Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankovní rada ČNB se v srpnu shodla na ponechání sazeb na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB se v srpnu shodla na ponechání sazeb na stávající úrovni

2.9.2005 11:16
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČNB
Jednání bankovní rady se zabývalo srpnovou situační zprávou, která analyzovala nově dostupné informace a vyhodnocovala rizika spojená s naplňováním červencové prognózy.

Červencová meziroční inflace 1,7 % byla o 0,3 p.b. nižší než předpokládala aktuální prognóza. Odchylka byla způsobena pomalejším růstem korigované inflace bez pohonných hmot a rychlejším poklesem cen potravin. O něco méně ve srovnání s prognózou vzrostly také regulované ceny. Naopak ceny pohonných hmot rostly rychleji. Aktuální údaje z oblasti cen průmyslových výrobců a dovozních cen indikují mírně vyšší hodnoty oproti prognóze. Ceny zemědělských výrobců v červenci v zásadě naplnily předpoklady prognózy.

Nově zveřejněné údaje o vývoji nabídkové strany ekonomiky a zahraničního obchodu nesignalizují zásadnější rizika naplnění prognózy, očekávající ve druhém čtvrtletí růst HDP blízko 4 %. Nižší investiční aktivita oproti prognóze by mohla být kompenzována příznivějším vývojem obchodní bilance. Vývoj nezaměstnanosti odpovídá prognóze, mzdový vývoj v průmyslu a stavebnictví však naznačuje mírně nižší růst mezd v podnikatelské sféře.

Po prezentaci situační zprávy bankovní rada diskutovala rizika naplňování červencové prognózy. Celkově panovala shoda na tom, že rizika lze považovat za mírná a vyrovnaná. Diskuse bankovní rady se týkala několika okruhů.

Vysoké ceny ropy a očekávaný vývoj regulovaných cen představují krátkodobě proinflační faktor. Zaznělo také, že střednědobě by mohlo dojít prostřednictvím mezd k přenosu nákladových tlaků do cen. Na druhé straně bylo řečeno, že vysoké ceny ropy mohou být rizikem pro zahraniční ekonomický růst. Podobně i vyšší růst regulovaných cen může vést k oslabení domácí poptávky v ostatních segmentech domácí ekonomiky.

Bankovní rada diskutovala vývoj investic a jeho možné implikace na ekonomický vývoj. Oproti červencové prognóze lze ve druhém čtvrtletí očekávat nižší investiční dynamiku, zejména v důsledku zpomalení soukromých investic. Investice veřejného sektoru vykazují poměrně dynamický růst. Slabší soukromé investice spolu s nižším přílivem přímých zahraničních investic mohou naznačovat oslabení nabídkové strany ekonomiky. Byla vyslovena hypotéza, že oslabení soukromých investic může souviset s rostoucí konkurencí ve světové ekonomice a postupnou ztrátou relativní konkurenceschopnosti ČR. Opakovaně zaznělo, že budoucí investiční atraktivita české ekonomiky souvisí mj. i s vývojem domácího podnikatelského prostředí a mírou a způsobem regulace ze strany státu.

Značná pozornost se věnovala vývoji platební bilance. Platební bilance byla opakovaně označena za důležitý faktor pro tvorbu kurzových očekávání. Ta byla v minulosti odvozována často na základě vývoje běžného účtu. Postupně však roste relevance finančního účtu. Jeho vývoj bude stále více závislý na reinvesticích. Bankovní rada se shodovala, že z výhledu vývoje platební bilance nejsou patrné fundamentální tlaky na apreciaci měnového kurzu.

Bankovní rada diskutovala problematiku čerpání zdrojů z fondů Evropské unie. Dosavadní údaje ukazují na velmi nízkou míru čerpání. Bylo ovšem upozorněno na existenci časového zpoždění mezi počátkem realizace projektů a čerpáním peněz EU, které může skutečnou situaci zkreslovat.

Diskuse bankovní rady se dotkla i problematiky mzdových vyjednávání. Zazněla obava, že předpokládaný růst regulovaných cen plynu a elektřiny se může promítnout do mzdových vyjednávání na příští rok. Ta budou letos probíhat v novém rámci, neboť vstoupila v platnost závaznost kolektivních dohod na odvětvové úrovni. Opakovaně zaznělo, že ČNB bude proces mzdových vyjednávání pozorně sledovat.

Po projednání situační zprávy rozhodla bankovní rada ČNB jednomyslně ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 1,75 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m