I přes to, že se blíží volatilní konec roku, nemusí se evropské akcie podle průzkumu mezi stratégy vedeného agenturou Bloomberg pohnout z neutrálu.
Na základě průměru 18 stratégů zakončí Index Stoxx Europe 600 tento rok na 371 bodech, což je oproti včerejšímu závěru pouze o 1 % výše. A pro Euro Stoxx 50 předpovídají úroveň 3 295 bodů, což značí podobně malý prostor k růstu.
Investoři čelí v posledních měsících roku koktejlu rizik od nárůstu případů Covid-19 v celé Evropě, přes americké volby až po jednání o brexitu. Tato nejistota se odráží v široké škále předpovědí stratégů. Například Chase & Co. předpovídá, že Stoxx 600 poklesne do konce roku o více než 9 %, zatímco Makor Capital Markets očekává 13% nárůst. Volatilita a poptávka po krátkodobém zajištění rostou i přesto, že se Stoxx 600 drží od začátku června v úzkém pásmu.

„Obecně očekáváme, že akciové trhy půjdou v nadcházejících čtvrtletích, ne-li letech, do strany v širokém pásmu,“ říká James Gutman, vedoucí investičních portfolií u Dolfin Financial. Jeho cíl 340 bodů na konec roku znamená 7,2% pokles na indexu Stoxx 600. "V blízké budoucnosti se domníváme, že se trhy unaví, protože úleva z dotací a dočasných propuštění zaměstnanců se začne vytrácet."
Jednou z významných změn proti záříjovému průzkumu agenturou Bloomberg je, že společnosti Cie. Financiere Tradition a snížily své cíle přibližně o 9 %, zatímco svůj cíl o 9 % zvýšila.
„Zotavení“ bude nejen neúplné, ale i se zastaví,“ řekl Stephane Ekolo, stratég u Tradition. "I přes všechny tyto stimuly je nepravděpodobné, že by globální recese skončila tak rychle, jak očekávali mnozí účastníci trhu."
Ekolo uvedl, že americký záchranný balíček před prezidentskými volbami je nepravděpodobný a zároveň poukazuje na „zmatek okolo brexitu“, pravděpodobný nárůst bankrotů a pokles pracovních míst. "Trhy by měly padat," dodal. Index Stoxx 600 v úterý poklesl o 0,4 %, čímž ztlumil svůj říjnový růst.
Nadvážená Evropa
Správci fondů si za evropskými akciemi stále stojí. Úrovně hotovosti klesaly nejrychleji od roku 2003 a podle říjnového průzkumu dosáhly dvouletého minima. Nyní se s 4,1 % blíží k hranici „chamtivosti“, kterou BofA odhaduje na 4 %. Eurozóna zůstala globálně nejvíce nadváženým regionem a alokace zde vzrostla o čtyři procentní body na čistých 26 %. Naopak nejvíce podváženou pozici mají nadále britské akcie.
"Je tu šance, že si evropské akcie v příštích třech až šesti měsících povedou dobře," uvedl šéf evropské akciové strategie u Rolan Kaloyan. "Uvidíme, co se stane s brexitem a americkými volbami,“ uvedl s tím, že pozice na evropských akciích jsou ve srovnání s USA stále velmi slabé, „takže by mohlo dojít k rotaci“.
Do konce roku však žádný „velký trend“ nepředpokládá a nastavuje cíl na indexu Stoxx 600 na 370 bodech s tím, že zisky jsou zastropovány nejistotou ohledně amerických voleb, nárůstu případů Covid-19 a brexitu.
Stratégové předpovídají úroveň u německého indexu DAX na konci roku ve výši 12 713 bodů, což naznačuje pokles o 1,1 % od pondělního závěru. Tento benchmark vzrostl od svého minima v březnu asi o 52 %, čímž překonal jak index Stoxx 600, tak index S&P 500.
Na druhé straně britský index FTSE 100 zaostal za širším oživením kvůli obavám z brexitu a velké váze hodnotových akcií. Předpokládá se, že v roce 2020 skončí v průměru na 6 158 bodech, což znamená nárůst o přibližně 4,6 %.
Zdroj: Bloomberg