Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investice jako z případu Helvag nejsou regulovány, KCP a MF ale chystají změny

Investice jako z případu Helvag nejsou regulovány, KCP a MF ale chystají změny

15.8.2005 8:54
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF
Vzhledem k současné debatě o investování do švýcarských nemovitostí společnosti Helvag, zprostředkované poradenskou firmou OVB, upozorňujeme klienty, že podobné investice nejsou regulovány. Stát dohlíží pouze na prodej pojištění, podílových fondů a veřejně nabízených cenných papírů, nikoliv na nestandardní nástroje pro ukládání peněžních prostředků jako v případě Helvag. "Před každou investicí proto doporučujeme ověřit si, zdali jde o regulovaný produkt a zdali jej nabízí licencovaný zprostředkovatel. Nejde-li o regulovanou investici, doporučujeme výrazně vyšší opatrnost," upozorňuje náměstek ministra financí Tomáš Prouza.

Klienti by si měli před uzavřením jakékoliv smlouvy a než svěří své peníze jakékoli společnosti ověřit její riziko a uschovat si veškeré informace, které o rizicích od prodejce získali. "Je povinností prodejce upozornit klienta jasně a srozumitelně na možná rizika a nezastírat žádné aspekty nabízené investice," zdůrazňuje Prouza.

„Současné řešení je pro klienty zcela nepřehledné tím, že část aktivit distributorů je v regulovaném režimu a mnohé další jejich činnosti regulované nejsou. Může tak u klientů vzniknout mylný dojem, že celá paleta aktivit distributorů je ve standardním kontrolovaném režimu“ dodává Zdeněk Husták, člen prezídia Komise pro cenné papíry.

Růst významu distribučních sítí a rozšiřování jejich nabídky o nové produkty ukazuje na nutnost nově upravit pravidla distribuce finančních produktů. "Na jaře jsme zahájili s Komisí pro cenné papíry diskuse o změnách, které by umožnily hodnotit a kontrolovat distribuční společnosti a sítě jako celek, ne jen z pohledu některých produktů. Efektivní kontrole distribuce finančních produktů výrazně napomůže i sjednocení regulátorů, takže se informace o aktivitách distributorů v jednotlivých segmentech budou scházet na jednom místě," vysvětluje Prouza. Základem nové úpravy prodeje finančních produktů bude stanovení odpovědnosti distributorů za způsob prodeje a výběr produktu pro klienta a jasná pravidla pro srozumitelné a snadno kontrolovatelné informování klienta o nabízeném produktu včetně všech rizik s produktem spojených.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba