Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie DiDi odpisují 30 % po zásahu čínského regulátora

Akcie DiDi odpisují 30 % po zásahu čínského regulátora

06.07.2021 11:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Akcie společnosti Didi Global se v pre-marketu propadly poté, co čínský regulátor nařídil odstranění platformy této společnosti z obchodů s aplikacemi, několik dní po počáteční veřejné nabídce v USA za 4,4 miliardy USD.

Akcie této čínské technologické firmy klesly až o 30 % na 10,90 USD, čímž se dostaly pod upisovací cenu ve výši 14 USD. Aktuálně se v New Yorku obchodují za 12,21 USD. Čínská správa kyberprostoru firmě zakázala nové uživatele kvůli bezpečnostnímu riziku a zpřísnila požadavky na citlivá online data. Didi, jejíž americké depozitní certifikáty se obchodují v New Yorku teprve od 30. června, uvedla, že tento krok může mít „nepříznivý dopad“ na její tržby v Číně.

„Zdá se, že taktika čínské vlády má dvojí účel: udržet pod vedení korporátů pod kontrolu a zároveň zajistit, aby dopad na investory nastal hlavně v USA než v Číně,“ řekl Michael O’Rourke, hlavní tržní stratég u JonesTrading.

Čínské regulační orgány požádali Didi již před třemi měsíci, aby odložila své americké IPO kvůli obavám o národní bezpečnost, které se týkají i obrovského množství dat, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí.

Akcie Uber Technologies, druhého největšího držitele akcií Didi, klesají v pre-marketu o 2 %. Americký akciový trh byl v pondělí kvůli svátku uzavřen.

Full Truck Alliance a Kanzhun, které byly nedávno uvedeny na americký trh, klesly o 16 %, respektive 12 % poté, co Čína rozšířila přezkum technologického průmyslu o obě tyto společnosti. Peking jim a Didi nařídil zastavit registraci nových uživatelů.

Přestože půl miliardy stávajících uživatelů Didi si zatím bude moci objednávat jízdy, čínský zásah do kybernetické bezpečnosti přispívá k nejistotě kolem všech internetových společností v této zemi. Tencent Holdings, která drží podíl ve společnosti Didi, tento týden zatím poklesla o 2,7 %, poté co v pondělí poklesla o 3,6 % a dnes částečně osekala ztráty. Nápor vládních oznámení začal v pátek po uzavření asijských trhů.

Počet společností se sídlem v Číně, které podávají žádosti o IPO v New Yorku, roste již třetí čtvrtletí za sebou, navzdory slabosti amerických akcií kótovaných na burze, které provádějí většinu svého podnikání v Číně, a uprostřed široké antimonopolní sondy internetových firem. Index Nasdaq Golden Dragon China je za letošní rok o zhruba 8 % nižší, čímž znatelně zaostává za 14% přírůstkem na indexu Nasdaq Composite.

Zdroj: Bloomberg, Patria


Čtěte více:

O akcie čínské Didi je v USA zájem, firma získala víc, než čekala
30.06.2021 17:23
Čínská společnost Didi Global dnes informovala, že získala z primární ...
Čínský regulátor zakázal nabízet aplikaci Didi, argumentuje ochranou údajů
05.07.2021 9:54
Čínský regulátor digitálního prostoru zakázal nabízet na internetu apl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.