Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Co ještě dokáže Uber

Víkendář: Co ještě dokáže Uber

03.04.2022 9:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak by Uber mohl konkurovat Amazonu v rozvážení zboží? Na tuto otázku odpovídal na Bloombergu šéf Uberu Dara Khosrowshahi s tím, že Amazon je dobře fungující firma a nikdo nebude schopen konkurovat jí v její logistice. Uber ale může své zdroje použít pro dopravu zboží a zásilek v místních komunitách a tím podpořit místní podnikatele. Uber tak chce uzavírat partnerství s místními restauracemi a podobně a poskytovat jim své služby. Co dalšího firma plánuje a co ovlivňuje její hospodaření?

Khosrowshahi byl tázán na vysoké ceny motorových paliv. Podle něj představují pro řidiče významný negativní faktor, ale jejich celkové výdělky se pohybují na historicky vysokých číslech. K tomu ředitel doufá, že se situace na straně cen paliv již nebude zhoršovat a že se objevuje „světlo na konci tunelu“.

Poptávka po službách Uberu je podle Khosrowshahiho velmi silná, „všichni chtějí ven z domu.“ Neobjevují se ale známky excesů a firma podle jejího ředitele navíc vedle cyklického posílení poptávky těží ze strukturálních trendů. Tedy zejména z růstu zájmu o flexibilní dopravní služby, které reagují na okamžitou poptávku. „Kvůli tomu si myslím, že budeme relativně odolní vůči čemukoliv, co se může stát v celé ekonomice,“ dodal ředitel.Khosrowshahi byl tázán na aktivity firmy v Rusku. Podle něj byly zastaveny, a i když si lidé mohou objednat služby pod značkou Uberu, společnost s nimi v tuto chvíli nemá již nic společného. Prodej ruských aktiv je nyní s ohledem na reálné možnosti pozastaven a ředitel dodal, že jeho firma se mnohem více zaměřuje na to, jak pomáhat na Ukrajině.

Na otázku týkající se vývoje cen akcií Khosrowshahi reagoval s tím, že jeho prací není predikovat vývoj na akciovém trhu. Důležitý je pro něj loňský slib, že Uber dosáhne ziskovosti na úrovni EBITDA, a to, že tento slib byl splněn dříve, než se čekalo. Letos by pak firma měla dosáhnout kladných čísel na úrovni volného toku hotovosti, tedy po svých investicích. Ve srovnání s konkurencí tak podle ředitele Uber dosáhl ziskovosti rychleji a ve větším rozsahu a otevírání ekonomiky je pro něj větší příležitostí.

Khosrowshahi chválil plány Uberu na posun k elektromobilitě a spolupráci s taxislužbou v New Yorku. Před časem také hovořil o tom, že jeho společnost bude přijímat kryptoměny. Nyní doplnil, že kryptoměny se podle něj ukázaly být uchovatelem hodnoty, ale stále ne aktivem, které slouží jako efektivní prostředek směny. A to se musí změnit předtím, než půjde o něco, s čím bude pracovat Uber. A jak bude vlastně Uber vypadat za pět let?

Khosrowshahi míní, že především půjde o „superaplikaci“, která se bude týkat dopravy všeho možného, ale aplikací bude i pro všechny, kteří budou sami rozhodovat, jak a kdy si chtějí vydělávat. K tomu ředitel dodal, že žádná podobná firma operující za hranicemi USA není zatím zisková, přestože již jde o podnikání s více než desetiletou historií. A Uber má v plánu dosahovat vysokého růstu tržeb a zároveň ziskovosti.

Zdroj: BloombergČtěte více:

Amazon rozdělením akcií ukazuje přátelský postoj k akcionářům. Uber není pravé sdílení jízd
14.03.2022 10:33
Analytik banky Wells Fargo Brian Fitzgerald míní, že split akcií spole...

Váš názor
  •  
    04.04.2022 7:30

    UBER určitě ještě dokáže utratit velkou spoustu peněz svých investoru :D
    keksa
Aktuální komentáře
22.07.2024
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data