Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stellantis chce prorazit v Číně, zvažuje spojení s tamním výrobcem elektromobilů

Stellantis chce prorazit v Číně, zvažuje spojení s tamním výrobcem elektromobilů

23.08.2023 16:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Stellantis podle agentury Bloomberg zvažuje spojení s čínským výrobcem elektromobilů, díky čemuž by druhý největší výrobce automobilů dle tržeb v Evropě posílil svoji pozici na největším světovém trhu.

Výrobce automobilů prozkoumal potenciální spolupráci s čínskými producenty elektromobilů včetně Zhejiang Leapmotor Technologies, uvedly zdroje, které si nepřejí být jmenováni. Po vzoru svých rivalů, Stellantis přemýšlí nad možnostmi jako jsou investice do lokální EV firmy a obchodní partnerství, které by firmě pomohlo v Číně růst.

Úvahy stále probíhají a žádné finální rozhodnutí ještě nepadlo, uvedly zdroje. Další světoví výrobci včetně koncernu Volkswagen rovněž vyjádřili zájem o případné spojení se společností Leapmotor.

Agentura Bloomberg oslovila uvedené společnosti se žádostí o rozhovor, nicméně mluvčí Stellantisu a Volkswagenu se odmítli vyjádřit. Nereagoval ani zástupce společnosti Leapmotor.

Partnerství by odpovídalo „asset-light“ strategii v Číně, kterou nastolil šéf Stellantisu Carlos Tavares poté, co společnost loni zastavila výrobu ve své jediné tamní Jeep továrně a zvažovala úplný konec výroby aut v zemi.

V červenci Tavares uvedl, že je spokojen se svým rozhodnutím snížit počet zaměstnanců a dále řekl, že konkurenti Volkswagen a General Motors jsou v Číně „pod tlakem“ jak výrobci vozidel snižují ceny.

Stellantis stále má tzv. joint venture s Dongfeng Motor Group o prodeji aut Peugeot a Citroën v Číně. Nastupující finanční ředitel automobilového gigantu, který vznikl v roce 2021 spojením Fiatu Chrysler a francouzské skupiny PSA Group v červenci uvedl, že řešení situace v Číně je klíčové vzhledem k významu této země pro přechod na elektromobily.

Globální výrobci aut pokukují po čínském trhu s elektromobily s cílem expandovat do druhé největší světové ekonomiky. Volkswagen minulý měsíc uvedl, že plánuje investovat 700 milionu dolaru do čínské společnosti Xpeng a společně vyvíjet elektromobily v Číně.

Zdroj: Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

Activision a Microsoft v Británii nabídly ústupky, aby se mohly spojit
22.08.2023 10:54
Americká společnost Activision Blizzard prodá svá streamovací práva mi...
V Číně vznikají ve velkém hřbitovy elektromobilů, „podivné monumenty rozvoje této technologie“
22.08.2023 11:12
Bloomberg informuje, že v řadě čínských měst se objevují parkoviště s ...
Evropské trhy hájí mírné zisky, Wall Street vyčkává na výsledky Nvidie a slova šéfa Fedu
22.08.2023 16:38
V mírných ziscích se v úterý drží akciové burzy v Praze, Evropě a velm...
Bloomberg: Huawei v Číně buduje tajnou síť výroben polovodičů, chce obejít sankce
23.08.2023 8:47
Čínská technologická společnost Huawei buduje napříč Čínou tajnou síť ...
Německý vývoz do zemí mimo EU se v červenci meziměsíčně snížil o 2,9 procenta
23.08.2023 12:11
Německý vývoz do zemí mimo Evropskou unii se v červenci oproti předcho...

Váš názor
  •  
    24.08.2023 12:09

    Tak Citroen se v číně vyrábí a to i pro evropu. No ikonický asi už nebude.
    kočák
  • Tohle vůbec nechápu
    24.08.2023 11:08

    A proč by se chtěli s nimi spojit Číňani? Aby se dělili o zisk. A obráceně proč by chtěli s zahraniční společnosti. Aby do firmy kde mají srandovní podíl sypali peníze? Padající prodeje zahraničních značek je výsledek vlastnických vztahu v Číně. Číňani nemají potřebu financovat upadající firmy protože všechny technologie už převzali. Mají vlastní 100% vlastněné. A zahraniční by byly blázni kdyby to jako menšinový vlastník financovali. Zisk VW z Činy tvoří pouhých 15%. Za vytvoření si světové konkurence to je snad největší tragický počin v ekonomice za 150 let.
    HenryFord
Aktuální komentáře
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s prom. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025
20:00ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data