Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Do roku 2035 neprodávat benzinová auta. Americké státy žádají Bidena o podporu

Do roku 2035 neprodávat benzinová auta. Americké státy žádají Bidena o podporu

21.04.2021 13:50
Autor: ČTK

Guvernéři 12 amerických států vyzvali prezidenta Joea Bidena, aby podpořil snahu ukončit do roku 2035 prodej nových benzinových aut. O dopise zástupců států včetně Kalifornie, New Yorku, Massachusetts a Severní Karolíny dnes informovala agentura Reuters. Šlo by tak o jasný odklon od fosilních paliv. Prezident představil infrastrukturní plán za 2,3 bilionu dolarů (téměř 50 bilionů Kč) včetně daňových úlev na podporu elektromobilů a nabíjecích sítí, postupné vyřazování osobních aut na benzin ale zatím nepožaduje.

Guvernéři Bidena žádají, aby zajistil, že všechny nové osobní automobily a lehká užitková vozidla budou vypouštět nejpozději do roku 2035 nulové emise. Argumentují čistším ovzduším a tvorbou pracovních míst.

Jednotlivé státy a někteří zákonodárci doufají, že pokud by prezident schválil datum pro vyřazení benzinových aut, urychlí přechod na elektromobily jak výrobci, tak i spotřebitelé. Ve Spojených státech tvoří elektromobily v současnosti jen dvě procenta všech prodaných vozů. Například v Německu, kde na nákup elektromobilů přispívá vláda, měly v březnu tržní podíl 10,3 procenta. V České republice to bylo v prvním čtvrtletí jedno procento.

Plán ukončit prodej nových osobních vozidel na benzinový pohon do roku 2035 zveřejnila už loni v září Kalifornie. Biden její krok ve volební kampani nepodpořil. V březnu ho vyzvala skupina 71 demokratických členů sněmovny, aby stanovil přísná emisní pravidla, která zajistí, že 60 procent nových osobních a lehkých nákladních automobilů bude mít do roku 2030 nulové emise. Deset amerických senátorů pak Bidena požádalo, aby stanovil datum, do kterého prodej nových vozidel na fosilní paliva úplně skončí.

Cíl ukončit veškerý prodej osobních a lehkých nákladních automobilů na benzin do roku 2035 oznámila v lednu největší americká automobilka General Motors. Do roku 2030 chce svá auta plně elektrizovat i švédská automobilka Volvo Cars. Americký Ford pak bude do roku 2030 vyrábět na elektřinu všechna osobní auta určená pro evropský trh.

K opatrnosti ohledně přechodu na elektromobily naopak vyzval šéf automobilového odborového svazu United Auto Workers Rory Gamble. Varoval, že k výrobě elektromobilů je potřeba méně pracovníků, což by se negativně odrazilo na trhu práce.


Čtěte více:

Volkswagen (+6 %) kreslí jasnou elektrickou budoucnost
16.03.2021 12:45
Německá automobilka zaknihovala tržby ve výši 68 mld. EUR (+2 % yoy)...
Škoda Auto v příštích 5 letech investuje 2,5 miliardy eur do technologií budoucnosti
24.03.2021 10:46
Škoda Auto ze skupiny Volkswagen investuje v příštích pěti letech do t...
Ekonom Dufek: Průmysl trpí nedostatkem komponent. Objednávky přitom rostou
08.04.2021 9:41
Navzdory silným zakázkám se průmyslová výroba v únoru meziměsíčně sní...
Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
19.04.2021 14:13
Představitele automobilového průmyslu nadále znepokojuje globální nedo...

Váš názor
  •  
    22.04.2021 10:26

    To je docela pecka. Teď naftové a benzínové auto mám, tak je mi jedno, že se do 2035 nebudou prodávat. Koupím ho po roce 2035.
    jiprok 13
  •  
    21.04.2021 18:48

    docela by mě zajímalo, až celý svět bude jezdit na elektro, to množství elektřiny potřebné na tento provoz....uhelný elektrárny se budou vyřazovat, na jádro se EU taky nedívá s optimismem, plyn bude mít taky svoje limity....to zvládnou soláry a větrníky?
    abc1
    •  
      21.04.2021 19:20

      Mozna se pocita ze tech aut bude jen polovina co ted a nebudou jezdit tolik km. Zbytek lidi na to nedosahne
      Ai-kun
      •  
        22.04.2021 10:42

        jj podle me to vsechno speje vic ke sdileni aut a pak jich staci zlomek, to ze by mel kazdy 2 elektroauta misto dosavadnich aut asi neni realny
        BorisHead
        •  
          22.04.2021 10:44

          Sdílení v době Korony? Lidi jsou vyplašený a nikdo nebude chtít nic sdílet.
          Tomáš M.
  •  
    21.04.2021 15:36

    jsem upřímně rád, že uvedeného letopočtu se téměř jistě nedožiju. úplně stačí, že kvůli ekoteroristům eu se už nedá koupit malé auto s osvědčeným a provozně levným atmosférickým 4-válcem.
    Ullsperger
  • progresivní úderka
    21.04.2021 15:21

    postupně ovládá svět
    waits
  • Proč Bidena?
    21.04.2021 14:36

    Protože ví že je to ptákovina která je poškodí, tak chtějí aby se do toho průšvihu musely zapojit ostatní státy aby tihle progresivisté pak nevypadali jako hlupáci.
    HenryFord
Aktuální komentáře
05.05.2025
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)