Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Běžný účet za třetí kvartál skončil schodkem 32,5 miliard

8.12.2005 10:33
Autor: 

Následují vybrané body tiskové zprávy ČNB:
Ve třetím čtvrtletí dosáhl schodek běžného účtu platební bilance 32,5 mld. Kč (1,1 mld. EUR). Saldo přílivu zahraničního kapitálu na finančním účtu bylo 32,4 mld. Kč (1,1 mld. EUR). Devizové rezervy ČNB bez vlivu kursových rozdílů se zvýšily o 2,7 mld. Kč (0,1 mld. EUR). Schodek běžného účtu vztažený k HDP v běžných cenách poklesl podle odhadu ČNB na 2,8% (na roční bázi). Uvedený vývoj souvisel především s růstem přebytku výkonové bilance (obchodní bilance za zboží a služby) na 1,7% HDP.

Saldo obchodní bilance bylo ve třetím čtvrtletí aktivní ve výši 0,3 mld. Kč, což představuje podle zpřesněných údajů ČSÚ meziroční zlepšení o 8,5 mld. Kč. Tempo růstu vývozu v běžných cenách (index 108,1) převyšovalo dynamiku růstu dovozu (index 106).

Kapitálový účet skončil ve třetím čtvrtletí jako vyrovnaný. V rámci vládních operací činily příjmy prostředků z fondů EU 0,3 mld. Kč. V oblasti soukromých kapitálových převodů byly příjmy vyplývající z převodů aktiv migrantů vyrovnány platbami z obchodování s autorskými právy.

Saldo přílivu zahraničních zdrojů na finančním účtu platební bilance dosáhlo ve třetím čtvrtletí 32,4 mld. Kč. V tomto výsledku se promítl příliv zahraničních přímých investic a čerpání finančních úvěrů vládním sektorem a podnikovou sférou. Naopak u portfoliových investic (vč. operací s deriváty) pokračovalo zvyšování investic českých subjektů v zahraničí. Poměr finančního účtu k HDP poklesl podle odhadu ČNB na 7 % HDP (na roční bázi).

Saldo příliv přímých zahraničních investic do České republiky se uskutečnil vzhledem k dokoupení akcií Českého Telecomu zahraničním investorem od portfoliových investorů v rozsahu 43,4 mld. Kč (meziročně o 11 mld. Kč vyšší). Zahraniční přímé investice do české ekonomiky dosáhly 54 mld. Kč, z čehož 33 mld. Kč bylo investováno do navýšení základního kapitálu podniků a 20,3 mld. Kč činí předpokládaná výše podílu zahraničních vlastníků na reinvestovaném zisku. Rozsah čistého čerpání úvěrů od mateřských společností nebyl 5 významný. Rozhodujícím příjemcem investičních prostředků se vzhledem k výše uvedené transakci stalo odvětví dopravy a telekomunikací (87% všech investic do základního kapitálu). S výrazným odstupem následovaly odvětví obchodu s nemovitostmi, poskytování služeb pro podniky a rozvoje obchodní sítě. Podíl investic pocházejících ze zemí Evropské unie na celkovém přílivu přímých investic do České republiky dosáhl 97% (nejvíce ze Španělska, Německa a Rakouska).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC