Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy

Detail - články
Předaukční výstavě Galerie Kodl dominuje unikátní cyklus kreseb Františka Kupky

12.11.2021 17:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Předaukční výstava uměleckých děl, které dominují kresby Františka Kupky a obrazy z významné Borovičkovy sbírky, probíhá v prostorách Galerie KODL do 27. listopadu. Samotná aukce pak proběhne na pražském Žofíně v neděli 28. listopadu. Zájemci budou mít příležitost dražit i online na aukčním portálu Artslimit.com.

Covidová pandemie přispěla k velkým změnám i v aukčním světě. Jeho běžnou součástí se stávají online dražby, které umožní nákup uměleckého díla z pohodlí a bezpečí domova. Již v loňském roce připravila Galerie KODL aukční portál artslimit.com, který uživatelům dokáže zprostředkovat maximální komfort a současně i jedinečné kouzlo aukcí. Zájemci o koupi mohou také již tradičně pověřit plnou mocí zástupce galerie a podat pevný limit nebo dražit po telefonu. Připraven je i přenos z aukce.

A jaká díla tentokrát čekají na sběratele nebo zájemce o investici do umění? Nádhernými a skutečně vzácnými obrazy je zastoupeno 20. století. Kolekci otevírá naprosto unikátní cyklus 106 kreseb Františka Kupky nazvaný Člověk a Země, který vznikl na počátku 20. století jako doprovod ke stejnojmenné encyklopedii. Představuje bezpochyby nejrozsáhlejší a nejucelenější Kupkovu ilustrátorskou práci. Vyvolávací cena souboru je dvacet pět milionů korun.

1

František Kupka - Člověk a Země

V letošní aukčním souboru se velmi raritně sešlo několik významných děl ze slavné sbírky Dr. Jaroslava Borovičky, která jsou bezpochyby jeho hlavní ozdobou. Máme tak vzácnou příležitost nahlédnout do jedné z nejvýznamnějších českých sbírek. Čtyři vynikající plátna reprezentují tvorbu Václava Špály z 20. let. Dva akty „Jaro“ a „Léto“ představují téma ročních období, jež na sebe berou podobu ženských postav. Dalším skvostem je barevně nádherně zpracované plátno „Na Vltavě“. Krajinná panoramata a zejména řeky byly jeho oblíbeným motivem, na kterém mohl experimentovat se zachycením světla a jeho odrazů. Čtvrtým Špálovým dílem je pak oboustranné plátno: „Krajina u Veltrus / Koupající se žena“, které spojuje obě uvedená témata.

2b

2a

Václav Špála - Krajina u Veltrus / Koupající se žena

Unikátní kolekci, rovněž ze sbírky Dr. Jaroslava Borovičky, tvoří i tři malby Emila Filly, jež průřezově představují vývoj Fillovy předválečné tvorby. Nejranější je plátno „U zrcadla“ z roku 1907. Umělcovo kubistické období reprezentuje obraz „Hlava starého muže“, který vznikl za Fillova rotterdamského exilu, kdy malíř rozvíjel svou inspiraci díly kubistických velikánů Picassa a Braquea. V nabídce je ale také dramaticky pojaté plátno „Zápas“ z roku 1938 z cyklu Bojů a zápasů.

3

Emil Filla - Hlava starého muže

Vynikající malby prezentují také tvorbu Františka Foltýna. Krásná abstraktní „Kompozice“ z roku 1927 ukazuje, jak vysoké úrovně moderní malby dosáhl umělec během pobytu v Paříži, kdy byl jedním z členů uskupení Abstraction-Création.  Surrealismus Františka Janouška je zastoupen dílem „Španělské zdi“.

4

František Foltýn - Kompozice

Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří ovšem především tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

5

Michael Rittstein - Stroj času

Soudobé umění prezentuje raná práce nejdražšího žijícího autora Theodora Pištěka s názvem Věže, současnější polohu jeho tvorby pak plátno „Rozmluva s Hawkingem 1a“. V posledních letech na trhu s uměním stále oblíbenější hyperrealistická tvorba Zdenky Reinerové je zde zhmotněna v obraze „Tančící dům“, sběratelsky zajímavé je ale také plátno Jana Pištěka „Voda“. Expresívní figurální malbu předvádí dílo Stroj času Michaela Rittsteina. Mladší střední generace autorů je na výstavě zastoupena například díly Ondřeje Basjuka, Vladimíra Houdka, Alžběty Jungrové, Jana Kalába či Pasty Onera.

6

Theodor Pištěk - Rozmluva s Hawkingem 1a

Titulní obraz: František Kupka - Člověk a Země

(Komerční sdělení)

Váš názor
Aktuální komentáře
20.05.2022
22:02Obchodování na Wall Street dnes připomínalo jízdu na horské dráze
18:13Pavol Mokoš: Překoupený ČEZ? Co ukazuje technika a historie a jak si počínat jako investor
17:14I to je dopad covidu: Americká ekonomika letos poroste rychleji než čínská. Poprvé od roku 1976
17:13Růstová nálada vyprchala a Amerika míří do červeného
16:32Amerika otevírá růstem. Obavy z inflace i recese však zůstávají
16:24Jaké jsou možnosti americké ekonomiky?
14:28Dvě velké banky čekají, že americké akcie to bude ještě bolet
12:49Perly týdne: Výprodejové ceny technologií, akcie bez put opce od Fedu a americký tah na elektromobilitu
11:44Winton: Není to „Tesla nebo GM“. Investujeme do přelomových technologií a neměníme pozice podle posledních inflačních čísel
11:43Komentář analytika: Dodavatelské řetězce brzdí výhled Applied Materials
11:18Čínské nadechnutí na závěr týdne?
10:41Inflácia, zvyšovanie sadzieb, investicné tipy. Stretnutie s analytikom a maklérom Patrie v utorok 24. 5. v Bratislave
9:49Výrobní ceny v Německu vzrostly kvůli drahé energii o rekordních 33,5 procenta
9:12Záznam: Devizovými intervencemi ČNB ukázala odhodlání snižovat inflaci
9:04Rozbřesk: S&P 500 před branou medvědího trhu. Fed nechá akcie svému osudu
8:54Evropské akcie by si ráno mohly spravit chuť. Futures jsou v zelené
8:39Premiér Fiala potvrdil úvahy o restrukturalizaci ČEZ, včetně možného rozdělení firmy
6:01USA se nemohou vyhnout stagflaci, říká El-Erian. Fed čeká obtížné rozhodnutí
19.05.2022
22:08Propady v zámoří zpomalily tempo
18:17Elon Musk ztratil na poklesu akcií Tesly 12 miliard dolarů. Vysmál se pojetí ESG a hodlá volit republikány

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data