Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Italské banky Unicredit nebo Intesa na burzách propadají, země zavedla 40% daň z nadměrných zisků

    Italské banky Unicredit nebo Intesa na burzách propadají, země zavedla 40% daň z nadměrných zisků

    08.08.2023 9:13, aktualizováno: 9.8. 8:31
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Italské banky, obchodované na burzách propadají poté, co Itálie zavádí 40procentní daň z mimořádných zisků bank. Vybrané peníze chce podle místopředsedy vlády a ministra infrastruktury Mattea Salviniho použít na pomoc držitelům hypoték a na snížení daní. Opatření, které velmi negativně překvapilo trhy, schválila italská vláda v pondělí pozdě večer na posledním zasedání před letní přestávkou. Na trzích tak dnes vidíme akcie banky Unicredit propadat v úvodu obchodování o 6,5 % či akcie banky Intesa o 7 %.

    Daň z bankovních mimořádných zisků vláda začlenila do rozsáhlého balíku opatření, která sahají od licencí na taxi až po zahraniční investice. Podle agentury ANSA by daň mohla přinést do státní kasy přes dvě miliardy eur (48,5 miliardy Kč). Vláda podle zdrojů agentury Reuters předpokládá, že na dani vybere necelé tři miliardy eur, odhady některých analytiků jsou ale vyšší.

    "Stačí se podívat na zisky bank v prvním pololetí roku 2023, které jsou také výsledkem zvýšení sazeb Evropské centrální banky (ECB), abychom si uvědomili, že nemluvíme o pár milionech, ale mluvíme o miliardách," řekl Salvini na tiskové konferenci v Římě, na níž se objevil bez premiérky Giorgii Meloniové. Vůdce krajně pravicové Ligy je považován za nejhlasitějšího člena vládnoucí koalice, když jde o populistické otázky, píše Bloomberg.

    "Jestliže (je pravda, že) se náklady na peněžní zátěž pro domácnosti a podniky zvýšily a zdvojnásobily, nezdvojnásobilo se stejně to, co dostávají majitelé běžných účtů," řekl Salvini a dodal, že existuje velký rozdíl mezi sazbami uplatňovanými na půjčky a sazbami, které banky poskytují střadatelům.

    Zisky italských bank v prvním pololetí prudce vzrostly, protože stoupající úrokové sazby zvýšily příjmy z půjček. Banky Sanpaolo SpA a UniCredit SpA minulý měsíc zvýšily v reakci na rychlé zpřísňování měnové politiky ECB celoroční výhledy už druhé čtvrtletí po sobě. Analytici ze společnosti Bank of America odhadují, že by daň italské banky mohla přijít na dvě až devět procent jejich příjmů.

    Italský bankovní index dopoledne ztrácel přes sedm procent. Akcie rakouské banky Erste na pražské burze odepisují před polednem 1,5 procenta.

    O tom, že se italská vláda chystá více zdanit banky, aby financovala opatření na pomoc rodinám, které se potýkají s nárůstem životních nákladů, informovala už v dubnu agentura Reuters. Ministr hospodářství v červnu takové plány popřel. Italská vláda, včetně premiérky Meloniové, opakovaně kritizovala ECB za pokračující zvyšování úrokových sazeb.


    Čtěte více:

    Švýcaři v referendu schválili návrh zákona o uhlíkové neutralitě i vyšší daň
    19.06.2023 9:24
    Švýcaři v referendu schválili návrh zákona usilující o dosažení uhlíko...
    Tuzemským bankám v prvním čtvrtletí klesl zisk. Úřadují nižší úrokové výnosy i windfall daň
    20.06.2023 8:58
    Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním čtvrtletí klesl meziroč...
    Rozbřesk: Italské rizikové spready v laufu, ale jen díky ECB
    12.07.2023 9:20
    Itálie je znovu v kurzu. Nejde však ani tak o destinaci pro letní dovo...
    Italská UniCredit zvýšila ve čtvrtletí zisk o 14,9 procenta, zvedla výhled
    26.07.2023 9:20
    Italská banka UniCredit zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziroč...

    Váš názor
    •  
      08.08.2023 10:13

      Alespoň v Itálii s tím začali něco dělat. A jak ta prasárna funguje? Příklad: ČSOB, uložím si vklad nad 1 milion, v současnosti bude úročen (spoření s "bonusem") sazbou 0,15% p.a., ale banka si volnou likviditu obratem uloží u ČNB za 7%, bez rizika a s garancí ČNB. Jestli tohle není zlodějina za bílého dne, tak už nevím.
      bob
      •  
        08.08.2023 10:20

        A bonus je těch +0,05 % p.a. nebo +0,10 % p.a.?
        SajzeKatze
      •  
        08.08.2023 10:19

        No ale vybrat ten zisk mimoradnou dani do statniho rozpoctu a pak to rozdat hypotekarum neni taky zrovna ferovy. A stradatelum to nijak nepomuze. Aneb Vase uspory jsou ted nase uspory, smula.
        Ai-kun
    • kolik ze ceska entita
      08.08.2023 9:47

      posila sve matce do italie? to musi ceske stradatele tesit ze prispivaji do italskeho rozpoctu
      eple
    Aktuální komentáře
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
    9:30CZ - PMI v průmyslu
    16:00USA - Index ISM v průmyslu