Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jan Čermák: Fed protahuje pauzu a zpomaluje redukci bilance

Jan Čermák: Fed protahuje pauzu a zpomaluje redukci bilance

19.03.2025 21:19
Autor: Jan Čermák, ČSOB

Fed se nachází ve velmi choulostivé situaci, která nemohla být lépe demonstrována než prezentací nové (tj. březnové) kvartální prognózy. Na ní je zajímavé, že Fed sice provedl poměrně zásadní úpravu růstu a inflace ve stagflačním duchu, avšak nikterak nezasáhl do konsensuální projekce vývoje oficiálních úrokových sazeb pro následující tři roky. To lze v jistém smyslu interpretovat jako holubičí signál, jenž je navíc komunikačně podpořený tím, že v základním scénáři Fedu je pro-inflační šok přicházející z vyšších brán jen jako dočasný s tím, že dlouhodobá inflační očekávání zůstanou ukotvena.

Druhým lehce hobičím signálem je pak reálný zásah do měnové politiky, který spočívá ve zpomalení tempa redukce bilance Fedu (neboli tzv. kvantitativního utahování). Aby Fed předešel možnému napětí na peněžním trhu, tak centrální banka od dubna hodlá prodávat dluhopisy již “jen” za 40 mld. dolarů měsíčně, přičemž aktuálně prodeje činí 60 mld. dolarů. Šéf Fedu J. Powell se snažil na tiskovce tuto úpravu bagatelizovat v tom smyslu, že nejde o úpravu měnové politiky (čti restrikce), ale jen o technicky laděné opatření. Nicméně zde je třeba vidět, že manipulace s bilancí je nyní již vcelku standardní nástroj měnové politiky (kdy její redukce je považovat za restrikci). Na druhou stranu je ale třeba k tomuto tématu dodat, že podle Powella mezi centrálními bankéři panovala velká shoda ohledně toho, že není třeba tento proces (prodejů dluhopisů) přerušit či dokonce zastavit, jak se o to bylo popsáno v podrobném zápisu z diskuze z lednového zasedání FOMC.

Jak tedy dále, resp. jak dlouhá může být právě započatá pauza ve snižování amerických oficiální úrokových sazeb? Šéf Fedu Powell se samozřejmě snažil vyhnout odpovědi na přímou otázku směřující k možnému rozhodnutí na příštím - tedy květnovém - zasedání. Powell pouze uvedl, že s ohledem na velkou nejistotu v budoucí hospodářské politice, Fed nebude nikam pospíchat. Šéf centrální banky ovšem jedním dechem dodal, že vedení Fedu bude bedlivě sledovat především tvrdá data přicházející z ekonomiky. Ta prozatím podle Powellla nevykazují výrazné změny směrem k horšímu, ale z tónu jeho přednesu na tiskovce vyplývá, že pokles ekonomické aktivity představuje nyní větší riziko, než eventuální (jednorázový) nárůst inflace.


 

Čtěte více:

Fed sazby nesnížil,  čeká nižší růst ekonomiky a vyšší inflaci
19.03.2025 19:22
Představitelé americké centrální banky Fed na druhém zasedání v řadě p...
Americké akcie reagovaly na Fed pozitivně
19.03.2025 21:04
Americké akcie reagovaly na rozhodnutí Fedu o sazbách pozitivně a rost...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.02.2026
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  
11:38Česká inflace klesá kvůli energiím, rozevírají se nůžky uvnitř služeb
10:08Rivian překvapil investory: hlásí první roční hrubý zisk a razantně navýší dodávky
8:52Rozbřesk: Koruna čeká na finální výsledek inflace, averze k riziku před americkou inflací roste a pomáhá dolaru
8:51CSG má investiční rating, Amazon vynesl své satelity do vesmíru a evropské futures jsou v zeleném  
6:01BlackRock věří rozvíjejícím se trhům, Gabeli Funds považuje valuace technologií za rozumné
12.02.2026
22:02Americké akciové indexy čelí výprodejům  
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  
10:38Platební obr Adyen lehce zmírnil výhled, jeho akcie se propadly o dvacet procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - CPI, y/y