Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavební výroba v ČR v květnu meziročně znovu klesla, oproti dubnu vzrostla

Stavební výroba v ČR v květnu meziročně znovu klesla, oproti dubnu vzrostla

07.07.2023 10:24
Autor: ČTK

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně klesla o 2,7 procenta. Nižší byla produkce v pozemním stavitelství, což jsou stavby bytových i nebytových budov, i v inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí. Ve srovnání s dubnem tuzemská stavební výroba o jedno procento vzrostla. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Naposledy české stavebnictví v meziročním srovnání stouplo v lednu, následující čtyři měsíce klesá. V květnu nicméně meziroční pokles zpomalil na 2,7 procenta z dubnových 6,4 procenta.

"V květnu stavební produkce ve srovnání s dubnem rostla o 1,0 procento. Meziročně zmírnila svůj pokles a byla nižší o 2,7 procenta. K tomuto poklesu přispěly inženýrské i pozemní stavby," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 1,5 procenta, v inženýrském stavitelství klesla o 5,8 procenta.

Stavební úřady vydaly v květnu 7088 stavebních povolení, což bylo meziročně o 11,4 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 57,8 miliardy korun a ve srovnání s loňským květnem vzrostla o 16,1 procenta.

V květnu se začalo stavět 3451 bytů, což je meziročně o třetinu méně. "Tento pokles je do značné míry ovlivněn vysokou srovnávací základnou. Loni v květnu byl zahájen rekordní počet bytů," vysvětlil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 3,1 procenta, bylo jich 2966.

Stavební firmy podle statistiků i nadále trápí nedostatek pracovníků. Průměrný počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně snížil o 0,7 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v květnu meziročně vzrostla o 11,3 procenta.


Čtěte více:

Evropa zahájí pozitivně, Samsung zapsal nejnižší zisk za 14 let
07.07.2023 8:55
Evropské akciové trhy zahájí páteční obchodování pozitivně, futures pa...
Rozbřesk: Tuzemský průmysl meziměsíčně rostl, koruna oslabila k hranici 23,90 EUR/CZK
07.07.2023 9:08
Tuzemský průmysl držel v posledních čtvrtletích českou ekonomiku nad v...
Průmyslová výroba v ČR v květnu mírně zrychlila meziroční růst na 1,4 procenta
07.07.2023 10:01
Průmyslová výroba v Česku v květnu mírně zrychlila meziroční růst na 1...
Vysoké výnosy nejsou fajn? Akcie před daty v defenzivě
07.07.2023 10:17
Včerejší obchodování na Wall Street pokazila silná data z americké eko...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2026
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB
14:00Bank of England drží sazby, ale připouští blížící se snížení
13:10Braňo Soták: Alphabet kráčí po tenkém laně. Zatím ale mezi masivními investicemi a doručovaným růstem balancuje úspěšně  
13:08Pandora reaguje na volatilitu stříbra: uvede platinovou kolekci
12:07Rotace z technologií a volatilní drahé kovy. Trhy zůstávají rozvířené  
11:26Turbulence na zlatu a stříbru
10:55Německý průmysl překvapil. Zakázky v prosinci vzrostly nejvíc za dva roky
10:10Shell zaznamenal nejslabší čtvrtletní zisk za pět let, zpětné odkupy akcií ale nesnížil
10:05Maloobchod na konci roku zklamal. I tak ale spotřeba domácností táhne ekonomiku
9:51Vestas zvyšuje výhled, dividendu i buyback. Akcie však po výsledcích klesají
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Česká inflace poklesla zejména kvůli energiím, co na to dnes ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.