Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Minoritní akcionáři: 135 korun za Unipetrol je stále málo

Minoritní akcionáři: 135 korun za Unipetrol je stále málo

15.8.2005 14:23
Autor: 

Následuje oficiální stanovisko Sdružení minoritních akcionářů Unipetrolu:
Podle veřejně dostupných zpráv podala společnost PKN Orlen v pátek Komisi pro cenné papíry nový návrh nabídky převzetí týkající se akcií Unipetrolu ve výši 135 Kč.

Nová nabídka je o více jak 30% vyšší než byl původní návrh 103 Kč. Uvedený rozdíl plně prokázal pravdivost předcházejícího stanoviska SMA UNI, ve kterém jsme původní nabídku označili za jasný pokus o poškození minoritních akcionářů. Současně se také potvrdil náš názor, že původní návrh v žádném případě neodpovídal fundamentu a potenciálu společnosti a že tento návrh mohl vykazovat znaky manipulace trhu s cílem výrazně zkrátit práva méně informovaných akcionářů.

Z tohoto důvodu SMA UNI podporovalo veškeré aktivity směřující k důkladnému prošetření celé záležitosti. SMA UNI ode dne zveřejnění původní nabídky převzetí učinilo celou řadu kroků, jejichž jediným cílem bylo posílení pozice minoritních akcionářů Unipetrolu a zvýšení úrovně ochrany jejich zákonných práv a oprávněných investorských zájmů.

- SMA UNI nechalo vypracovat trestní oznámení na znalce, jehož znalecký posudek měl dokládat přiměřenost ceny 103 Kč k hodnotě společnosti Unipetrol.

- SMA UNI požádalo prostřednictvím svého stanoviska o důkladné prošetření celé záležitosti Komisi pro cenné papíry.

- Zástupci SMA UNI vedli řadu jednání, při kterých se snažili o koordinaci svých aktivit s dalšími relevantními subjekty a o jednoznačné definování své pozice a svých dlouhodobých zájmů.

- Zástupci SMA UNI velice jasně a opakovaně vyzvali zástupce PKN Orlen k dodržování platných právních předpisů ČR jakožto i k respektování práv minoritních akcionářů.

Na základě výsledků posledních jednání SMA UNI vnímá viditelnou změnu v chování firmy PKN Orlen vůči minoritním akcionářům ve srovnání s předchozím jednáním.

Bohužel, nová nabídka převzetí ve výši 135 Kč je sice vyšší než původní nabídka 103 Kč, ale i tato nabídka odráží spíše snahu vedení PKN naplnit literu zákona, než nabídnout přiměřenou hodnotu za jednu akcii Unipetrolu. V případě schválení ze strany Komise pro cenné papíry SMA UNI proto v žádném případě nedoporučuje svým členům ani ostatním minoritním akcionářům, aby této nabídky využili. Podle názoru SMA UNI ani nová nabídka neodpovídá situaci v rafinérském a chemickém sektoru a je v rozporu s vývojem tržního ocenění srovnatelných firem. Rozdíl mezi novou nabídkou a skutečnou hodnotou akcie Unipetrolu se ještě více prohloubí, pokud se vezme v úvahu pozitivní vliv předpokládaných výrazných synergií, jejichž výše se po úspěšném začlenění Unipetrolu odhaduje řádově v několika miliardách korun.

I přes náznaky zlepšení v chování firmy PKN Orlen vůči minoritním akcionářům SMA UNI stále očekává zveřejnění dalších informací, které by tento příznivý posun jednoznačně potvrdily.

SMA UNI zejména očekává od firmy PKN Orlen oficiální a jednoznačné stanovisko týkající se ponechání akcií Unipetrolu na BCPP. Dosud nebylo takovéto prohlášení vhodným a jednoznačným způsobem zveřejněno. Podle názoru SMA UNI by tento krok jednak výrazně napomohl ochraně minoritních akcionářů Unipetrolu před účelovým jednáním některých subjektů, a jednak by mohl výrazně pomoci firmě PKN Orlen v postupné rehabilitaci jejího jména v očích českých úřadů a české veřejnosti.

SMA UNI dále od vedení PKN očekává jasný a transparentní postup při restrukturalizaci a reorganizaci Unipetrolu a jeho jednotlivých dceřinných firem. Základním motivem při realizaci všech kroků musí být zájem na zvyšování hodnoty společnosti výhradně pro akcionáře Unipetrolu. SMA UNI jednoznačně a opakovaně odmítá jakékoli kroky, které by mohly vést k poškození minoritních akcionářů. Pokud by některá plánovaná opatření měla být v rozporu se zákonnými předpisy, etickými normami anebo s principy uvedenými výše, vyzývá SMA UNI vrcholové představitele PKN Orlen k jejich jednoznačnému a nezpochybnitelnému odmítnutí. Pouze tímto způsobem bude zaručeno, že všichni akcionáři budou mít stejnou možnost se podílet na předpokládané zvyšující se hodnotě společnosti.

Na základě posledního vývoje je SMA UNI přesvědčeno, že vedení PKN Orlen si plně uvědomuje závažnost situace, do které se díky chování svých současných i bývalých představitelů dostalo. SMA UNI je připraveno podpořit všechny kroky nového majoritního vlastníka, které by zabránily destabilizaci a poklesu hodnoty společnosti. Základním předpokladem je ovšem trvale transparentní přístup vůči minoritním akcionářům a naprostý soulad mezi sliby a činy včetně realizace kroků požadovaných výše.

Martin Beneš, pověřený zástupce SMA UNI


Váš názor
 • SMA je spolek vypatlanců
  15.8.2005 14:57

  Nejdříve chtěli odkup co nejnižší aby se nic nevykoupilo.Pak zase je to málo.Teď je o 30% více a zase málo.Tak už to prodejte když si s tím nevíte rady a kupte jiný titul.Jste jak staré báby na dvorku.Potřebujete napráskat kožich.
  Jiří
  • trochu osvěty
   15.8.2005 17:00

   Členové SMA UNI nemají v úmyslu využít nabídky povinného odkupu. Jejich jediným zájmem je, aby nový vlastník si počínal jasným a transparentním způsobem. Veškeré kroky SMA UNI proto směřují k ochraně minoritních akcionářů a jsou prevencí před podobnými "ústřelky" jako bylo uzavření naprosto skandální smlouvy mezi PKN a Agrofertem. Dokud nebudeme mít jistotu, že se neobjeví subjekt, který by mohl použít nízkou "odkupku" jako argument pro realizaci svých jednostranných aktivit, budeme se důsledně snažit, aby nabízená cena skutečně odpovídala přiměřené hodnotě Unipetrolu. Samozřejmě bychom byli raději, pokud by firma PKN oficiálně prohlásila, že nemá zájem na stažení akcií Unipetrolu z burzy a že jejím jediným cílem je zvyšování hodnoty Unipetrolu pro všechny akcionáře. Do té doby budeme činit veškeré kroky, které budeme považovat za nutné z pohledu ochrany zájmů našich členů a ostatních minoritních akcionářů Unipetrolu - včetně trvání na přiměřenosti ceny nabídky převzetí.
   mates
  • napráskat Tobě
   15.8.2005 15:12

   a dalším podobným , co jen žvaní a žvaní a vůbec nic nedělají pro korektnost obchodů na naší burze, pro ochranu minorit , pro kultivovanost prostředí . SMA chce pouze jen a jen to , aby nový vlastník jednal férově , tj plnil informační povinnosti vůči trhu a mimo jiné nabídl odpovídající cenu v odkupu. Je vidět , že jsi ubožák , pokud se zastáváš takových majitelů , co záměrně chtějí dělat z "jiných " hlupáky.
   aaa
   • Jsi zakopaný v pozici jako partyzán
    15.8.2005 15:49

    Opusť zákop a vytáhni do boje.SMA s 0,5% může dělat cupy cupy na zápraží a mávat šátečkem babišce.
    Jiří
   • Jiří má pravdu
    15.8.2005 15:48

    Není pravdou, že "SMA chce pouze jen a jen to , aby nový vlastník jednal férově...". SMA UNI chce to, co její členové, tedy vydělat co nejvíce na vlastnictví Unipetrolu. Buď tak, že ho prodají v odkupu, pokud se jim cena bude líbit (což zatím není), nebo tak, že ho budou držet do doby, než trh zvedne cenu tam, kda se jim bude líbit (a v tom jim vadí, že současné kroky majitele Unipetrolu vedou ke snížení jeho důvěryhodnosti a tím v konečném důsledku i ke snížení ceny Unipetrolu na trhu).
    Petr
    • Co je na tom špatného
     21.8.2005 7:57

     Je snad naprosto normální, že investor touží po zhodnocení své investice. Vy se chvílemi tváříte jako Ti chytří, kteří už vše dávno prokoukli a z UNI vycouvali, pak-liže jste tuto pozici kdy drželi, ale když někdo rozumí fundamentální analýze a nakupuje firmy podle jejich "finančního zdraví", nemůže souhlasit se snahou o neférovou manipulaci s kurzem či obchodovatelností a je-li jakákoli možnost se proti tomu bránit, je jeho právo jí využít. O ničem jiném to není.
     Petra
    • SMA muheheh
     15.8.2005 15:51

     Chce jen ,aby to tam mohli polišům naházet.Protože vědí,že to sletí dolů a co potom s takovým papírkem-:)))Muheheheh
     Ondra
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data