Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Po SVB padla Signature Bank. Nervozita tlačí dolů akcie bank v Evropě. Erste -6 %

Po SVB padla Signature Bank. Nervozita tlačí dolů akcie bank v Evropě. Erste -6 %

13.03.2023 11:25, aktualizováno: 13.3. 11:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Akcie evropských bank jsou nadále pod tlakem po krachu amerických bank Silicon Valley Bank (SVB) a následně Signature Bank. Bankovní subindex indexu STOXX Europe 600 odepisuje přes 4 % po o něco mírnějším poklesu v pátek, celý Stoxx 600 ztrácí přes 2 %. Na pražské burze vidíme nejvýrazněji ztrácet akcie Erste, které odepisují až přes 6 %. Erste se podepisuje pod bezmála 5% propad rakouského indexu ATX a více než 2% pokles pražského PX indexu.

Výrazně oslabují všechny významné evropské akciové indexy. Do ztrát kolem 8 % se dostala Commerzbank, řádově kolem 5 % ztrácely banky UniCredit nebo Santander. Maďarské akcie v indexu BUX jsou na minimech od loňského listopadu, polské v indexu WIG20 nejníže za tři měsíce.

Na pražskou burzu se napětí na bankách přenáší zejména přes Erste, obchodující duálně v Praze a ve Vídni. Titul dnes v Praze odepisoval až přes 6 % a dle dat Patria.cz se z otevírací ceny 815 dostal až na 750 korun za akcii. Komerční banka ztrácí přes 2 % a z úvodních 731 se sesunula až na 686,50 Kč/akcie. Přes procento pak ztrácí Moneta.

Sérii napětí na bankám odstartovalo páteční oznámení, že kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard amerických dolarů, v přepočtu zhruba 4,6 bilionu , vklady pak 175,4 miliardy USD. Akcie banky ve čtvrtek na Wall Street ztratily přes 60 %, v pátek se situace už v premarketu opakovala a obchodování bylo zastaveno. Následně přišel zásah regulátora. Vkladatelé k pojištěným vkladům mají přístup.

'Situaci kolem SVB ve Velké Británii, která je také domovem celé řady startupů s venture kapitálem za zády, které SVB financovala, převzala na svá bedra banka HSBC. Tak britskou odnož SVB získává za symbolickou jednu libru. "Tato akvizice má pro naše podnikání v Británii obrovský strategický smysl," uvedl generální ředitel HSBC Noel Quinn.

Dnes přišla nově zpráva, že americké úřady uzavřely newyorskou banku Signature Bank. Ta měla na konci loňského roku vklady 88,59 miliardy USD (dva biliony Kč) a aktiva 110,36 miliardy USD, oznámilo ministerstvo financí státu New York. Kontrolu nad Signature Bank převzala Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Všichni střadatelé budou odškodněni a daňoví poplatníci neponesou žádné ztráty, dodalo americké ministerstvo financí a bankovní regulační orgány ve společném prohlášení. Signature byla komerční banka s pobočkami pro soukromé klienty v New Yorku, Connecticutu, Kalifornii, Nevadě a Severní Karolíně. Měla osm národních oblastí podnikání, včetně komerčních nemovitostí a digitálního bankovnictví – nejen zde je spojka na fintech a startupovou scénu. Téměř čtvrtina jejích vkladů byla ze sektoru kryptoměn, v prosinci banka oznámila, že své vklady související s kryptoměnami zmenší o osm miliard USD. Krach Signature je špatnou zprávou pro mnoho firem poskytujících profesionální služby, které na ni spoléhaly. Banka se dlouho specializovala na poskytování bankovních služeb advokátním kancelářím a zajišťovala úschovy peněz klientů a další služby. Měla také velký objem úvěrů na nemovitosti.

Konec banky bude také zřejmě velkou ranou pro odvětví kryptoměn a spolu s nedávným ukončením činnosti kryptoměnové banky Silvergate Capital a bankrotem SVB to může představovat vážné problémy pro toto odvětví. Signature byla jednou z mála bank, které přijímaly vklady v kryptoměnách. Provozovala také platformu pro platby kryptoměnami v reálném čase: 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Spolu se společností Silvergate tak byla hlavní bankou pro kryptoměnové firmy.

 
 
 
 

Čtěte více:

Největší krach banky v USA od finanční krize 2008: SVB Financial padla, regulátor ji uzavřel
10.03.2023 20:17
Kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group, ma...
Americká FDIC uzavřela Signature Bank a zřídila dočasnou nástupnickou banku. Klienti mají přístup ke svým prostředkům
13.03.2023 8:54
Americké úřady uzavřely newyorskou banku Signature Bank. Rozhodnutí ná...
Rozbřesk: V USA padly dvě banky a šance na agresivní zvyšování sazeb Fedem se vypařily
13.03.2023 9:13
Na trhy se ke konci minulého týdne vrátila velká nervozita, tentokrát ...
Banka HSBC získá za jednu libru britskou divizi americké Silicon Valley Bank
13.03.2023 9:33
Britská banka HSBC získá za jednu libru britskou dceřinou společnost z...

Váš názor
  •  
    13.03.2023 13:46

    All is well ! Jinak zase pozadu, už si tam můžete přibra 1st Republic Bank no a pozorovat Wells Fargo a na naší straně rybníčku Credit Suisse :)
    drewid
Aktuální komentáře
22.05.2025
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  
16:33Zlomový okamžik na evropském EV trhu? Čínská BYD poprvé poráží Teslu
16:12Jak Microsoft přemýšlí o AI? Základem jeho filosofie je paradox z 19. století
14:48Braňo Soták: Advance Auto Parts ukázala první světlo na konci tunelu, akcie prudce rostou  
14:48UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
12:55OPEC+ zvažuje třetí navýšení těžby. Akcie ropných těžařů dál klesají
12:53Trumpův návrh daňového zákona prošel Sněmovnou reprezentantů
11:07Dluhový problém v USA a Japonsku sráží dolů dluhopisy i akcie  
10:39Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, index je na 87,5 bodu
10:38Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu HDP ze 2,1 na 1,7 procenta
9:36Jakub Blaha: Colt CZ poráží výhled i odhady a slibuje zdvojnásobení tržeb  
9:10Rozbřesk:Od cel k rozpočtu. Nervozita na amerických trzích znovu stoupá
8:59ČEZ, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
8:53Evropa míří k červenému zahájení, výsledky zveřejnil Colt  
8:46Kofola odhaduje letošní růst tržeb o tři procenta, navrhne dividendu za rok 2024 ve výši 21 Kč
8:21Skupina Colt CZ v prvním čtvrtletí meziročně výrazně zvýšila výnosy i čistý zisk
6:15Budou trhy zase výrazně levnější?
21.05.2025
22:02Z růstu do propadu: Technologické hvězdy Wall Street nestačily na tlak z výnosů  
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů