Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní dluh v roce 2005: 67.500 korun na hlavu (včetně nemluvňat)

Státní dluh v roce 2005: 67.500 korun na hlavu (včetně nemluvňat)

9.1.2006 15:47
Autor: David Marek

Ministerstvo financí před chvílí uvolnilo informace o státním dluhu ke konci prosince loňského roku. Dluh vlády se prohloubil na 691,2 miliardy korun, což představuje 67.472 korun na osobu, resp. 23,8 % HDP (při použití našeho odhadu HDP ve 4. čtvrtletí 2005). Státní dluh se v loňském roce zvýšil o 98,3 miliardy korun (16,6 %). Hlavní příčinou růstu státního dluhu byl schodek státního rozpočtu, jež dosáhl 56,4 miliardy. Úhrada části ztráty České konsolidační agentury přidala ke státnímu dluhu dalších 30 miliard.

Zvýšení státního dluhu bylo financováno především střednědobými a dlouhodobými dluhopisy, prodanými na domácím trhu. Jejich objem se loni zvýšil o 97 miliard. Ministerstvo financí si přitom vytklo za cíl emitovat domácí dluhopisy v objemu maximálně 120 miliard. Cíl byl tedy splněn. Stejně tak by měly být splněny cíle pro podíl krátkodobého dluhu na celkovém dluhu a průměrnou dobu do splatnosti státního dluhu. Pro modifikovanou duraci dluhu byl na loňský rok vyhlášen cíl 3,8 roku s povolenou odchylkou 0,4 roku. Skutečnost na konci roku 2005 byla 3,9 roku.

Řízení státního dluhu problémem není. Napomáhá tomu prozatím přiměřená úroveň dluhu a poptávka na středoevropských aktivech ze strany domácích institucí i globálních investorů. Kritickým momentem zůstává rychlost zvyšování státního dluhu. Již třetí rok v řadě se státní dluh zvýšil téměř o 100 miliard. Veřejný dluh zahrnující také závazky obcí, krajů,mimorozpočtových fondů a zdravotních pojišťoven převyšuje hranici jednoho bilionu korun a pokud bychom jej přiblížili přepočtem na jednoho obyvatele, dosáhli bychom částky 102.000 korun. I přes snížení rozpočtových schodků stále nebylo dosaženo takové stability veřejných financí, aby se dále nezvyšoval státní a veřejný dluh. Při současném tempu růstu potenciálního produktu, inflaci, výnosech státních dluhopisů a primárním rozpočtovém saldu bude zadlužení dále zvolna stoupat.

Váš názor
 • Ilustrační obrázek...
  10.1.2006 10:30

  ...je nevhodný, ve spojitosti s textem vyvolává dojem škaredé vlády, která je schopna nevinné miminko zadlužit. Ale proto jste jej k článku přilepili.
  M.
 • Dluh
  10.1.2006 9:45

  Myslím že by bylo dobré při hysterizování českého čtenáře o výši státního dluhu uvést jaký dluh na hlavu mají vyspělé ekonomiky např. USA, Německo atd a srovnatelné ekonomiky zemí vstoupivších do EU jako Maďarsko, Polsko atd. Z ekonomie víme že přiměřený dluh je pro stát výhodnější než žádný. Tato informace v článku chybí aby si čtenář udělal politicky nezaujatý obrázek.
  Černý
  • státní dluh
   10.1.2006 10:20

   Dík pane Černý, i já bych uvítal, kdyby pan David Marek uváděl ve svých "analýzách" srovnání stejných ukazatelů u nás po přepočtu s vyspělými zeměmi. Jinak z nich silně čpí politická objednávka jeho alma rodné strany. Dluhu USA - našeho idolu možná dosáhneme, jen když vydělí náš dluh pouze počtem "nemluvňat". Skutečně seriozní ekonom poskytuje srovnatelné údaje a ne porovnání hrušek s jablky, či momentálně vyhovující údaj
   Pavel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university