Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Čínský boj s COVIDem nekončí

Rozbřesk: Čínský boj s COVIDem nekončí

17.05.2022 9:12
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Zatímco v Česku a obecněji v Evropě se COVID dostává na okraj zorného pole, tak poslední čísla z Číny ukazují, že ekonomické dopady pandemie stále nelze zanedbávat. Obzvláště v případě, že se týkají právě tak významné ekonomiky, jakou právě ta čínská je.

Politika nulové tolerance COVIDu, která se v praxi projevuje tvrdými opatřeními v případě, že se nákaza jen trochu rozběhne, má zřetelné dopady napříč všemi oblastmi hospodářského života. Namátkou - podle agentury Bloomberg například v Šanghaji v důsledku vládních opatření v dubnu nebyl prodán ani jeden automobil. Pokles produkce čínských rafinerií klesala v dubnu meziročně o deset procent a dostal se dokonce na dvouletá minima. Dopady uzávěr konečně shrnula i čísla z maloobchodu a průmyslu. Maloobchod v dubnu meziročně klesal o 11 % (asi jednou tolik, než trhy čekaly) zatímco průmysl poklesl o tři procenta (čekal se růst).

Čína přitom prosazuje podobné politiky dlouhodobě. V situaci, kdy současné varianty viru jsou mnohem nakažlivější než ty původní (byť jsou méně smrtící), očkovací látky mají jen omezenou účinnost a promoření společnosti (dle oficiálních čísel) je nízké, to naznačuje, že problémy jen tak nezmizí.

S následky podobných výpadků v čínské výrobě již máme za posledních pár měsíců nejednu zkušenost a budeme se s nimi asi potýkat i nadále. Další trhliny ve výrobních řetězcích jenom zesilují inflační tlaky. A to je další z řady špatných zpráv v okamžiku, kdy nejen v Česku probíhá intenzivní souboj o žádoucí výši inflačních očekávání.


*** TRHY ***

Koruna

Nedávné intervence ČNB vcelku pochopitelně vystavily koruně stopku pro výraznější oslabování a pár EUR/CZK se tak na začátku nového týdne pohybuje kolem úrovně 24,70.
Hlavním tématem následujících dní a týdnů bude čekání na novou bankovní radu ČNB. K faktickým krokům nově složené bankovní rady sice ještě jen tak nedojde (4.8.), nicméně další volatilitu nová jména patrně přinesou.

Eurodolar

Eurodolar se nedostal významněji pod 1,04, a tudíž se ani nepokusil otestovat dvacetileté minimum na úrovni 1,034. Dnes budou v centru pozornosti jak americké maloobchodní tržby za duben, tak další vystoupení centrálních bankéřů (vedle Lagardeové z ECB promluví za Fed Powell, Bullard, Harker, Evans či Mesterová).

Regionální Forex

V regionu ztrácí forint, což může mít dvě příčiny: za prvé poněkud opatrnější tón ze strany MNB ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb; za druhé premiér Orbán včera v projevu přislíbil další dotace pro domácnosti kompenzující vysoké ceny energií, a konečně nemusí pomáhat ani oslabování turecké liry. Ač Maďarsko nemá s Tureckem mnoho fundamentálně společného, tak je pravdou, že historicky byl HUF s TRY nejvíce zkorelovanou měnou v regionu.


Čtěte více:

Čínský průmysl a maloobchod oslabily kvůli koronaviru více, než se čekalo
16.05.2022 8:16
Čínský průmysl v dubnu meziročně klesl o 2,9 procenta a maloobchod d...
Dolar „tentokrát jinak“ a čínský úvěrový cyklus
16.05.2022 18:09
Třeba takový JPMorgan stále věří v posilování dolaru daném rostoucími ...
Neexistuje větší mezera, než ta na akciích Tesly
16.05.2022 16:58
Tesla nyní vypadá více než kdy jindy jako vyspělá společnost. Má dlouh...
Ještě v březnu byli Alibaba a spol.
17.05.2022 6:08
Analytici JPMorgan mění svůj názor na čínské internetové akcie, a to k...
Akcie odpoledne v červeném, aktivita v New Yorku také
16.05.2022 17:49
Dnes ráno negativně překvapila čísla o propadu čínského maloobchodu a ...
USA: Recese za rohem ?
16.05.2022 22:00
Akcie se v zámoří obchodovaly spíše smíšeně. Investoři nebrali tak váž...

Váš názor
  •  
    17.05.2022 10:59

    :D:D To je pěkné, ze i Kim dokáže táhnout s Rotšíldy, Gejtsem a Sorošem za jeden provaz. Co je ještě fajn, že se pracuje na deglobalizaci Pycka. To tam bude biblický ráj. :D
    Gyroskop
  •  
    17.05.2022 10:41

    To už je hodně průhledný tah globalistů. Taková opatření proti viru srovnatelnému s virem chřipky už hodně bijí do oči. Mnohem více lidí než na covid, umírá na důsledky tvrdých opatření jako je nedostatečná zdravotní péče, sebevraždy a hlad. Přesto to zase zabere. Lidé uvěří, že těžké problémy, které nás čekají, způsobil covid v Číně.
    Jan47
Aktuální komentáře
05.02.2026
9:51Vestas zvyšuje výhled, dividendu i buyback. Akcie však po výsledcích klesají
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Česká inflace poklesla zejména kvůli energiím, co na to dnes ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.