a praní špinavých peněz spolumajitele Haščáka
8:18První návrh postkovidové pomoci americké ekonomice: přes 900 miliard dolarů do mezd, zaměstnanosti i vakcín

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách