Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním čtvrtletí více než zpětinásobil provozní zisk. Vydělal 4,8 miliardy eur (124 miliard Kč) ve srovnání se ziskem zhruba 900 milionů eur před rokem. Firma, jejíž součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto, ve zprávě o hospodaření zároveň dnes upozornila, že nárůstu zisku nezabránily ani negativní důsledky pandemie a globálního nedostatku čipů. Akcie společnosti rostou v systému Xetra o 1 %.
"Zodpovědně jsme řešili dopady covidu-19 a nedostatku polovodičů a pokračovali v investicích do elektrifikace a digitalizace našich aut," uvedl finanční ředitel podniku Arno Antlitz. Předpověděl, že dopady nedostatku čipů na automobilový průmysl budou ve druhém čtvrtletí ještě výraznější.
Tržby koncernu se meziročně zvýšily o 13 procent na 62,4 miliardy eur (1,6 bilionu Kč). Volkswagen v prvním čtvrtletí dodal zákazníkům 2,4 milionu vozidel, což je o 21,2 procenta více než před rokem. Firma navíc uvedla, že počítá s výrazným růstem dodávek i tržeb také v celém letošním roce.
Dodávky automobilů s elektrickým pohonem se v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobily a dosáhly 133.300 vozů. "Naše úspěšná elektrická ofenziva dál nabírá tempo a výrazně ji rozšiřujeme atraktivními novými modely," uvedl předseda představenstva koncernu Herbert Diess.
Firma také zvedla cíl provozní marže pro tento rok na 5,5 - 7 %, dosud počítala s 5,0 - 6,5 %. Automobilka přitom poukázala na poptávku po svých prémiových vozech v prvních třech měsících letošního roku. Podobný trend pozorovaly i její rivalové jako General Motors, Daimler, Ford nebo Stellantis. Dodávky aut pod značkami Porsche a Audi byly v daném kvartálu meziročně vyšší zhruba o třetinu. Prodej elektrických vozidel se více než zdvojnásobil na 133.300 vozidel.
Akcie koncernu se v systému Xetra v posledním roce vyvíjely takto:

Koncern ve své výsledkové zprávě rovněž uvedl, že automobilka Škoda Auto v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 46 procent na 448 milionů eur (zhruba 11,6 miliardy Kč) z 307 milionů eur před rokem. Tržby Škody Auto v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o zhruba čtyři procenta na 5,049 miliardy eur (130 miliard Kč). Automobilka dodala zákazníkům 249.553 osobních vozů, tedy o 7,2 procenta více než před rokem.
Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody, vyrábí ale i v Číně, v Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích.
Zdroje: ČTK, Reuters, Patria.cz