Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podnikatelská aktivita v eurozóně v září nečekaně klesla, v Německu hrozí recese

Podnikatelská aktivita v eurozóně v září nečekaně klesla, v Německu hrozí recese

23.09.2024 12:35
Autor: ČTK

Podnikatelská aktivita v eurozóně v září nečekaně klesla, přestože analytici očekávali jen mírné zpomalení růstu. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnost S&P Global. K poklesu přispělo zastavení růstu v dominantním odvětví služeb a prohloubení poklesu ve zpracovatelském průmyslu, uvedla agentura Reuters. V Německu podle analytiků hrozí hospodářská recese.

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, se v září snížil na 48,9 bodu ze srpnových 51 bodů. Dostal se tak pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity.

Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že aktivita se v pásmu růstu udrží a že souhrnný index jen mírně klesne. Odhadovali, že se dostane na 50,5 bodu. Dílčí index pro sektor služeb klesl z 52,9 bodu na 50,5 bodu. I to je za očekáváním analytiků, kteří v průměru předpovídali pokles indexu na 52,1 bodu.

Na celkovém poklesu za eurozónu se podepsal vývoj v Německu a ve Francii. Po velmi příznivém vývoji v srpnu, který byl ovlivněn olympijskými hrami, ve Francii prudce klesla aktivita ve službách. Dílčí index pro tento sektor tam klesl ze srpnových 55 bodů na 48,3 bodu, což je šestiměsíční minimum. Indikátor je pod 50 body, takže aktivita ve službách opět klesá.

V Německu podnikatelská aktivita v září klesla nejprudším tempem za posledních sedm měsíců. Souhrnný index nákupních manažerů S&P Global v této největší evropské ekonomice klesl na 47,2 bodu ze srpnových 48,4 bodu.

Prudký pokles indexu v Německu může předznamenávat oslabení ekonomiky. "Zdá se, že je zaděláno na technickou recesi," řekl agentuře Reuters hlavní ekonom finančního ústavu Hamburg Commercial Bank (HCOB) Cyrus de la Rubia. Technická recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

 

Čtěte více:

Dominik Rusinko: Český průmysl dále zápolí se slabou poptávkou
03.06.2024 10:09
Květnová šetření mezi nákupními manažery (PMI) ukázala na zlepšení nál...
Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
21.06.2024 10:59
Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršil...
Ekonomiku eurozóny podpořily Olympijské hry v Paříži. Jejich efekt je ale jen dočasný
22.08.2024 13:41
Ekonomika eurozóny dostala nečekaně silný impuls po olympijských hrách...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %
14:42ČNB zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu
13:38Bank of England drží sazby, varování před inflací ale trvá
12:20Apple a Intel spojují síly. Strategické partnerství má oživit americký polovodičový průmysl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y