Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký bankovní systém je bezpečný a vláda učiní vše pro ochranu střadatelů, ujišťoval prezident Joe Biden

Americký bankovní systém je bezpečný a vláda učiní vše pro ochranu střadatelů, ujišťoval prezident Joe Biden

13.03.2023 16:01
Autor: ČTK

Americký bankovní systém je bezpečný a vláda učiní vše pro ochranu střadatelů, ujistil dnes prezident Joe Biden. K situaci v bankovním sektoru se vyjádřil v souvislosti s pádem finančních domů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Prezident podle médií uvedl, že požádá Kongres a regulační orgány, aby posílily bankovní pravidla. Před zahájením obchodování na akciových trzích v USA dodal, že udělá vše, co bude k posílení sektoru potřeba.

"Američané se mohou spolehnout, že bankovní systém je bezpečný," řekl Biden. "Vaše vklady tam budou, až je budete potřebovat," dodal. Totéž podle něj platí i pro malé podniky. 

Americký prezident zopakoval, že peníze daňových poplatníků na řešení situace použít nehodlá. Investory ale vláda chránit nebude, protože nikdo není podle něj nad zákonem. Manažeři obou bank, které přešly pod státní kontrolu, budou propuštěni. "Vědomě riskovali, a když se riziko nevyplatilo... přijdou o peníze. Tak funguje kapitalismus," řekl Biden.


Americké úřady uzavřely newyorský finanční ústav Signature Bank. Rozhodnutí následuje po pátečním uzavření poboček SVB, což znamená největší pád banky v USA od krachu finančního ústavu Washington Mutual v roce 2008. Kontrolu nad Signature Bank převzala Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Všichni střadatelé dostanou své peníze zpět a daňoví poplatníci neponesou žádné náklady na sanaci, uvedlo americké ministerstvo financí ve společném sdělení s centrální bankou (Fed) a FDIC.

"Požádám Kongres a bankovní regulátory, aby posílili pravidla pro banky, aby se snížila pravděpodobnost, že se tento druh selhání bank bude opakovat a abychom ochránili americká pracovní místa," řekl Biden. Prezident čelí rozdělenému Kongresu, což by mohlo ztížit přijímání přísnějších pravidel. Republikáni i demokraté ale bankovní manažery ze Silicon Valley kritizovali, uvedla agentura Reuters.
Akcie amerických bank mezitím dál oslabují. Akcie banky First Republic ze San Franciska na začátku dnešního obchodování ztrácely kolem 65 procent, zhruba 33 procent odepsaly už minulý týden. Akcie Bank of America, druhé největší banky v USA, odepisovaly asi čtyři procenta, zatímco poskytovatel finančních služeb Charles Schwab ztrácel kolem osmi procent.

Hlavní akciové indexy v Evropě ztrácejí zhruba od dvou do tří procent. Prudký pokles také zaznamenávají bankovní akcie.

 

Čtěte více:

Peníze se valí do dluhopisů, poptávka po bezpečí dál stoupá
10.03.2023 16:32
Závěr týdne dodal nová data z amerického trhu práce. Dopadla smíšeně, ...
Rozbřesk: V USA padly dvě banky a šance na agresivní zvyšování sazeb Fedem se vypařily
13.03.2023 9:13
Na trhy se ke konci minulého týdne vrátila velká nervozita, tentokrát ...
Bankovní zemětřesení pokračuje a drží trhy ve velkém stresu
13.03.2023 12:15
Po kolapsu SVB přes víkend skončila newyorská Signature Bank a nedůvěr...
Týdenní výhled: Krach si říká SVB, bankovní sektor se otřásá
13.03.2023 13:38
Nosné téma tohoto týdne bylo dáno už v závěru toho minulého. Jmenuje s...

Váš názor
  • Jasan !
    13.03.2023 20:30

    Jak to říká JOE tak je to v oukeji !
    drewid
Aktuální komentáře
17.03.2026
17:15Mýtus nabídkové inflace?
15:36Man Group uvažuje o recesi vyvolané cenami ropy, podle Tradition Dubai trhy pracují se scénářem stagflace
13:29Goldman Sachs: Největší ropný šok v historii dopadá nejvíce na naftu a letecké palivo
13:18Studie: Umělá inteligence změní trh práce, nejvíc ohrozí administrativu
12:44Šéfka Commerzbank chce zvýšit zisk a ukázat, že nabídku od UniCredit nepotřebuje
11:55Důvěra v německou ekonomiku se prudce propadla, rostoucí ceny komodit tlačí na energeticky náročné obory
11:36Evropské akcie se vydávají vzhůru, DAX ale brzdí špatná data  
10:20Objednávky za bilion dolarů a mnohem víc. Co všechno Huang na každoroční konferenci Nvidie odhalil?
9:08Německo zatím z fondu na investice látá především díry v rozpočtu, tvrdí výzkumníci z Ifo
8:54Rozbřesk: Porostou v eurozóně sazby? S ropou posiluje dolar
8:48Šéf Nvidie čeká do 2027 objednávky za bilion dolarů, Trump věří, že získá Kubu. Evropska zahájí poklesem  
6:09Wall Street stále věří americkým akciím. S&P 500 má podle ní prostor k dalšímu růstu  
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW