Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod v listopadu zrychlil na 3,3 % s přispěním potravin, elektroniky či nábytku

Maloobchod v listopadu zrychlil na 3,3 % s přispěním potravin, elektroniky či nábytku

17.01.2006 9:15
Autor: 

Následují vybrané body tiskové zprávy ČSÚ:
Sezónně očištěné tržby v maloobchodě bez motoristického segmentu v listopadu meziměsíčně reálně vzrostly o 0,6 %. Sezónně neočištěné tržby se zvýšily meziročně o 4,8 %, nejvíce k růstu přispěly nespecializované prodejny s převahou potravinářského zboží a prodejny elektroniky, nábytku, železářského a dalšího zboží pro domácnost.

Sezónně očištěné tržby v maloobchodě (OKEČ 52) v listopadu meziměsíčně reálně vzrostly o 0,6 %, trendová složka se zvýšila o 0,4 %, její růst zůstal zhruba na říjnové úrovni. Sezónně neočištěné tržby se při stejném počtu pracovních dní v letech 2004 a 2005 zvýšily meziročně reálně o 4,8 %, z toho za prodej nepotravinářského zboží o 5,1 % a za prodej potravin o 4,3 %.

Nejrychleji rostly tržby v prodejnách textilu a obuvi, v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží a v prodejnách elektroniky, nábytku, železářského a dalšího zboží pro domácnost. Pokles zaznamenal pouze stánkový a ostatní prodej provozovaný mimo prodejny (o 1,8 %). K celkovému růstu přispěly nejvíce nespecializované prodejny s převahou potravinářského zboží a prodejny elektroniky, nábytku, železářského a dalšího zboží pro domácnost.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem vzrostly v listopadu sezónně očištěné tržby v maloobchodě v EU 25 reálně meziměsíčně o 0,4 % a meziročně po očištění o pracovní dny o 1,4 %. Z členských států, za které byla data dostupná, rostly tržby meziročně v Lotyšsku o 20,6 %, v Litvě o 17,7 %, na Slovensku o 10,2 %, v Polsku o 9,9 %, ve Švédsku o 8,9 %, ve Slovinsku o 8,5 %, v Dánsku o 5,8 %, ve Finsku o 5,1 %, ve Spojeném království o 1,9 %, v Portugalsku o 1,4 %, ve Francii o 0,5 % a ve Španělsku o 0,1 %. Snížily se v Belgii o 4,1 %, v Lucembursku o 2,9 % a v Německu o 0,6 %.

V motoristickém segmentu (OKEČ 50) se sezónně neočištěné tržby zvýšily meziročně reálně o 0,2 %. Stejně jako v předchozím měsíci se snížil prodej pohonných hmot (o 2,3 %), prodej a opravy motorových vozidel rostly o 1,6 %. Nízký růst tržeb za prodej motorových vozidel byl ovlivněn mimo jiné vysokou základnou srovnatelného období roku 2004.

V maloobchodě včetně motoristického segmentu (OKEČ 52 + 50) vzrostly sezónně očištěné tržby meziměsíčně reálně o 0,1 % a sezónně neočištěné tržby meziročně reálně o 3,3 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data