Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní dluh v 1. polovině roku a škrty v emisích dluhopisů pro druhé pololetí

Státní dluh v 1. polovině roku a škrty v emisích dluhopisů pro druhé pololetí

16.9.2005 11:57
Autor: David Marek

Státní dluh se ve 2. čtvrtletí zvýšil na 643,6 mld. Kč ze 618,2 mld. Kč na konci 1. čtvrtletí. V poměru k HDP nyní dosahuje 22,8 %. Vzhledem k původně plánovanému schodku státního rozpočtu na letošní rok a emisnímu kalendáři státních pokladničních poukázek a státních dluhopisů byl tento vývoj státního dluhu vcelku předvídatelný.

Nicméně i červencová a srpnová data potvrdila, že letošní schodek státního rozpočtu bude zřejmě výrazně nižší ve srovnání se schváleným rozpočtem. Z toho vyplývají i nižší výpůjční požadavky vlády. Podle strategie financování a řízení státního dluhu v letošním roce měly hrubé výpůjční požadavky letos činit 136 miliard korun, z čehož 22 miliard padne na refinancování letos splatných dluhopisů, 30 miliard na úhradu části ztráty ČKA a zbytek na saldo státního rozpočtu. Schodek rozpočtu byl ovšem plánován ve výši 84 miliard. Po dvou třetinách roku je ovšem rozpočet v přebytku 10 miliard korun. V posledních dvou letech se v poslední třetině roku stačilo saldo propadnou zhruba o 40 miliard. Je tedy možné, že letošní rozpočet nakonec vykáže schodek až o 30 miliard korun nižší než byl původní předpoklad.

Při dnes zveřejněném emisním kalendáři státních dluhopisů a státních pokladničních poukázek pro poslední kvartál letošního roku a rozsahu využívání přímých půjček (úvěr od Evropské investiční banky) se zdá být další emise eurobondů v letošním roce nepravděpodobná. Celková emise dluhopisů na domácím trhu by měla dosáhnout 120 miliard korun, emise eurobondů 30 miliard, disemise pokladničních poukázek o něco málo více než 30 mld. I zde je ovšem možné omezení emisí státních dluhopisů, vydrží-li příznivý vývoj rozpočtu i po zbytek roku. To již ostatně naznačil náměstek ministra financí Eduard Janota. Přímé půjčky by se měly podle původního záměru zvýšit zhruba o 12 miliard. Podle naší prognózy se státní dluh v letošním roce zvýší zhruba o 90 až 100 mld. Kč na 23,7 % HDP z loňských 21,6 % HDP. Zároveň by měla být bez problému naplněna všechna kritéria řízení státního dluhu. Jen je potřeba dát si při hodnocení hospodaření vlády pozor i na ostatní kanály, kudy protékají státní peníze. Schodek veřejných rozpočtů a veřejný dluh poskytují méně příznivý obrázek.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba